Nakazil sa Macron na zasadnutí Europskej rady?

20.12.2020

Dôvodom infekcie Emmanuela Macrona, francúzskeho prezidenta, koronavírusom môže byť jeho účasť na zasadnutí Európskej rady v Bruseli, píše Le Parisien. Ako informujú noviny, svedkovia tvrdia, že lídri EÚ nie vždy počas diskusií dodržiavali preventívne opatrenia. Po tomto stretnutí sa COVID-19 potvrdil aj u slovenského predsedu vlády a niekoľko ďalších hláv štátov sa dostalo do dobrovoľnej samo izolácie.

Le Parisien sa pýta, či Brusel a jeho najnovšia budova Európy sú pôvodcom koronavírusovej infekcie EmmanuelaMacrona. Minister zdravotníctva Olivier Veran vo štvrtok večer uviedol, že hlava štátu sa "pravdepodobne" nakazila vírusom práve na zasadnutí Európskej rady 10. - 11. decembra.


Podľa novín túto informáciu na základe chronológie zdieľal lekár E. Macrona. Ako denník poznamenáva, prezident skutočne pocítil prvé príznaky, ako sú horúčky a bolesti tela, v noci zo stredy na štvrtok. Zároveň je inkubačná doba oddeľujúca infekciu od nástupu príznakov v priemere päť až šesť dní, čo je úplne v súlade s termínom zasadania Európskej rady. Napriek tomu je nemožné jednoznačne dokázať, že tam došlo k prenosu infekcie. "Napriek všetkým opatreniam som vírus chytil pravdepodobne pri chvíľkovej nedbalosti, ako aj vo chvíli, keď sa odo mňa odklonilo šťastie," uviedol samotný E. Macron vo videu zverejnenom v piatok popoludní na Twitteri.


Na samite v budove Európskej rady sa zúčastnili vedúci predstavitelia 25 z 27 krajín - členov Európskej únie. Chýbal iba chorvátsky premiér a jeho estónsky náprotivok, ktorí zostali izolovaní vo svojej krajine. Prítomní boli aj ďalší politici, napríklad Charles Michel, predseda Európskej rady. Program bol ako vždy intenzívny. Od štvrtka poludnia do piatku rána sa väčšina diskusií konala v hlavnej sále budovy Európa a trvala nepretržite 21 hodín.


E. Macron tam pricestoval vo štvrtok ráno. Z hygienických dôvodov sa jedlo podávalo aj v tejto priestrannej miestnosti. "Zdržal sa tam pri živých diskusiách až do nasledujúceho dňa s dvoma krátkymi prestávkami, počas ktorých sa vrátil do kancelárie francúzskej delegácie," uviedol diplomatický zdroj s tým, že hlava štátu v tú noc vôbec nespala.

Ako denník pripomína, v novej budove Európskej rady, kde sa od januára 2017 schádzajú hlavy štátov a vlád, sa nachádza celkom 350 kancelárií. "Jedná sa o stiesnené miestnosti, kde sa za normálnych okolností môžu schádzať tri hlavy štátov v sprievode niekoľkých poradcov," hovorí politológ PatrickMartin-Genier, expert na európske záležitosti. Aj keď sa v súvislosti s pandémiou prijímajú ďalšie preventívne opatrenia, hlavy štátov a ich tímy budú stále využívať rovnaké koridory a výťahy budovy v Bruseli, ako aj toalety.

"Okrem toho často existujú zoskupenia, malé zhromaždenia, ktoré sa formujú bez zachovania odstupu, nájde sa tam človek, ktorý nemá dobre nasadené rúško atď." dodáva politológMartin-Genier, neprekvapený skutočnosťou, že Macron bol nakazený na zasadnutí Európskej rady. Francúzsky prezident je známy svojou "prácou rukami" pri jednaní s kolegami.


Fotografie zhotovené počas týchto 24-hodinových rozhovorov tiež ukazujú "neoficiálne momenty" komunikácie medzi hlavami štátov, upozorňujú noviny. Niektoré zábery demonštrujú, ako "maskovaní" vodcovia nie vždy držia odstup, iní naopak bezpečnú vzdialenosť, ale nie každý má na tvári ochranné pomôcky. "Nosia masku, ale niekedy si ju dajú dole, najmä keď sa rozprávajú alebo večerajú," hovorí svedok.


Piati účastníci summitu sa rozhodli pre vlastnú izoláciu okamžite po oznámení pozitívneho testu pre E. Macrona. Ako však poznamenáva Le Parisien, je veľmi nepravdepodobné, že by Macron bol infekčný už minulý týždeň, pretože príznaky začal pociťovať až vo štvrtok ráno. Pozitívny výsledok testu zaznamenal tento piatok aj slovenský premiér Igor Matovič, informujú noviny. Zároveň nie je známe, či je infekcia spojená s jeho minulotýždňovou prítomnosťou v Bruseli. " Boli dodržané všetky zdravotné opatrenia a nemáme žiadne informácie o tom, že by ostatní lídri zúčastňujúci sa na stretnutí odvtedy mali pozitívny test," uviedol denníku zdroj z Európskej rady.

Predseda Európskej rady Charles Michel, španielsky premiér Pedro Sánchez a portugalský predseda vlády Antonio Costa sa tiež rozhodli izolovať. Trojica, okrem iného, v pondelok alebo v stredu obedovala s E. Macronom a mohla sa nakaziť aj vírusom.