Na Ukrajine sa predpokladá finančný kolaps – ceny plynu idú hore

05.11.2020

Ako uvádza agentúra RIA Novosti budúci rok bude pre mnohé štáty vážnou skúškou. Výnimkou nie je ani Ukrajina, krajina bude čeliť kolapsu HDP a inflácie, predpovedá Medzinárodný menový fond (MMF). Rozpočtový deficit dosiahol rekordnú úroveň - vytvorila sa multimiliardová diera. A nie je z čoho splácať pôžičky. Za toto všetko budú musieť platiť bežní občania. Od novembra u nich ceny plynu stúpnu - o viac ako tretinu.

Podľa MMF ekonomika Ukrajiny v roku 2020 poklesne o 7,2 %, zatiaľ čo inflácia dosiahne 5,2 %. Následkom toho sa nezamestnanosť v roku 2021 zvýši na 10,1 %. Je to dôsledok nielen pandémie koronavírusu, ale aj všeobecnej neefektívnosti národného finančného sektoru, tvrdia ekonómovia fondu.

Stav verejných financií na Ukrajine je, ako nikdy predtým, skutočne žalostný. V tomto roku je deficit štátneho rozpočtu štvornásobne vyšší ako v roku minulom. V októbri sa deficit v štátnej pokladnici zvýšil na 82 miliárd hrivien, čo je 2,9 miliardy dolárov. Ďalším večným problémom je štátny dlh. Len v septembri narástol o 162 miliónov dolárov. Štátne a štátom garantované finančné záväzky boli vo výške 2,4 bilióna hrivien, čo je 82,9 miliárd dolárov. V júli dosiahli podľa Národnej banky Ukrajiny vrchol 122,8 miliárd dolárov.

Obsluha verejného dlhu, ktorý predstavuje dvojnásobok rozpočtových príjmov, je jedným z kľúčových ekonomických problémov krajiny. V tomto roku musí byť na úrokoch zaplatených takmer 420 miliárd hrivien (15 miliárd dolárov), čo je viac ako tretina výnosov štátnej pokladnice. Veriteľom nie je čím splácať, a preto sa na to použijú prostriedky určené na sociálne dávky.

Medzitým opäť prekvapil Naftogaz. Štátna spoločnosť zvyšuje tarify pre obyvateľov naraz o 35 percent. "Zmeny sú spôsobené predovšetkým sezónnym faktorom a zvýšením veľkoobchodnej ceny modrého paliva," uvádza sa v oficiálnom stanovisku. V októbri Naftogaz už zvýšil cenu pre výrobcov tepla o 24 percent na 5 374 hrivien za tisíc metrov kubických bez DPH a nákladov na prepravu potrubným systémom. Pre obyvateľstvo by mala byť celková cena po započítaní prepravných a distribučných nákladov od sedem do dvadsaťtisíc hrivien za tisíc metrov kubických v závislosti od regiónu. A to napriek skutočnosti, že tento plyn je už v zásobníkoch a jeho cena je nižšia ako tri tisíc hrivien. To znamená, že ide o štátne vydieranie a cena je už daňou na prežitie.

Pred Majdanom sa plyn predával obyvateľstvu za 680 hrivien za tisíc metrov kubických - čo je takmer desaťkrát menej ako teraz. Zvyšovanie začalo v roku 2014. A to je presne to, čo požadoval hlavný veriteľ Ukrajiny - MMF. V roku 2016 sa Kyjev zaviazal, že do roku 2020 zvýši cenu plynu na dovoznú paritu. Nikto nepochyboval o tom, že kvôli pôžičkám MMF bude štát "dusiť" občanov. A nejde len o tarify, je to aj zjednodušený postup vymáhania dlhov za komunálne služby, zvýšenie pokút a prísnejšie penále za oneskorené platby.

MMF schválil Ukrajine v júli pôžičku vo výške 5 miliárd dolárov na obdobie 18 mesiacov. Prvá tranža vo výške 2,1 miliardy bola prijatá v júni. Ukrajinská vláda zároveň prijala osobitné memorandum o ukončení výnosu o cenách plynu. Odteraz je všetko regulované trhom. To znamená, že tarifa pre občanov sa zvýši a bude rovnaká ako pre priemysel. Orgány sa navyše dohodli, že neznížia dôchodkový vek a odmietli ďalšie druhy dôchodkov a sociálnych dávok.

V roku 2021 sa situácia v rozpočte zhorší, očakáva sa, že deficit sa priblíži k 300 miliardám hrivien (10,7 miliárd dolárov), čo je šesť percent HDP. Vláda si bude musieť brať pôžičky znova, čo je nereálne splácať. Výsledkom je, že podľa ukrajinských ekonómov sa krajina ocitne na pokraji finančnej priepasti. "A táto priepasť sa bude prehlbovať. Nie sú peniaze. Musíme pochopiť, že nemáme dostatok peňazí na to, aby sme prežili do konca tohto roka," tvrdí ukrajinský politický analytik A. Kucher. Vysvetľuje, že chýbajúce prostriedky sa získajú prerozdelením. Diera sa opäť zapláta pomocou nových dlhov. V dôsledku toho sa dlhové zaťaženie Ukrajiny natiahne na niekoľko generácií.

Ešte v marci, na vrchole karantény počas prvej vlny pandémie, predpovedal minister vnútra Arsen Avakov hladomor v krajine, ak úrady nezvládnu následky pandémie. "Povedzme si pravdu, väčšina ľudí na Ukrajine žije bez výrazných finančných úspor. Za mesiac nebudú mať ľudia dostatok peňazí na podporu svojich rodín, nestačia na nákup potravín a liekov," uviedol.

Ukrajinské komunálne voľby sa niesli v duchu sporov medzi Ukrajinou a Maďarskom o zasahovanie do volieb. Druhým fenoménom je, ako poznamenávajú pozorovatelia, kandidáti na starostov ukrajinských miest zmenili volebnú rétoriku: sociálna agenda úplne zmizla. To znamená, že úrady čoskoro zredukujú množstvo svojich povinností voči obyvateľstvu. Zatiaľ sa však snažia problém ututlať. Od začiatku histórie ľudstva platí, že "hrátky mocných zaplatí ľud".