Kedy migrácia napadne naplno Slovensko?

12.11.2021

Migranti z Bieloruska prúdia vo veľkom do Poľska. Migračná kríza na tejto hranici trvá už dlhšie a zatiaľ nič nenasvedčuje, že by mala prestať. Podľa poľského rádia Bialystok nelegálni migranti vtrhli z Bieloruska do Poľska. Skupina migrantov prerazila plot za pomoci zrezaných stromov. Incident sa odohral v oblasti Krynki a Belovežie . Časť migrantov poľskí vojaci zadržali a vrátili späť na hraničnú líniu, ostatní zadržaní sú pod dohľadom poľských úradov. Pomoc migrantom na poľskom území poskytujú hlavne nemeckí aktivisti z humanitárnych skupín. Ponúkajú im možnosť prepravy na nemecké územie.

​Žiaden z týchto utečencov nechce na území Poľska ostať. Ich vysnívanou krajinou je Nemecko s kancelárkou ("Mutti"), ktorá ich tam pred niekoľkými rokmi pozvala.

Prečo vlastne migračná kríza vznikla? Musíme sa vrátiť o 10 - 15 rokov nazad, kedy začal intenzívny export západnej demokracie do arabských krajín, ako je Irak, Líbya, Sýria a pred dvadsiatimi rokmi do Afganistanu. Časom sa však ukázalo, že o tento typ demokracie tieto krajiny záujem nemajú a angažovanie sa NATO pod vedením USA v týchto krajinách prinieslo chaos, vojnu a totálny rozpad do tejto doby funkčných systémov.

​Líbya pod vedením plukovníka Kaddáfího bola jednou z najvyspelejších afrických krajín. To, že bol diktátor vládnuci 42 rokov je pravdou. Kaddáfí viackrát upozorňoval Európu, že ak bude líbyjsky režim destabilizovaný, otvoria sa stavidlá, cez ktoré začnú prúdiť do Európy africkí migranti. Kaddáfí mal pravdu. Kauzalita migrácie je teda jasná.

Afganský migrant, ktorý veril Američanom a spolupracoval pri "demokratizácii" krajiny ostal po odchode americkej krajiny z Afganistanu sám a hrozí mu odplata za kolaboráciu od vládnuceho Talibanu. 

Netreba sa preto čudovať, že sa snaží dostať do "zasľúbenej" Európy, kde ho podľa západných politikov, médií a humanitárnych spoločností čaká "raj na zemi". Tento problém nie je len európsky, ale migranti prúdia aj do krajín tzv. "Malej Ázie", hlavne do krajín ako je Kazachstan, Uzbekistan, Kirgizstan...

​Predseda Európskej rady Charles Michel v stredu priletel do Poľska. S premiérom Morawieckym rokuje o situácii s migrantmi na poľsko-bieloruskej hranici. Michel obvinil Bielorusko z "brutálneho hybridného útoku proti EÚ". 

Podľa predsedu sa prezident Lukašenko takto mstí za sankcie uvalené EÚ a preto posiela migrantov na hranice EÚ. Predseda Európskej rady hovorí aj o možnosti financovania výstavby plotov a múrov z peňazí EÚ. 

Premiér Morawiecki označil situáciu za nový typ vojny, kde "muníciou sú civilisti a masmédiá". Ešte nedávno Brusel hodnotil pohyb migrantov na juhu ako "humanitárnu krízu". Dnes je to však už podľa nich vojna. 

Všetci si pamätáme na budovanie múru maďarským premiérom Orbánom, aká hystériau predstaviteľov EÚ vznikla. Uplynulo pár rokov a situácia a názory bruselského vedenia sú diametrálne odlišné. 

Obyčajný Európan má problém postoje Európy k migrácii pochopiť. Na juhu Európy sú migranti prijímaní a bývalý taliansky minister vnútra so svojím záporným postojom k migrácii je v súčasnosti trestne stíhaný s hrozbou vysokého trestu. Opačná situácia je na severe Európy, kde sú migranti naopak nežiadúci a poľské orgány sa ich snažia vrátiť do Bieloruska späť.

Prečo neexistuje jednotná politika EÚ pri ochrane hraníc? Sever musí hranicu chrániť a migrantov zastavovať, juh ich prijíma a umožňuje im usadiť sa v ďalších krajinách. 

Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová odmieta financovanie výstavby plotov, naopak Michel to podporuje. Nemecká kancelárka Merkelová migrantov víta, poľský premiér im pomocou vojakov bráni vstúpiť do krajiny. Pokrytectvo vysokých predstaviteľov Bruselu je stále okatejšie. Ešte si pamätáme s akými ováciami v Európskomparlamente privítali kapitánku nemeckej záchrannej lode SEA-WATCH 2 Carol Rocketovú, ktorá zachránila 53 migrantov.

Ako sa migranti dostávajú do Bieloruska? Prevažne lietadlami. Prilietajú hlavne z juhu. Bielorusko je pod sankciami a väčšina európskych leteckých spoločností bieloruský vzdušný priestor obchádza. Migrantov privážajú predovšetkým aerolínie krajín ako sú Turecko, Afganistan, Rusko, Čína a ďalší..... Migranti prichádzajú s platnými dokumentami, nepotrebujú víza a Bielorusi nemajú žiadne páky na ich vrátenie späť. Na letisku ich už čakajú prevádzači s dopravou, alebo sa na poľské hranice vyberú peši. Podľa prezidenta Lukašenka všetko prebieha zákonne.

Lukašenko vyslal vo vzťahu k ďalším plánovaným sankciám voči jeho krajine signál, aby Európa myslela aj na tranzit plynu a prepravu tovaru, ktorý ide cez Bielorusko. Plynovod Jamal - Európa ide cez Bielorusko a "baťka" je schopný sľub, ktorý sa týka zastavenia tranzitu plynu dodržať. Brusel má taktiež problém ako s Lukašenkom komunikovať. Bieloruské voľby Európa neuznáva a Lukašenka nepovažuje za legitímneho prezidenta.

Ak sa Poliakom podarí na svojom území migračný prúd zastaviť, je možné, že utečenci zmenia vektor svojho putovania a zamerajú sa na Ukrajinu. Aká by mohla byť ich ďalšia destinácia? Slovensko. Problém sa nevyrieši, len sa presunie na inú členské krajinu EÚ.

Migračnú krízu hovorca MZV Poľska vyhodnotil tak, že za celú krízu je zodpovedné Rusko. Takže - vinník sa našiel a "dobrí" Európania musia riešiť krízu, ktorá tu bola implementovaná "zlým" Putinom.