Naplní sa Sulíkova túžba rušiť štátne sviatky  - začne veľkou nocou?

21.03.2020

Už v roku 2014 denník Pravda v rozhovore s vtedy opozičným lídrom strany SaS Richardom Sulíkom uviedol, že Slovensko by malo podľa predsedu SaS Richarda Sulíka zrušiť päť štátnych sviatkov. Ako povedal, zrušenie by sa nemalo týkať len cirkevných sviatkov, ale aj iných. "SR je krajina s druhým najväčším počtom sviatkov v Európe. Nemôže rásť životná úroveň, keď stále sviatkujeme," vyhlásil.

Sulík by zrušil ako štátny sviatok napríklad aj Sviatok sv. Cyrila a sv. Metoda, ale aj Deň Ústavy, ktorý slávime 1. septembra. "Je mi jedno, ktorý sviatok by sa zrušil, ale mali by sme s tým niečo robiť," povedal s tým, že Slovensko malo pred 20 rokmi takmer najmenej sviatkov v Európe.

V roku 2016 v rozhovore pre zmenu s konzervatívnym týždenníkom .týždeň zopakoval túto svoju asi utkvelú ideu Richard Sulík. "Ja by som zrušil aj viac, ale tieto dva je celkom dobrý začiatok. Štátne sviatky, ktoré mne osobne by nejako veľmi nechýbali, sú napr. 8. máj, a tým, že máme 29. august, SNP, tak si nemyslím, že treba ešte extra oslavovať koniec druhej svetovej vojny. Potom napríklad cirkevné sviatky mne nejako extra nič nehovoria, lebo som ateista, čiže tam by to bolo na diskusiu s cirkvami. Ale Slovensko je sekulárny štát, nie je viazaný na žiadne náboženstvo alebo ideológiu a z tohto pohľadu si myslím, že máme príliš veľa cirkevných sviatkov, a preto je dobré, že minister Žiga navrhol zrušenie štátnych sviatkov, jedného necirkevného, 1. september a jedného cirkevného, 15. september," zopakoval .

Nadviazal tak na vtedajši návrh ministra hospodárstva Žigu za Smer zrušiť 1. september - Deň ústavy a 15.september Sviatok Panny Márie Sedembolestnej. Ten nakoniec svoj zámer v pozícii ministra hospodárstva nenaplnil.

Na Slovensku nepracujeme 15 pracovných dní v roku, ktoré slávime buď ako štátny sviatok alebo deň pracovného pokoja. V januári je to Deň vzniku Slovenskej republiky - štátny sviatok a Zjavenie Pána (Traja králi) - deň pracovného pokoja. V apríli sú to dva dni pracovného pokoja - Veľký piatok a Veľkonočný pondelok, v máji Sviatok práce a Deň víťazstva nad fašizmom, v júli Sviatok sv.Cyrila a Metoda - štátny sviatok.

V auguste nepracujeme na štátny sviatok Výročie SNP, v septembri máme štátny sviatok Deň Ústavy SR a deň pracovného pokoja na Sedembolestnú pannu Máriu. V novembri máme deň pracovného pokoja na Sviatok všetkých svätých a štátnym sviatkom je Deň boja za slobodu a demokraciu. V decembri máme tri dni pracovného pokoja - Štedrý deň, Prvý sviatok vianočný a Druhý sviatok vianočný.

Máme ich teda 15, z toho až 3 v decembri. Predbehli nás už len Švajčiari a Macedónci, kde sa nájde o jeden voľný deň navyše. Väčšina zvyšných krajín disponuje prevažne číslom 14 a 11.

Zaujímavý je pohľad na Spojené kráľovstvo Veľkej Británie, kde zamestnávatelia nemusia dodržiavať pracovné voľna. Na druhej strane, zamestnanci majú zasa nárok na 28 dní dovolenky počas roka.

Dnes si však Richard Sulík ako novovymenovaný minister hospodárstva a podpredseda vlády pre ekonomiku môže hravo dovoliť svoj sen nenápadne zrealizovať. Dnes keď nám coronavírus urobil celé dni dňami pracovného pokoja v karanténe, si ani nevšimneme keď Rišo Sulík začne veľkonočnými sviatkami... 

Veď už dal aj svojho komplica - Jozefa Mihála, hneď ako sa tento stihol vydýchať z rýchleho šprintu z neúspešnej koalície Trubana a Beblavého - naspäť ku neznesiteľnému Sulíkovi do SaS, za štátneho tajomníka na ministerstvo práce a sociálnych vecí...

Tak uvidíme. Aj Igor Matovič predsa napísal pred pár dňami vraj na adresu Sulíka a SaS: "Budú sa diať veci..."