Kim Čong-Un sa s Bidenom kamarátiť zjavne nechce

11.01.2021

Kim Čong-un, vodca Kórejskej ľudovo-demokratickej republiky (KĽDR alebo Severná Kórea), vo svojom vystúpení na kongrese Kórejskej strany pracujúcich zdôraznil geopolitické akcenty a hovoril o vzťahoch s USA, Čínou a Ruskom, informuje o tom portál Pravda.ru.

Keď sa Kim Čong-un dotkol témy zahraničnej politiky Severnej Kórey, označil USA za "úhlavného nepriateľa". Podľa jeho názoru bude politika USA voči Severnej Kórei vždy nepriateľská, bez ohľadu na to, kto obsadí oválnu pracovňu Bieleho domu a ďalšie kľúčové pozície v americkej administratíve.

Americký prezident Donald Trump predtým vyjadril znepokojenie nad militarizáciou Severnej Kórey. V tejto súvislosti usporiadali vodcovia USA a KĽDR tri oficiálne stretnutia, zakaždým verejne zdôrazňovali priateľské vzťahy medzi nimi, dokonca D. Trump nazval Kim Čong-una svojím priateľom. Treba však pripomenúť, že medzi USA a KĽDR neexistujú oficiálne diplomatické vzťahy. V poslednej dobe vzťahy "priateľov" ochladli a dostali sa do predchádzajúcej nepriateľskej polohy.

Severná Kórea má preto v úmysle ďalej rozvíjať svoj jadrový potenciál. Už bol dokončený najmä vývoj novej jadrovej ponorky, plánuje sa tiež zvýšenie strategickej sily a dosahu jadrových zbraní na 15 tisíc kilometrov, uviedol Kim Čong-un.

Aby sa čelilo nepriateľstvu USA, má Severná Kórea v úmysle rozvíjať vzťahy s Ruskom a Čínou. "Požiadavky éry diktujú potrebu udržiavať bratské priateľstvo a súdržnosť oboch národov, dvoch čínskych strán a KĽDR, spojených jedným osudom neoddeliteľným v boji proti spoločným hrozbám".

"KĽDR sa tiež usiluje o nový pokrok vo vzťahoch s Ruskom, pokračuje v zahraničnopolitických aktivitách v záujme rozvoja priateľských vzťahov a spolupráce, položila základ pre ďalší rozvoj priateľských vzťahov s Ruskom," cituje kórejská ústredná tlačová agentúra výňatky zo správy vodcu KĽDR.