Očkovanie proti TBC - účinná pomoc proti COVID-19?

04.05.2020

V záplave informácii o novej prevencii či liečbe infekcie COVID-19, by sme nemali zabúdať na imunitný systém každého jedinca. A tu by sme radi spomenuli niekde už aj zabudnutú BCG vakcínu. Je to vakcína používaná na očkovanie proti tuberkulóze.

Štúdie o tejto látke jasne dokázali aj jej vedľajší pozitívny efekt - posilnenie imunitného systému. Ten je až o 30% výkonnejší proti infekciám, vrátane vírusových. Taktiež vakcína slúži pri liečbe rakoviny močového mechúra. BCG pozdvihne bunkovú imunitu, ktorá je prvá línia obrany. To znamená, že útočí na čokoľvek čo je telu cudzie.

Čo je však pre nás nesmierne zaujímavé, mapa krajín, kde sa plošne očkovalo proti tuberkulóze, kopíruje mapu štátov s miernejším priebehom pandémie COVID-19. Bohužiaľ s plošným očkovaním proti TBC prestala väčšina vyspelých štátov .

Tak sa pozrime na niektoré z týchto krajín. V Československu za začalo plošne s očkovaním BCG v roku 1953. Na Slovensku sa s očkovaním novorodencov prestalo v roku 2012 a s preočkovaním 13-ročných už v roku 2010. Situácie s COVIS-19 u nás je dostatočne známa.

Jasný príklad je Nemecko, populačne jednoliata krajina, východ Nemecka, bývalá NDR mala očkovanie BCG povinné, západná časť nie. A dnes - východná časť Nemecka je 3x menej zasiahnutá infekciou COVID-19.

Ďalší ukážkový príklad nájdeme na Pyrenejskom polostrove. Susedia Španielsko a Portugalsko. Portugalsko patrí k štátom, kde bolo očkovanie BCG plošné. Španielsko nie. A dnes - obrovský rozdiel nakazených a mŕtvych v neprospech Španielska.

Je veľmi zaujímavé, že plošné povinné očkovanie proti TBC bolo vo všetkých krajinách bývalého východného bloku. Tieto krajiny ktoré majú oveľa nižšiu chorobnosť a úmrtnosť na koronavírus ako štáty bývalého západného bloku .

Takže sa nečudujeme že v Holandsku chcú využiť tieto skúsenosti tak, že začali klinický výskum, v ktorom zdravotníci podajú pacientovi BCG vakcínu alebo placebo ( neúčinnú látku). Uvidíme, či sa predpoklad o pozitívnom účinku očkovania proti TBC uplatní aj v boji s nákazou COVID-19.

Čo dodať na záver. Bolo by veľmi prospešné preskúmať hypotézu, že krajiny ktoré prestali očkovať vakcínou BCG medzi poslednými, by týmto získali výhodu v boji proti nákaze COVID-19. A zároveň potvrdiť, že nie všetky medicínske postupy z minulých období už nemajú miesto v dnešnom hypermodernom svete .