Major Jurij Gagarin v kozme!

12.04.2021

Dnes uplynulo presne 60 rokov od zverejnenia tejto šokujúcej správy agentúry TASS po ktorej sa celému svetu zatajil dych. Prvý človek vo vesmíre!

Usmievavý major sovietskeho letectva si získal srdcia ľudí na celom svete bez ohľadu na to z ktorého tábora pochádzali - či socialistického alebo kapitalistickeho.

Jurij Alexejevič Gagarin (rus. Юрий Алексеевич Гагарин; * 9. marec 1934, Gžatsk - † 27. marec 1968, neďaleko obce Novosiolovo) bol sovietsky kozmonaut, prvý človek, ktorý vzlietol do vesmíru. Svoj kozmický let odštartoval 12. apríla 1961 na lodi Vostok 1 z kozmodrómu Bajkonur. Obletel Zem a po 106 minútach pristál.

Po návrate z letu do vesmíru sa stal hrdinom Sovietskeho zväzu a oslavovanou svetovou celebritou. Značnú časť nasledujúcich rokov jeho života predstavovali stretnutia s ľuďmi v Sovietskom zväze aj vo svete. Pár dní po svojom lete navštívil aj vtedajšie Československo - jeho hlavne mesto Prahu. Privítanie bolo úžasné, všade boli kvety a nadšení ľudia. Srdcia ľudí chytila aj legendárna pieseň Gustáva Broma - "Majore Gagarine".

Napriek záťaži plynúcej z verejných povinností od roku 1961 študoval na Žukovského akadémii, súčasne stál na čele oddielu kozmonautov. Na ďalší kozmický let sa nedostal, bol len náhradníkom Vladimira Komarova pre let Sojuzu 1 v apríli 1967. V marci 1968 dokončil štúdium na akadémii a vrátil sa k lietaniu na lietadlách, ale už 27. marca 1968 pri cvičnom lete zahynul.