Kurz alebo Matovič - komu dajú Rusi právo vyrábať vakcínu Sputnik V?

07.02.2021

Prestížny medicínsky časopis The Lancet zverejnil výsledky skúšok ruskej vakcíny "Sputnik V". Účinnosť vakcíny je po tretej etape na úrovni 91,6 %. Podľa časopisu Bloomberg "...Rusko urobilo azda najväčší vedecký prielom od sovietskych čias". Jacques Schuster pre noviny Weltporovnáva ruskú vakcínu so štartom prvého satelitu na svete. Išlo o satelit Sputnik 1, vypustený v roku 1957 z kozmodromu Bajkonur. Sputnik 1 mal tvar gule o priemere 58 cm a celkovej váhe 83,6 kg. Tento štart bol začiatkom nového politického, vojenského, technologického a vedeckého vývoja.

​Ešte nedávno bol západný svet voči ruskej vakcíne plný skepticizmu, ktorý vychádzal z nevedomosti ruskej vedeckej tradície. Gamalei centrum bol prvým na svete, ktorý oznámil existenciu prvej vakcíny "Sputnik V". Centrum (1981) je svetovým lídrom v oblasti epidemiológie a mikrobiológie. Rusi majú jednu z najunikátnejších "vírusových knižníc" vo svete, Centrum mimo iné vyvinulo aj vakcínu proti Ebole. IljaMečnikov (1845) bol ruský zoológ, ktorý sa veľmi úspešne zapojil do boja proti infekčným chorobám. Je nositeľom Nobelovej ceny za fyziológiu a lekárstvo (1916). Vo svojich prácach sa prevažne venoval imunitným systémom.

​Až do tretej klinickej skúšky bol "Sputnik V" spochybňovaný a väčšina krajín Západu neplánovala využiť vo svojich vakcinačných schémach ruského reprezentanta. V súčasnosti však už väčšina európskych krajín o vakcínuprejavuje záujem. Pre Európu môže existencia "Sputniku V" byť dobrým vyjednávacím základom s pharma gigantami, ako je napr. americký Pfizer či Moderna. Prvé dodávky ruskej vakcíny smerujú do Maďarska, ktoré nečakalo na schválenie Európskou agentúrou pre lieky (EMA) a začalo svojich občanov vakcinovať vo vlastnej réžii. Zatiaľ do Maďarska dorazilo 40 000 dávok. Maďarský minister zahraničných vecí Sziártó 22.1.2021 v Moskve oznámil, že krajina objedná 2 mil. očkovacích dávok "Sputnik V".

​"Sputnik V" je podobne ako vakcína spoločnosti Astrazeneca založený na modifikovanej forme adenovirusu, čo je vírus bežného nachladnutia. Vakcína nesie genetické pokyny potrebné na výrobu spike proteínu vírusu a ten následne prechádza do buniek infikovanej osoby. Proteín korona vírusu prostredníctvom imunitnej reakcie chráni pred infekciou.

​Dodávky vakcín do Európy sú nepostačujúce, výrobcovia neplnia stanovené objemy, ktoré si EÚ objednala a tak je možné, že "Sputnik V" by mohol túto medzeru vyplniť. Schválenie ruskej vakcíny agentúrou EMA sa plánuje na mesiac marec. Minister Krajči v pondelkovej relácii RTVS k ruskej vakcíne povedal: "Buď by si ju štát zaobstaral dohodou s ruskou stranou, alebo ich budú distribučné spoločnosti posúvať do jednotlivých lekární, čo je pravdepodobnejšie".

​Pfizer znížil odberateľom dodávky vakcín o 10 %. Len tento týždeň prišlo na Slovensko z plánovaných 51 500 dávok len 46 800. Problémom sú výpadky vo výrobe v belgickom závode v meste Puurs. Väčšina ministrov zdravotníctva EÚ už vyjadrila vážne znepokojenie nad vzniknutou situáciou. "Sputnik V" je v súčasnosti schválený v 19-tich krajinách. Len na tento rok si napr. Brazília objednala 150 mil. dávok. Dodávky už putujú do Argentíny, Srbska, Bolívie a ďalších štátov. Podľa farmaceutickej spoločnosti Dr. REDDYS LABORATORIES bude vakcína dostupná aj na indickom trhu.

​Pre jej komerčný úspech bude mať v budúcnosti nezameniteľnú úlohu aj cena vakcíny. Vývojári Sputniku už oznámili, že ruská vakcína bude podstatne lacnejšia ako jej americkí konkurenti od Pfizeru a Moderny. V súčasnosti cena jednej dávky od Pficeru je 19,50 USD a od Moderny 25-27 USD. Cena "Sputnik V" sa v Indii pohybuje od 10 USD za ampulku. Jedným z rozhodujúcich technických parametrov je aj skladovanie vakcíny. "Sputnik V" je možné skladovať pri teplote 2 - 8 oC , kým vakcíny d Pfizeru vyžadujú pre skladovanie teplotu -70 oC. Tieto parametre ovplyvňujú aj náklady spojené s logistikou.

Podľa premiéra Igora Matoviča v relácii RTVS by sa mohla vakcína "Sputnik V" vyrábať aj na Slovensku. Nevedno na základe čoho to tvrdí... No verme, že to nie len ďalší  zo záverov nejakého jeho večerného rozhovoru s Pavlínkou. Rokovanie o výrobe vakcín prebiehajú aj so spoločnosťami Pfizer, Biotech a Moderna. Premiér nechce povyšovať geopolitické záujmy nad záujmy ľudí a s oznámením pozitívnych správ chce ešte chvíľku počkať. Aj Nemecko je otvorené výrobe ruskej vakcíny, ako prehlásila kancelárka Merkelová. Firma IDT Biologika so sídlom v Sasku-Anhalskuuž s ruskou stranou jedná. Ani Rakúšania nechcú zostať pozadu. Kancelár Kurz pre Welt am Sonntag povedal: "ruské i čínske vakcíny by sa mohli vyrábať v Rakúsku".