My sa tu hádame a bohatí Nemci lietajú do Moskvy očkovať sa Sputnikom V

12.03.2021

Nemecká letecká spoločnosť Lufthansa plánuje na moskovskom letisku Domodedovo zaistiť exkluzívne "Corona Lounge" pre bohatých záujemcov, ktorí budú lietať do ruského hlavného mesta a očkovať sa vakcínou Sputnik V, a to bez opustenia tranzitného priestoru. Píše o tom portál "BNE IntelliNews". 

Následné oznámenie Lufthansy však uvádza, že už dnes je na letisku v prevádzke očkovacie centrum pre ruských a zahraničných občanov s povolením na pobyt.

Majetní Nemci so záujmom o očkovanie proti Covid-19 a nespadajúci do v súčasnosti zaočkovávaných kategórií, hľadajú prístup k ruskej vakcíne, ktorú britský lekársky časopis The Lancet na začiatku februára vyhlásil za bezpečnú a vysoko účinnú. Tejto vakcíny sa napokon v diskusiách dožaduje veľké množstvo Nemcov.

"Letisko Moskva Domodedovo má v príletovom tranzitnom priestore miesto všeobecného očkovania. Toto očkovacie stredisko je otvorené pre zamestnancov letiska, ruských občanov a cudzincov s povolením na pobyt v Rusku. V súčasnej dobe v moskovskom Domodedove nie je salónik spoločnosti Lufthansa., povedal hovorca spoločnosti a odkázal novinárov "BNE IntelliNews" s ďalšími otázkami ohľadom tohto strediska na vedenie moskovského letiska.

Podľa portálu sa teraz blížia k záveru rokovania spoločnosti Lufthansa s ruským ministerstvom zahraničia o zriadení pravidelnej linky medzi frankfurtským letiskom a moskovským Domodedovo, druhým najväčším letiskom Moskvy. 

Existujú vraj tiež plány na rozšírenie letového vakcinačného programu na lety z Zürichu a Viedne a iných destinácií, kde je dopyt po očkovaní. 

Prevádzka Lufthansy je teraz takmer úplne uzemnená pandémiou Covid-19, očkovacie lety by teda boli dobrým komerčným príspevkom. Portál tiež pripája, že na očkovacom leteckom moste by sa nepodieľala ruská letecká spoločnosť Aeroflot, pretože jej podiel by nebol pre neho komerčne výhodný, keď ruský dopravca by musel dvakrát vyletieť z Moskvy s prázdnymi lietadlami.

Náklady na balíček očkovacej turistiky, ktorý by zahŕňal dva spiatočné lety do Moskvy, by podľa zdroja "BNE IntelliNews" predstavovali približne
1 000 eur. Sputnik stojí len 10 $ za jednu dávku, čo z neho robí jednu z najdostupnejších vakcín na svete.

Pripomeňme, že nemecká kancelárka Angela Merkelová hovorila s ruským prezidentom Putinom nielen na tému možnosti dodávok Sputnika V, ale aj možného vybudovania výrobného závodu na túto vakcínu v Nemecku. 

Portál upozorňuje na v súčasnosti problémové očkovanie proti Covid-19 v Nemecku, čo je spôsobené aj veľkou skepsou a obozretnosťou čo sa týka účinnosti vakcíny AstraZeneca. Ostatne odmietla ju aj kancelárka Merkelová s odôvodnením, že "je staršia ako 65 rokov"
Niektorí komentátori naznačujú, že pomalé a nepodarené očkovanie môže poškodiť dedičstvo Angely Merkelovej, ktorá po 15 rokoch na poste spolkovej kancelárky tento rok v septembri odstúpi.