Kocúrkovo - kúpili sme liek, ktorý účinkuje na 30%!

27.11.2021

Nedávno 24.11. médiami prebehla oslavná správa - "Slovensko nakúpi 70-tisíc balení antivirotika Lagevrio s účinnou látkou molnupiravir. Orálne podávaný liek vyvinula spoločnosť Merck, experimentálne ho začali používať v Británii a objednalo si ho už aj Česko”.

Návrh na nákup lieku schválila v stredu vláda.

“Odborníci si od lieku sľubujú veľa. Na rozdiel od liekov na báze monoklonálnych protilátok, ktoré sú dostupné len v infúznej forme, sa užíva v tabletkách a môže sa užiť aj v domáckych podmienkach. Jeho účinnosť Merck udával 50%," toľko udávala ďalej teda mediálna správa.

Je pravdou, že mnoho odborníkov to naozaj považovalo za veľmi dobrý výsledok, napriek deklarovanej účinnosti 50%. Lieky sú totiž v pilulkovej forme, ktoré môžu ľudia užívať doma, by totiž podľa nich mohli do budúcnosti zohrať významnú úlohu v boji s nákazou a znížiť tlak na nemocnice.

No teraz prišiel šok. Ako je známe kým monoklonálne protilátky, ktoré už Slovensko neobjednáva, skutočne účinkujú aj pri našich pacientoch na 89%, tak Merck na začiatku októbra uviedol, že podľa výsledkov testov na 775 pacientoch zabraňuje liek hospitalizácii s 50-percentnou účinnosťou. 

Kto napriek tomu “odborne” poradil vláde, aby tak zbrklo rozhodla, nevedno...

Nákup 35-tisíc balení tohto lieku cez verejné obstarávanie Európskej komisie schválila na stredajšom rokovaní vláda.

Liek by mal byť touto formou na Slovensko dodaný do konca marca budúceho roka, preto rezort zdravotníctva navrhol uzatvoriť bilaterálnu zmluvu na nákup ďalších až 35-tisíc dávok predmetného lieku s cieľom získať tento liek do konca roka 2021.

Lenže čo sa nestalo!

Podľa teraz aktuálne zverejnených údajov firmy Merck totiž pri 1433 pacientoch, ktorým liek aplikovali,  bol tento "liek" účinný len z 30 percent. Čo urobí Slovensko s "liekom" ktorý učinkuje pomaly na úrovni placebo efektu nevedno.

Ale niektorí hovoria, že to až taký problém nie je - veď sme rozmrhali stámiliony na zbytočné testy, milióny na očkovaciu lotériu, teraz sa chystáme na 500 miliónový dar za očkovanie... Ešte, že sme bohatá krajina!

Zistenie o iba 30% ucinnosti lieku by podľa Reuters mohlo mať zásadný vplyv na to, či budú od firmy liek naďalej nakupovať jednotlivé štáty. Pilulka proti covidu-19 od firmy Pfizer totiž podľa predbežných výsledkov testov na asi 1200 pacientoch znižuje riziko hospitalizácie o 89 percent.

FDA teraz posudzuje, či liečivo schváliť pre mimoriadne nasadenie v USA. Dnes vydala predbežnú správu, podľa ktorej považuje liečivo za účinné v boji s covidom-19, zatiaľ sa však nevyjadrila k tomu, či by liek odporučila schváliť.