Lietadlo Nicolae Ceausesca vydražené za 120 000 €

29.05.2021

Bukurešť - Lietadlo z flotily bývalého rumunského komunistického prezidenta Nicolae Ceausescu sa po urputnom súboji viac než stovky zberateľov predalo v aukcii za 120.000 eur. Informovala o tom agentúra AFP.

Lietadlo Rombac 1-11, ktoré sa vyrábalo v Rumunsku v britskej licencii, išlo pôvodne do dražby s odhadnutou cenou 25.000 eur. Lietadlo vyrobené v roku 1986 bolo súčasťou prezidentskej flotily až do roku 1989, kedy bol Ceausescu zvrhnutý a neskôr aj s manželkou Elenou popravený.

V Rumunsku sa vyrobilo celkovo len deväť lietadiel Rombac, hoci podľa kontraktu s britským výrobcom BAC mala krajina zmontovať 80 týchto strojov. Lietadlo je považované za súčasť národného dedičstva Rumunska a nový majiteľ ho nesmie vyviezť cez hranice.

Pôvodne mal dvojmotorový prúdový letún na boku nápis Socialistická republika Rumunsko a vnútorné vybavenie bolo prispôsobené potrebám Ceausescu a jeho ženy. Agentúra AFP napísala, že diktátor vyžadoval vlastnú spálňu a kanceláriu, kde s manželkou hrával obľúbenú hru vrhcáby.

Podľa jedného z vtedajších pilotov však prezident Rumunska pre cesty preferoval stroj Boeing 707, ktorý bol menej hlučný.

Aukčná sieň Artmark predávala vo štvrtok tiež luxusnú limuzínu Paykan Hillman Hunter, ktorú rumunský vodca dostal darom od iránskeho šacha v roku 1974. Nový majiteľ ju získal za 95.000 eur, čo bol 24-násobok odhadovanej ceny.

Ceausescu v Rumunsku vládol štvrť storočia a nastolil tam jeden z najhorších autoritárskych režimov v Európe. Po celonárodných protestoch a nepokojoch, pri ktorých bolo v decembri 1989 zabitých vyše tisíc osôb, bol Ceausescu aj s manželkou zadržaný a 25. decembra 1989 popravený.