Litva má problém - v boji s Čínou ju nepodporili ani Nemci

29.12.2021

V roku 1971 sa Čínska ľudová republika stala členom OSN, nahradila Taiwan (Čínska republika) a väčšina členov a hlavne svetové veľmoci uznávajú za reprezentanta Číny - Čínsku ľudovú republiku (ČĽR). V poslednej dobe však narúšajú niektoré krajiny EÚ tento status quo. Údajne pre ľudské práva. Niežeby to boli Nemecko, Francúzsko, Španielsko, či Taliansko, ale tie menšie. Medzi známych čínobijcov patrí primátor Prahy Hříb za Pirátov ako aj predseda českého Senátu Miloš Vystrčil. Že to má neblahé dopady zo strany ekonomiky, to nikoho "netanguje". Nedávno sa k nim (zatiaľ len tak nesmelo) pridali aj niektorí slovenskí politici.

Nebola by to Litva, ak by do vzťahov s Čínou neskočilarazantne a po hlave. Zvlášť ak v októbri 2021 vyzval na lepšie začlenenie Taiwanu do inštitúcii OSN americký minister zahraničných vecí Antony Blinken. Pochvalu od Blinkena a od EÚ zatiaľ Litva nedostala.

Šéf Litovskej konfederácie priemyselníkov (LPK) VidmantasJanulevičius uviedol, že asi šesť desiatok firiem má v krajine problémy kvôli neoficiálnym sankciám zo strany ČĽR.

Pripomeňme, že vzťahy medzi oboma krajinami sa prudko zhoršili po tom, čo sa Vilnius rozhodol rozvíjať vzťahy s Taiwanom. V polovici novembra začalo v hlavnom meste Litvy pôsobiť zastúpenie Taiwanu pod oficiálnym názvom "Taipei Trade Relations Bureau".

Čínske úrady v reakcii na to znížili úroveň diplomatického zastúpenia v Litve. Okrem toho litovské spoločnosti začali mať problémy.

Aspoň tak o tom hovorí V. Janulevičius. Podľa neho viac ako 1200 kontajnerov tovaru v hodnote asi 240 miliónov eur nedôjde do Litvy. V pesimistickom scenári môžu litovské spoločnosti v budúcom roku kvôli čínskym obmedzeniam prísť o približne 300 miliónov eur, uvádza Rubaltic.ru.

Čína zároveň ubezpečuje, že neprestávajú do Litvy vyvážať bežný tovar. Podľa šéfa LPK však hovoríme o obmedzeniach dodávok priemyselných komponentov, ktoré "v Litve sú zabudované do väčších zariadení."

"Ak budú prerušenia pokračovať, tieto firmy budú musieť nečinne stáť, pretože bez týchto komponentov nebudú schopné dokončiť výrobu finálneho produktu," povedal Janulevičius.

Konfederácia priemyselníkov apelovala na litovské úrady, aby vzhľadom na kroky Číny začali okamžite konať. A tiež požiadať o efektívnejšiu podporu Európsku úniu, z ktorej strany podľa konfederácie nie sú žiadne známky podpory pre Litvu.

Na druhej strane Taiwan však takúto podporu sľubuje. Podľa vyjadrenia predstaviteľa ostrova Erica Huanga sa pre podporu Litvy rozhodli urobiť "všetko možné" (len či to bude stačiť?).

Eric Huang zároveň porovnal "hrozby" Taiwanu z Číny s "hrozbami" Litvy z Ruska. "Skutočne rozumieme pocitom Pobaltia. A tiež verím, že Pobaltie rozumie hrozbe, ktorej čelíme z Číny. Tiež čelíte veľmi vážnej a skutočnej hrozbe od svojho suseda. A rovnakým spôsobom čelíte hrozbe priamo od vášho suseda aj vy," povedal.

To je prejav solidarity! To však sotva bude stačiť Vilniusu, ktorý sa servilne usiluje o pozornosť EÚ. Zatiaľ šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, či jej predseda Európskej rady Charles Michel zaujali pozíciu "mŕtveho brouka". Nie vždy sa totiž za iniciatívu dostane aj pochvala.


Dodajme, že po skončení 2. svetovej vojny v Ázii sa v Číne opätovne rozvinula občianska vojna medzi vládnucim Kuomintangom a komunistami. Táto 2. občianska vojna (1946-1949) sa skončila víťazstvom Komunistickej strany Číny pod vedením Mao Ce-Tunga. 1. októbra 1949 bola založená ČĽR s hlavným mestom Peking, od tohto dátumu existujú paralelne dva čínske štáty, keďže generál Čankajšek sa so zvyškami Kuomintangu stiahol na ostrov Taiwan, kde pokračuje v existencii Čínska republika.

Od roku 1971 sa ČĽR stala členským štátom OSN so stálym kreslom v Bezpečnostnej rade, na protest proti tomuto kroku vystúpila z OSN Čínska republika. Slovenská republika, podobne ako mnoho iných krajín, Čínsku republiku (Taiwan) neuznáva a nenachádza sa u nás ani jej veľvyslanectvo, ale len obchodná a kultúrna reprezentácia, ktorá však vykonáva aj mnohé činnosti prislúchajúce zastupiteľským úradom. Čínska republika však oficiálne nezávislosť na pevninskej Čínskej ľudovej republike dodnes (2021) nevyhlásila a v tejto veci udržiava status quo. Každé jeho narušenie ČĽR vníma veľmi citlivo.