Miloš Zeman má v tom jasno - Navaľnyj je obyčajný nacionalista

03.02.2021

31. januára prebehli v Moskve a iných mestách Ruskej federácie nepovolené protesty za prepustenie Alexeja Navaľného z väzenia. Celosvetové médiá píšu o brutalite ruských policajtov, EÚ požaduje prepustenie blogera, ktorý sa vrátil do Ruska, hoci si mal byť vedomý, že súd mu uložil podmienečné tresty. 

Akosi v tieni udalostí v Moskve a bez povšimnutia EÚ v tom istom čase francúzska polícia zmlátila protestujúcich a použila vodné delá, podobne to dopadlo predtým v Amsterdame.

K situácii s Navaľným sa vyjadril na stanici Frekvence 1 aj český prezident Miloš Zeman, ktorý má na bojovníka za demokraciu v Rusku odlišný názor ako naša prezidentka Zuzana Čaputová, resp. aj český minister zahraničných vecí T. Petříček. Už predtým prezident Zeman varoval, žeby sme z Navaľného nemali robiť mučeníka.

"Mám své informace a myslím si, že právě teď nastal čas pro prvním šrapnel. Neříkám jediný, ale první. S tím Navalným je to naprostá šaškárna, je vydáván za bojovníka za demokracii, ale přečetl jsem si v Monitoru, že podpořil anexi Krymu, účastnil se celé řady nacionalistických pochodů a za třetípodporoval stalinské deportace u Čečenců, takže co je to za bojovníka za demokracii? Myslím si, že je to ruský nacionalista. Nic proti tomu, ale neměl by předstírat, že patří k těm politikům, kteří jsou proti Putinově režimu. On je totiž jenom proti Putinovi, a to je zatraceně velký rozdíl," uviedol 31. januára pre Frekvenci 1 prezident Českej republiky Miloš Zeman.

Prezident Zeman zdôraznil, že je proti Putinovmu režimu a uviedol, že A. Navaľnyj je sotva bojovníkom za demokraciu, pretože:

•       podporil anexiu Krymu,

•  zúčastnil sa radu nacionalistických demonštrácii,
• podporoval stalinské deportácie, napríklad Čečencov
 

a nie je proti režimu v Rusku ako takému, je len proti Putinovi a rád by ho vystriedal v tomto systéme na čele Ruska.

M. Zeman sa tiež vyjadril k oficiálnemu stanovisku českej diplomacie, ktoré uvádza, že "podľa neho Rusko potláčaním opozície a slobody slova porušuje svoje záväzky o dodržiavaní ľudských práv a Česko podľa ministra Petrička v Európskej únii bude podporovať uplatnenie sankcií voči konkrétnym osobám".

Podľa prezidenta je potrebné, žeby sa Petříček mal zoznámiť s informáciami, o ktorých prezident hovoril, aby bol kvalifikovaným ministrom.

Pripomeňme, že 17. januára bol Navaľnyj po návrate z Nemecka zadržaný ruskými bezpečnostnými orgánmi za opakované porušenie skúšobnej lehoty podmienečne odsúdeného.

Ako uvádza portál cz.Sputniknews ruský opozičník má dve podmienečné odsúdenia:

• prvé v prípade kauzy štátneho podniku Kirovles, ktorá je spojená so spreneverou viac ako 180 tisíc eur; 
• druhé v prípade spoločnosti Yves Rocher s krádežou viac ako 333 tisíc eur.

V decembri 2020 navyše Vyšetrovací výbor RF začal trestné konanie proti Navaľnému podľa článku o podvodoch vo zvlášť veľkom objeme. Podľa vyšetrovateľov boli pre potreby rady neziskových organizácií zhromaždené dary od jednotlivcov - 588 miliónov rubľov (6,5 milióna eur).

Vyšetrovatelia sú presvedčení, že Navaľnyj ako vedúci týchto neziskoviek "utratil viac ako 356 miliónov rubľov (4 milióny eur) z tejto sumy na osobné účely", včítane "nadobudnutia osobného majetku, materiálnych hodnôt a úhrad výdavkov vrátane dovolenky v zahraničí".

Uvádzame, že neziskové organizácie v Ruskej federácii, ktoré sú financované zo zahraničia, majú podľa zákona status zahraničného agenta.