Nord Stream 2 - tŕň v päte Bieleho domu

06.12.2020

Zmení sa politika USA v otázke rusko-nemeckého plynovodu Nord Stream 2 pri novom prezidentovi Joe Bidenovi? Je známe, že prezident Trump je veľkým odporcom plynovodu a všetky jeho kroky viedli k zastaveniu jeho výstavby. USA prijali sankcie voči všetkým, ktorí sa na projekte podieľali, alebo majú záujem pracovať na jeho dokončení. V januári 2021 vstúpia do platnosti ďalšie sankcie, ktoré podpísal Trump týkajúce sa firiem, ktoré investovali do tohto diela viac ako 1 mil. USD. Mimo iné, sankcie sa budú týkať aj spoločností zabezpečujúcich logistiku projektu.

Ľudia okolo novozvoleného prezidenta Bidena hovoria o pokračovaní americkej politiky v súvislosti s plynovodom a predpokladajú, že momentom jeho inaugurácie začne nový prezident vyvíjať tlak na nemeckú kancelárku Merkelovú, aby sa Nemecko postavilo proti výstavbe. Projekt stál investorov už okolo 10 mld. eur a donútiť ich k odpísaniu týchto peňazí sa podarí zrejme len ťažko. Plynovod by mal do Európy dodávať ročne 55 mld. m3 plynu.

Oponenti na čele s USA argumentujú závislosťou Európy od ruského plynu a akousi "odmenou" ruskému prezidentovi Putinovi, ktorého USA považujú za svoju najväčšiu hrozbu. Očakáva sa, že nová Bidenova administratíva ešte zintenzívni tlak na zastavenie projektu a ako argument použije hrozbu zo strany Ruska na možné politické vydieranie krajín EÚ.

Bidenov vzťah k Putinovi je poznamenaný viacerými útokmi Moskvy proti americkým demokratom. Ovplyvňovanie volieb v prospech Trumpa a diskreditácia H. Clinton boli len niektorými prejavmi "agresívnej" politiky Moskvy voči demokratom.

USA majú silnú podporu v pobaltských štátoch, ktoré sú taktiež proti plynovodu a majú tiež silnú "animozitu" proti Rusku. Tak či onak GASPROM urobí všetko pre dokončenie plynovodu. V hre je príliš mnoho a Rusi sú si vedomí svojej sily čo sa týka výhody ruského plynu pre Európu. Alternatíva navrhovaná Američanmi by bola pre Európu finančne náročná, menej stabilná a v konečnom dôsledku by mohla zmeniť jednu závislosť na druhú. Americkou alternatívou je bridlicový plyn, pre ktorý zatiaľ v Európe nie sú vytvorené dostatočné podmienky.

Európa chce postupne odstúpiť od výroby elektrickej energie z jadra a zatiaľ jedinou alternatívou je plyn. Ak zoberieme do úvahy postupné nahradenie automobilov so spaľovacím motorom elektromobilmi, tak potreba elektrickej energie v budúcnosti rádovo porastie.

To, že to USA myslia so sankciami vážne je napr. aj odstúpenie nórskej firmy DET NORSKE VERITAS - GERMANISCHER LLOYD z projektu. Spoločnosť mala na starosti certifikačné procesy ľudí zúčastňujúcich sa na projekte. Nórska spoločnosť pod hrozbou sankcií ukončila poskytovanie svojich služieb. Mimo iné - zabezpečovala posudzovanie dokumentov a previerky stavebných prác v súlade s predpísanými štandardami. Po ukončení prác mala vydať certifikáty, že všetko prebehlo v súlade s týmito štandardami a projekt je vyhovujúci. Pre lepšie pochopenie - predmetom činnosti tejto spoločnosti bolo napr. posúdenie všetkých zvarov na plynovom potrubí.

Pre Nord Stream 2 to znamená nájsť inú spoločnosť, ktorá má kompetencie takéto certifikáty vystaviť. Spoločnosť sankcie USA odmietla komentovať a tvrdí, že ochraňovať európske firmy od nezákonných extrateritoriálnych sankcií by mala Európska komisia. Washington plánuje uvaliť ďalšie sankcie na poisťovacie spoločnosti a ďalšie firmy poskytujúce služby budúcemu plynovému operátorovi.

Nemci sú veľmi nespokojní, pretože nové sankcie postihujú najviac ich ekonomiku. Podľa agentúry DPA odvolávajúcej sa na zdroje z Bieleho domu Washington sa pokúša zastaviť projekt všetkými silami. Američania vraj obvolávajú všetkých účastníkov projektu a upozorňujú ich na možné následky ich účasti na projekte. Nemci to vyhodnocujú ako nezákonné porušovanie medzinárodného práva.

Podľa agentúry Ria Novosti ekonóm Leonid Chazarov - nezávislý ekonomický expert hovorí : "Ak nebude úspešný Trump, Biden to dokončí".

Hovorca spoločnosti Nord Sream 2 oznámil, že po jeden a polročnej prestávke začne výstavba (dokončovacie práce) v mesiaci december tohto roku.