Odhoja Žaludi Andreja Kisku tak ako Sieť odkopla Procházku?

16.03.2020

Akoby sa v našej krajine niektoré veci opakovali. Pred 4 rokmi kandidoval na prezidenta mladý ambiciózny právnik Radoslav Procházka. Získal prekvapivo po svojej novátorskej hashtagovej reklame skoro 20% hlasov. Nestačilo to síce na víťazstvo, no aj tak mladý chlapec - odrodilec z KDH - prekvapil. Rozhodol sa opäť vstúpiť do parlamentnej politiky kde hodlal zúročiť tento sľubný voličsky potenciál.

Založil stranu Sieť, zobral rovnako ambicióznych súputníkov ako napríklad tradičnú novú tvar - starého borca SDKÚ Mirka Beblaveho - a vydali sa dobyť svet - najprv aspoň Slovensko. Verili si - dokonca Rado o sebe rad hovoril "gazda pravice". Stromy rástli skoro do neba! Až prišli nejaké samoľúbe kiksy zo strany Rada... táranie s Igorom Matovicom o krátení dane, ktoré si Igor nielen nahral ale svižne aj zverejnil... nasledovalo opité blabolenie že "pôjde po voľbách do toho aj so Smerom".

Nik v strane nemohol tomuto charizmatickému lídrovi nič povedať - veď každý sa chcel na jeho 20 percentách vytiahnuť do parlamentu ako na výťahu! No a prišla parlamentná noc! Šok - Radova strana sa ledva prevliekla ... Gazda zlyhal.

Už deň po sa stretol s Kaliňakom a ako lacný prívesok sa prilepil ku novej koalícii. Povedať, že s vplyvom a charizmou ako mokrá handra - je ešte precenenie! I nastalo rozčarovanie - Rada následne vykopli z jeho vlastnej strany - výťah už bol bezcenný a najambicióznejší, s ktorými už ale nikto nechcel nič mať sa síce chytili parlamentných mandátov, ale stranu opustili - ako aj nová tvar - potulný politik Mirko Beblavý. A ďalšie už dobre poznáte...

Uplynuli 4 roky. Veľký bojovník proti Ficovi prezident Andrej Kiska sa kúpal v 57% preferenciách. Ale aj v trestných stíhaniach a pozemkových machináciách s pozadím mafie v Poprade. No na to sa až tak vážne v mainstreamovych médiách neprihliadalo. Andrej si teda povedal, že prezidentúra je síce super - robíš 3 dni v týždni - priletíš do Blavy v utorok na obed a odletíš do Popradu štvrtok poobede a nič moc viac - ale nemáš priamy vplyv na políciu, prokuratúru a sudy. A trestné stíhanie voči KTAG nie a nie zastaviť... A to chcel zmeniť.

Najprv oznámil, že toto je mafiánsky štát. Potom oznámil, že už nebude kandidovať. A že nezaloží žiadnu stranu. A potom, keď ho ani vražda Kuciaka a jeho snúbenice, nevyrušila z týždňovej alpskej lyžovačky, sa postavil ako "morálny" vodca do čela, akože hnutia "za slušne Slovensko" s mladým Šeligom a občas neslušne napitým hercom a stupňoval napätie, ako sa dalo.

No a potom samozrejme tú stranu založil a ako ju ľud hneď nazval "žaludi" do seba absorbovali kdečo - včítane samozrejme Šeligu, či "charizmatickej" političky Žitňanskej ale nie Lucie - Jany, ktorú ľudia omylom zvolili predtým za europoslankyňu, lebo si ju údajne poplietli s menovkyňou Luciou... A ako čerešnicku na torte zaznamenal úlovok aj spravodlivú Veroniku Remišovú od Igora.

Darmo sa ukazovalo tu alebo tam, že nie je všetko čisté v minulosti pána exprezidenta. Kritizovať ho vnútri strany však povolené nebolo - veď bol výťah - tak ako 4 roky predtým Rado Procházka! A rok pred voľbami nastali pre neho a iné staronové tváre ako Mirko Beblavý tie najslávnejšie časy. Prieskumy lietali okolo 18%, Čaputová vyhrala, sebavedomo ju po volebnej noci stiahli z piedestálu a sami sa naň postavili!

Obedy, večere, raňajky mítingy tlačové besedy s rovnako slávnou dvojicou T&B z PS/spolu a tragédom KDH -áckym slobodomurárom Lojzom z Oravy, v trojke delenie postov vo vláde - ten bude premiér - ten chce toto ministerstvo a ten zase iné...

Klasicky pili na medvediu kožu a medveď v lese... a ťali - jedni do Kotlebu, všetci do Smeru, a všetci traja pohrdlivo aj do starej mľandravej opozície - Sulíka a Matoviča - ktorých ani na novoročnú kapustnicu nepozvali ... A čísla v prieskumoch išli dole - 10 - potom 9 - potom 8... nevadí terazky sú všetci majori!

No a prišli voľby! Presne ako mali na paneli za sebou T&B - bola to "Noc zlomu"! A bola - oni vypadli, vypadol aj Lojzo z Oravy, Andrej sa prevliekol s odretými ušami... A kto vyhral? Slováci majú na to príslovie - Kde sa dvaja bijú tam tretí víťazí - a ten tretí je určite Igor a v menšej miere aj Boris!

Kde však zmizol Andrej? Predsedom vlády ani ministrom nebude... predsedom parlamentu tiež nie... bude azda štátnym tajomníkom? Alebo predseda parlamentného klubu Žaluďov? Alebo sa vracia na latifundie pri Poprade?

17.3.2020 A už je to tu! Kiska sa vzdáva mandátu poslanca... posledný krok ku svojmu politickému koncu tak práve Andrej učinil!