Komu v skutočnosti vyhovuje migračná kríza v Poľsku?
Vytvorením migračnej krízy na hraniciach s Bieloruskom má poľská vláda za cieľ odpútať pozornosť obyvateľstva od vnútorných problémov a zdiskreditovať opozíciu, uviedol poľský expert Michal Lebduszka. Osvedčeným receptom je vytvoriť strach z vonkajšieho nepriateľa. Podľa experta je tiež úlohou Poľska radikalizovať migrantov a zdiskreditovať Bielorusko.
S nástupom chladného počasia sa situácia migrantov uviaznutých na bielorusko-poľských hraniciach zhoršuje. Migranti tvrdia, že poľská polícia a pohraničníci proti nim používajú násilie a vracajú ich do územia nikoho. 9. novembra v noci migranti prerazili do Poľska, no podľa ministra obrany Mariusza Blaszaka "všetci, ktorí vstúpili na územie Poľska, boli zadržaní".
Podľa The Guardian už na hraniciach zomrelo najmenej osem ľudí a nedá sa povedať, že by išlo o ekonomických migrantov, medzi utečencami sú najmä Afganci, Sýrčania a Iračania.Prichádzajú z krajín, v ktorých prebieha vojna a svoj podiel na situácii majú aj štáty Európskej únie, ktoré sa v rámci NATO zúčastnili a zúčastňujú v dotknutom regióne rôznych "misií".
Video natočené z helikoptéry ukazuje, ako sa stovky migrantov na hraniciach zrazili s kordónmi poľských vojakov a policajtov a títo na nich použili slzotvorný plyn.Podľa Kylea McNallyho z Lekárov bez hraníc používajú poľské sily hrubú silu. "Osobne som videl zranenia, ktoré utrpeli ľudia v dôsledku útokov pohraničnej stráže z Poľska a Litvy. Ľudia hovorili, že ich bili pažbou pištole, kopali do rebier, paralyzovali elektrickým prúdom do krku a zobrali im alebo zničili všetky veci. To je neprijateľné a malo by to prestať," cituje lekára The Guardian.
Novinárom povedali novo prichádzajúci migranti, že dostali sms-správy: "Neber žiadne tabletky a lieky, ktoré ti dali v Bielorusku. Môžu ťa otráviť."
V stanovisku Anny Chmelevskej z nadácie Okanie, ktorá koordinuje Centrum pre pomoc cudzincom, poľská vláda uviedla, že “bieloruská polícia migrantov zdrogovala”. Podľa Chmelevskej to znie ako žart určený na to, aby boli migranti považovaní za nebezpečných a aby bolo Bielorusko vykreslené v nepriaznivom obraze.
Hranica Poľska s Bieloruskom je vonkajšou hranicou EÚ. Ak ju migranti prekročia a požiadajú o azyl v Poľsku, ich žiadosť musí byť spracovaná v Poľsku v súlade s pravidlami EÚ. Poľská vláda však napriek súhlasu EÚ s pomocou pri skúmaní žiadostí, odmieta prijať utečencov.
Teraz sa pobúrenie Poliakov prenieslo zo zákona o potratoch na nápor migrantov na poľské hranice.
Ako zdôrazňuje Politico, kríza pomáha Strane Právo a spravodlivosť (PiS) odvrátiť pozornosť od domácich problémov.
Poľsko ešte v sobotu 6. novembra žilo úplne inou témou - smrťou 30-ročnej Isabelly z mesta Pština, ktorá zomrela na septický šok v 22. týždni tehotenstva. Skoršie vyšetrenia ženy ukázali vážne poškodenie plodu, no lekári odmietli urobiťpotrat a čakali, kým mu prestane biť srdce, ako to vyžaduje prijatý zákon "o umelom prerušení tehotenstva".
Po správach o smrti ženy vyšli tisíce ľudí do ulíc Varšavy a ďalších poľských miest, aby protestovali proti zákonu, ktorý prakticky zakazuje umelé prerušenie tehotenstva.
Po škandále podpora PiS klesla o 4,5 percentuálneho bodu na 32,6 percenta (podľa prieskumu United Surveys koncom minulého týždňa).
Druhým problémom Poľska je obrovská inflácia uvádza Politico.
S názorom Politico súhlasí aj poľský expert z Asociácie pre medzinárodné otázky Michal Lebduszka, ktorý pre irozhlas.cz povedal, že PiS sa prechodom na tému migrácie podarilo odvrátiť pozornosť ľudí od iných problémov.
O pravých úmysloch podľa neho hovorí premiérova hysterická rétorika. Situácia sa medzitým dala vyriešiť oveľa "elegantnejšie a tichšie". "Vláda dlhodobo zhoršuje situáciu, namiesto toho, aby sa s ňou efektívnejšie vyrovnávala," povedal poľský expert.
Druhou úlohou, ktorú má poľská vláda riešiť, je podľa neho nabudiť voličov voči liberálnej opozícii, strane Občianska platforma, ktorá navrhuje problém riešiť v rámci práva EÚ.
"Súčasná situácia je pre PiS určite výhodná. Navyše, hraničná kríza zatieňuje nielen škandál s potratmi, ale aj ďalší problém, o ktorom sa teraz v Poľsku aktívne diskutuje a ktorý je potenciálne vážnym problémom, keďže sa týka všetkých ľudí. Ide o obrovskú infláciu, jednu z najvyšších v EÚ. Všetko sa predražuje, a to je veľký potenciál na zníženie podpory PiS", uzavrel Lebduszka.
Tlačový tajomník prezidenta Ruskej federácie Dmitrij Peskov v stredu 10. novembra komentoval vyhlásenie poľského premiéra Mateusza Morawieckého, ktorý považuje Rusko za zapojené do migračnej krízy na poľsko-bieloruských hraniciach.
"Považujeme za absolútne nezodpovedné a neprijateľné, že poľský premiér hovorí, že za túto situáciu je zodpovedné Rusko. Toto je absolútne nezodpovedné a neprijateľné vyhlásenie," povedal Peskov.
Ešte tvrdšie reagoval minister zahraničia Ruska Sergej Lavrov, keď navrhol riešenie a là Turecko vo forme finančných kompenzácií pre Bielorusko.
Téma migrácie je záležitosťou celej Európskej únie, hoci sa v tejto oblasti "nálady" menia. Otvorená náruč "mamy Merkel" už nie je cool, odsúdené "Orbanove ostnaté ploty" zasa sú cool. Situáciu komplikuje aj to, že v súčasnosti je Poľsko "škaredým kačátkom" EÚ s vnútropolitickými problémami. Vzťahy Poľska s Bieloruskom už prerazili dno najmä tým, že Poľsko vytvorilo na svojom území predpolie bieloruskej opozície.
Zdá sa, že obrúsiť všetky hrany bude ťažké. Ale len jednanie za okrúhlym stolom zainteresovaných strán môže situáciu vyriešiť.
Nemôže to byť riešenie vo forme "slon v porceláne", ktoré opäť navrhla šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Myslela, dumala a potom prišla so staronovým riešením - SANKCIE!
EÚ si neuvedomuje, že tento folklór už neúčinkuje, skôr sa vracia EÚ ako bumerang (napríklad Bieloruskom vedie plynovod do EÚ). Lukašenko už prešiel nadhraničným útlmom sankcií a ďalšie môžu viesť k tomu, aby sa "Baťka ešte viac zaťau" a viac sa primkol k Putinovi.