Korčok vo vzťahoch s Ruskom - “slon v porceláne”?

07.03.2021

Maria Zacharovova, hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí zopakovala, že dodávky ruskej vakcíny na Slovensko sa začali na základe žiadosti vlády krajiny, uvádza to agentúra TASS.

"Vyhlásenia slovenského ministra zahraničných vecí Ivana Korčka, že ruská vakcína Sputnik V proti koronavírusu je nástrojom hybridnej vojny, sú nedôstojné," uviedla vo štvrtok na brífingu hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia MariaZacharovová.

"Tieto vyhlásenia sú v súčasnej globálnej situácii z dôvodu pandémie nedôstojné. Tieto vyhlásenia vyzerajú čudne a niekedy mi pripadajú až poburujúce, pretože teraz by sa svet mal zamerať na to, ako prekonať ťažkosti, a určite nie na to, ako vytvárať nové," uviedla.

Hovorkyňa zopakovala, že dodávky ruskej vakcíny na Slovensko sa začali na základe žiadosti vlády krajiny. "Nejde o pašovanie, falšovanie, ani o porušenie niektorých noriem, toto je požiadavka vlády," konštatovala.

Najvyšší slovenský diplomat 2. marca kritizoval skutočnosť, že predseda vlády osobne "vítal" prvú várku vakcíny SputnikV dodanú špeciálnym letom národných vzdušných síl z Moskvy na letisko vo východoslovenskom mesteKošice. Sputnik V nazval "politickým nástrojom", ktorý "rozdeľuje obyvateľov Slovenska doma, obyvateľov západných krajín v zahraničí". Vakcínu Sputnik V - používa Rusko aj ako nástroj na rozdelenie Európskej únie.

Dodajme ešte, že Korčok v utorok tvrdil, že výrobca ruskej vakcíny skrátka o žiadnu registráciu na úrovni Únie nemá záujem. "Je zjavné, že chce prísť na európsky trh bez toho, aby bola (vakcína) certifikovaná," vyhlásil minister. Opäť nediplomatický výrok.

Odpoveď ministrovi na tento výrok dala priamo Európska lieková agentúra (EMA):

Novinky 04/03/2021 (www.ema.europe.eu):

Výbor pre lieky na humánne použitie (EMP) spoločnosti EMA (CHMP) začal postupné preskúmanie vakcíny Sputnik V (Gam-COVID-Vac), vakcíny COVID-19 vyvinutej ruským Národným centrom pre epidemiológiu a mikrobiológiu Gamaleja. Žiadateľom o tento liek v EÚ je R-Pharm Germany,GmbH.

Rozhodnutie výboru CHMP o začatí priebežného preskúmania je založené na výsledkoch laboratórnych a klinických štúdií u dospelých. Tieto štúdie naznačujú, že Sputnik V spúšťa produkciu protilátok a imunitných buniek, ktoré sú zamerané na koronavírus SARS-CoV-2, a môžu pomôcť chrániť pred COVID-19.

Nedávno sme publikovali informáciu, že Angela Merkelová,kancelárka SRN oznámila, že ponúkla Vladimírovi Putinovi podporu v rámci registrácie ruskej vakcíny proti koronavírusuv EÚ, informoval o tom portál Pravda.ru. Nemecká kancelárka je pripravená zapojiť do tejto záležitosti Paul Ehrlich Institute, aby ruským špecialistom uľahčila prácu v EÚ. Tento fakt potvrdila EMA, keďže žiadateľom o tento liek je nemecká firma.