Koronavírus ochromil americké jadrové ľoďstvo

13.04.2020

Koronavírus na mori: kapitán vojenskej námornej lode Theodore Roosevelt prosí o pomoc so zvládnutím nákazy námorníctvo spojených štátov

San Francisco Chronicles vydal správu, že kapitán lietadlovej lode Brett Crozier poslal štvorstranový list, kde požadoval od námorníctva karanténu a pomoc pre posádku. Loď USS Theodore Roosevelt je toho času zakotvená pri pobreží Guamu v Tichomorí. Lietadlová loď je obsluhovaná 4 000 mužmi na palube. Správa denníka hovorí, že najmenej 100 členov posádky bolo testovaných pozitívne na COVID-19.

List, ktorý napísal kapitán Brett Crozier hovorí o tom, že riešenie tejto situácie si vyžaduje politické riešenie, ako jediné vhodné a účelné. Taktiež v liste uviedol, že nie sú dnes vo vojne a námorníci nemusia umierať. Kapitán Crozier taktiež napísal, že ak nezasiahneme okamžite, tak prídeme o naše najdôležitejšie aktívum, o našich námorníkov. Kapitán povedal, že iba malá skupina jeho posádky bola zatiaľ postavená mimo službu, ako sa potvrdili prípady nákazy, počty však nezadržateľne rastú. Tí, ktorí ostali v službe, boli ubytovaní v malej časti lode a sú izolovaní. Pokusy o izolovanie námorníkov a kroky vedúce k pravidelnej dezinfekcii zlyhali však zatiaľ voči nekoordinovanému rozširovaniu vírusu na palube. Kapitán ďalej uviedol, že vzhľadom na limitovaný priestor na lodi nie je možné reálne zabezpečiť účinnú izoláciu medzi námorníkmi.

Vírus akceleruje

Kapitán lode Theodore Roosevelt ďalej uviedol, že nechal ako operačných dôstojníkov lode len 10 percent posádky, ktorí však majú na starosti aj jadrový pohon lode. Tento limitovaný personál je schopní udržovať loď v pohybe a v jej operatíve iba v núdzovom režime. Traja z týchto mužov však boli už testovaní ako pozitívni na COVID-19, čo bolo potvrdené kanceláriou námorníctva spojených štátov minulý týždeň, konkrétne Thomasom Modleym. Prvá detekcia vírusu, resp. nákazy bola potvrdená už aj štátnym sekretárom námorníctva. Z reportáže vykonanej denníkom Chronicles s nemenovaným starším dôstojníkom lode vyplýva, že od momentu, kedy dal reportáž, tak počet nakazených stúpol až na číslo 150.

Vykonanie nevyhnutných testovaní

Oficiálne stanovisko námorníctva spojených štátov znie, že tichomorské námorné veliteľstvo už obdržala list od kapitána Croziera. Oficiality odhalili, že námorníctvo vykonáva rýchlo kroky smerujúce k bezpečnosti a zdraviu celej posádky lode. Oficiálne stanovisko taktiež uvádza, že sú v procese, kedy rozhodujú o možnostiach potvrdenia zmeny velenia predmetnej lode.

Lawrence Korb, za vlády Ronalda Regana vykonávajúci vysoké posty na ministerstve obrany potvrdil, že takýto list je mimoriadne nezvyklý, a to najmä z dôvodu, že kapitán takejto lode má v podstate vydláždenú cestu na post admirála námorníctva. Znamená to, že kapitán lode podľa americkej vlády povýšil zdravie svojej posádky nad svoju kariéru, čo je odvážny krok.

Podľa poslednej informácie od USA Today bol už kapitán Brett Crozier vyhodený z námorníctva a štátny tajomník ministerstva námorníctva vydal zákaz kapitánom ostatných lodí USS informovať o koronavírusových prípadoch na palubách ich lodí.

Napriek tomu je jasné z doterajších informácií agentúry Reuters, že na lietadlovej lodi USS Theodor Rooswelt je najmenej 416 nakazených, 


15 zistených prípadov je na USS Ronald Reagan a nešpecifikovaný počet na USS Nimitz.

USA disponujú celkom s desiatimi ponorkami najmodernejšej triedy Nimitz, z toho dve sú tzv. CVAN - útočné jadrové lietadlové lode - ide o Nimitz a Eisenhower, a zvyšných 8 je CVN - jadrové lietadlové lode - ide o Vinson (aj na tej je údajne už zistený koronavírus), Rooswelt, Lincoln, Washington, Stennis, Truman, Reagan a Bush.

Pri USS Nimitz je otázne koľko je nakazených, ale prvý bol evakuovaný na breh ako údajne i ti, ktorí boli v kontakte s nakazeným. Nimitz je pripravený ísť do karantény pri pokračovaní infekcie na palube.

Okrem týchto kľúčových pre americké loďstvo lietadlových lodí, disponujú USA ešte ponorkou úplne najmodernejšej triedy Gerald Ford, s USS toho istého mena. Zdravotný stav posádky nie je známy.

Od doby kubánskej krízy, je toto stav najväčšieho potenciálneho oslabenia sily USA. Lietadlové lode reprezentujú najsilnejší manifestačný nátlakový prostriedok USA. Nie div, že sa cítia teraz akútne ohrozené a vydali zákaz informácií o zdravotnom stave ich posádok.