Mení Covid-19 aj naše oblečenie?

11.07.2020

Svojim pánskym oblekom šitým na mieru, púzdrovým šatám a vysokým podpätkom dajte zbohom. Nová realita práce z domova (Home office) rýchle premenila módny kódex oblečenia do práce, čo robí obrovské problémy predajcom formálneho kancelárskeho oblečenia. Napísal to server spravodajskej TV CNN.

V stredu požiadala o súdnu ochranu pred veriteľmi spoločnosť Brooks Brotherd, ktorá predávala pánske oblečenie a na trhu pôsobila nepretržite neuveriteľných 202 rokov! Za tu dobu obliekala 40 amerických prezidentov a bola synonymom klasického vzhľadu bankára z Wall Street. Dôvodom bankrotu firmy bol obrovský prepad dopytu v dobe pandemie koronavirusu.

Spoločnosť Ascena Retails Group, ktorá vlastní odevný reťazec Ann Taylor a Lane Bryant, zvažuje všetky možnosti, ako sa udržať nad vodou, keď jej podnikanie tvrdo zasiahol prepad nákupu odevov, včítane oblečenia do kancelárie. Ascena plánuje uzavrieť najmenej 1200 obchodov, ktoré má v USA, Kanade a Portoriku celkom na 2800 miestach.

Ťažké časy zasiahli aj Men's Wearhouse. Vzhľadom k tomu, že v posledných mesiacoch prišlo v USA o prácu viac než 10 miliónov ľudí a milióny dalších pracujú z domova, nie je nákup oblekov v súčasnosti prioritou. Firma Tailored Brands, ktorá vlastní Men's Wearhouse, by tak mohla byť ďalším kandidátom na bankrot.

Pretože stále viac pracovných hovorov a jednaní sa koná z pohodlia domova, oblečenie je oveľa uvoľnenejšie. Pozvoľný odklon od formálneho oblečenia ale trvá už roky. Zamestnávatelia v niektorých "urputnejších" odvetviach ako sú finančne služby, totiž súťažia o talenty s technologickými podnikmi, ktoré majú svoju vlastnú, uvoľnenejšiu firemnú kultúru.

Pandemia by ale mohla ukončiť formality navždy. "Bankrot Brooks Brothers je naozaj neuveriteľný, " hovorí newyorská stylistka Jessica Cadmusová, ktorej klienti pracujú väčšinou vo finančnom sektore. Cadmusová pracovala v Brooks Brothers na začiatku svojej kariéry. "Skutočnosť je taká, že trendy v oblečení do práce, už sa nejaký čas menia a pandemia bola bohužiaľ posledným klincom do rakvy," dodáva. Podľa Cadmusovej ešte pred pandémiou dávali jej klienti stále viac prednosť v oblečení do prace uvoľnenejšiemu vzhľadu a rástol záujem o menej formálne oblečenie, označované aj ako "casual".

Banka Goldman Sachs v minulom roku oznámila, že jej zamestnanci sa môžu začať obliekať do kancelárie viac ležérne. Táto firma z Wall Street pritom vždy striktne uprednostňovala košele s golierom a obleky.

"Keď vypukol Covid-19 a ľudia boli nútení zostať doma, nákup formálneho oblečenia do práce sa úplne zastavil," pokračuje Cadmusová. Veľká časť jej klientov teraz kladie dôraz na vkusné neformálne domáce oblečenie, u ktorého je hlavné pohodlie. Mužskí klienti chcú nové košele, ale už nie nohavice, ani obleky či obuv. Ženy miesto šiat a kostýmov chcú náhrdelníky, náušnice a brošne, aby vyzerali dobre pri videohovoroch. Niektorí ľudia sa dokonca ani neprezliekajú z pyžamy. V júnovom prieskume spoločnosti NPD povedalo 47% dotazovaných, že behom pandemie nosia doma temer celý deň rovnaké oblečenie a temer štvrtina uviedla, že cez deň dávajú prednosť športovému oblečeniu, neformálnemu oblečeniu na doma alebo oblečeniu na spanie.

"Ľudia sa zjavne behom dňa nechcú niekoľkokrát prezliekať, najmä za týchto okolnosti," poznamenala analytička odevného priemyslu z NPD Maria Rugolova.

Aj stylistka Nicola Harrisonová, medzi ktorej klientov patria ľudia z finančného sektora a ďaľších odvetví, priznáva, že oblečenie do práce je teraz menej elegantné. Sama je ale proti tomu. Mužom podľa nej dáva oblek a elegantne ležérne sako dokonalý profesionálny vzhľad, zároveň ukryje i mnoho nedostatkov. Pre ňu je štýl "casual" do určitej miery prijateľný. Tmavé džínsy, košeľa a sako sú prijateľné. Rozhodné "nie" ale hovorí zle padnúcim polokošeliam alebo oblečeniu z doby na vysokej škole.

"Aby Vám to padlo, je dôležité, aj pri ležérnom vzhľade, dokonca aj pri volaní cez Skype," hovorí Harrisonová. "Jednou z mála vecí, ktorú za všetkých týchto šialenstiev, ktoré sa dnes vo svete dejú, môžete mať pod kontrolou, je vás vzhľad. Tak prečo byste sa ho mali vzdať?"