Malé štáty EÚ “odvážne” provokujú Čínu - veľké s ňou radšej obchodujú

21.11.2021

Čínska ľudová republika znížila úroveň svojich diplomatických vzťahov s Litvou. Čína uviedla, že urobila represívny krok po tom, čo samosprávny Taiwan otvoril de facto veľvyslanectvo v Litve. Čína následne v nedeľu znížila diplomatické vzťahy s Litvou na úroveň chargé d'affaires, uviedla vo vyhlásení čínska štátna televízia CCTV.

Išlo o reakciu na to, že samosprávny Taiwan otvoril zastúpenie v Litve o dva dni skôr, vysvetlila CCTV v príspevku na čínskej platforme sociálnych médií Weibo.

Prečo Čína zhoršila diplomatické vzťahy s Litvou?

Čína vníma samosprávny Taiwan ako oddelenú provinciu, ktorá je súčasťou pevniny. V rámci politiky "jednej Číny" umožňuje krajinám udržiavať diplomatické vzťahy buď s Čínou, alebo s Taiwanom, v snahe povzbudiť krajiny, aby prerušili formálne politické vzťahy s ostrovom.

Vo vyhlásení sa uvádza, že zriadenie kancelárie v Litve "nehanebne vytvára "jednu Čínu, jeden Taiwan", čo čínska diplomacia nepovoľuje. Litva "žiaľ" ignorovala stanovisko čínskej vlády tým, že umožnila zastúpenie v krajine pod názvom Taiwan, uvádza sa vo vyhlásení.

Ostatné kancelárie na Taiwane v Európe a Spojených štátoch používajú názov mesta Taipei, vyhýbajúc sa odkazom na samotný ostrov.

To vytvorilo "zlý precedens", pokračuje vyhlásenie a dodáva, že Litva "zničila" politický základ neutrality potrebný na "nadviazanie diplomatických vzťahov na úrovni veľvyslancov".

Vyhlásenie vyzvalo Litvu, aby "okamžite napravila svoju chybu" a nepodceňovala vôľu a schopnosť Číny "brániť národnú suverenitu a územnú celistvosť". Vo vyhlásení sa uvádza, že Taiwan "nikdy nebol krajinou".

Slovenská republika, podobne ako mnoho iných krajín, Čínsku republiku (Taiwan) neuznáva a nenachádza sa u nás ani jej veľvyslanectvo, ale len obchodná a kultúrna reprezentácia, ktorá však vykonáva aj mnohé činnosti prislúchajúce zastupiteľským úradom. Čínska republika (Taiwan) však oficiálne nezávislosť na pevninskej Čínskej ľudovej republike dodnes (2018) nevyhlásila a v tejto veci udržiava status quo.

V roku 2021 Taiwan oznámil otvorenie nového zastupiteľského úradu Čínskej republiky v Litve pod názvom Taiwanský zastupiteľský úrad v Litve (miesto obvyklého Tchajpejská reprezentačná kancelária).[6] Tento úrad bol po 18 rokoch prvým novootvoreným v Európe, posledný predtým bol zastupiteľský úrad na Slovensku v roku 2003.

Slovensko má v hlavnom meste Taiwanu svoju obchodnú a kultúrnu reprezentáciu. Víza pre Slovensko vybavuje Taipejská reprezentačná kancelária sídliaca v Bratislave.

Od r. 1949 ČĽR považuje Čínsku republiku, čiže Taiwan, za svoju súčasť, za 23. (rebelujúcu) provinciu, zatiaľ čo vláda ostrovnej republiky sa považuje za reprezentanta celej Číny, teda aj kontinentálnej.

V roku 1999 však taiwanská vláda nanovo definovala svoj vzťah k ČĽR, a to ako »vzťah dvoch štátov, dvoch Čín«. Najmä po nástupe prezidenta Chen Shui-biana k moci v máji 2000 jeho Demokratická pokroková strana, na rozdiel od dovtedy (vyše 50 rokov) vládnucej Nacionalistickej strany, začala otvorene hlásať politiku úplnej nezávislosti Čínskej republiky od kontinentálnej ČĽR, čím výrazne podráždila čínske komunistické vedenie v Pekingu.

To pohrozilo, že pokiaľ vláda v Tchaj-peji, hlavnom meste ostrovnej republiky, naozaj vyhlási nezávislosť a bude sa znovu uchádzať o členstvo v OSN, tak ČĽR podnikne otvorenú vojenskú akciu proti Taiwanu.

Tlak na Taiwan zo strany Číny sa zvyšuje, americká možnosť do konfliktu zasiahnuť sa znižuje. V roku 1971 sa rezolúciou valného zhromaždenia OSN č. 2758 stala Čínska ľudová republika členom Bezpečnostnej rady namiesto Čínskej republiky, ktorú v tom období reprezentoval Taiwan.

Odvtedy to ide s Taiwanom dole z kopca. Čína dnes vyvíja veľké tlaky na medzinárodné organizácie, aby s Taiwanom nemali podpísané žiadne dohody, zmluvy, a keby aj mali, považuje ich za nelegitímne.

No a tu sú krajiny, ktoré s Taiwanom naďalej v dnešnej dobe udržujú formálny vzťah a tým pádom ho uznávajú. 1. Belize 2. Guatemala 3. Eswatini (Svazijsko) 4. Haiti 5.Honduras 6. Maršalove ostrovy 7. Nauru 8. Nicaragua 9. Palau 10. Paraguaj 11. Sv Krištof a Nevis 12. Sv. Lucia 13. Sv Vincent a Grenadíny 14.Tuvalu 15. Vatikán

Európska únia ako celok rešpektuje čínsku politiku "jednej Číny", no malé štáty EÚ ako Česká republika, pobaltské štáty vytrvalo provokujú ČĽR a spôsobujú svojimi nekoordinovanými aktivitami napätie vo vzťahoch a zhoršovanie ekonomickej spolupráce.