Pán premiér – dvakrát merať – raz rezať, obchodník na dedine nemôže merať pred obchodom zákazníkom teplotu a ešte ich aj obsluhovať

26.03.2020

Vláda nariadila Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ), aby vynútil od obchodníkov v predajniach, aby najprv premerali teplotu každého zákazníka, ešte pred vstupom do obchodu. Našťastie ÚVZ ešte nestanovil termín, povráva sa však, že by to malo platiť od 30. marca... lebo pre merania teploty  pri vstupe do fabrík a nemocníc sa uvádza v opatreniach krízového štábu meranie teploty od 30. marca.

No toto opatrenie s obchodníkmi, i keď mu nemožno dozaista vytknúť sledovanie dobrého cieľa, má svoje až šialené úskalia.

Väčšie reťazce hovoria, že čakajú na presnejšie informácie o tom, ako majú postupovať. Naznačujú pritom, že na to, aby to zvládli, nemajú ani dosť personálu, ani dosť teplomerov.

"Chceme upozorniť, že pre nedostatok vhodných teplomerov na trhu je meranie teploty každého jedného zákazníka nevykonateľné. Rovnako si nevieme predstaviť, že by zamestnanci obchodov mali vykazovať zákazníkov z predajní, pokiaľ porušia tieto nariadenia. Na ich vykonateľnosť treba zapojiť policajný zbor či ozbrojené sily, ako je to napríklad aj v iných štátoch v Európe," vraví predseda aliancie reťazcov.

Nedostatok teplomerov potvrdila aj hovorkyňa Billy Kvetoslava Kirchnerová aj hovorca Lidla Bezák doplnil, že pre všetky predajne, by ich potrebovali v stovkách až tisícoch kusov. Navyše, musí ísť o teplomery bezdotykové, čiže sa nedajú použiť akékoľvek.

Jeden taký teplomer stojí od 30 € vyššie. Pre reťazce to možno nie je až taká položka ale čo urobia obchodníci na dedinách i v mestách a mestečkách, ktorí sú na svoj obchod sami - spravidla iba ak so svojou úzkou rodinou? A ako bude chudina predavačka odtláčať od dverí zákazníka so zvýšenou teplotou? Dnes má na Slovensku podľa ÚVZ skoro 86 000 ľudí bežnú chrípku, s teplotou spravidla. Kto toto bude riešiť? Vyženie ho slabá predavačka domov, aby zomrel hladom?

Hovorca Lidla povedal, že najmä v sobotu popoludní a večer, keď sa zvýši frekvencia zákazníkov, je ich obsluha spolu s meraním teploty pre personál veľká výzva. Pripomenul, že reťazce už niekoľko dní zháňajú personál navyše do svojich predajní, aby zvládli mať otvorené a pokryli bežné činnosti, a to ešte nerátali so schválenými úkonmi navyše.

To, že s teplomermi môže byť problém, dopoludnia naznačil aj premiér Igor Matovič. Vyzval však zamestnancov, vraj aby, ak môžu a majú, priniesli na tento účel teplomery zo svojich domácností.

Naznačil síce, že bežne majú takéto teplomery odchýlky pol stupňa Celzia, no dodal, že počas pandémie koronavírusu by sme sa nemali "hrať na to, či majú teplomery špeciálny certifikát".

"Ide o to, aby ľudia s vysokou horúčkou nevstupovali do priestorov," dodal.

"Kto chce, hľadá spôsoby, kto nechce, hľadá výhovorky. Myslím si, že ak by sa naozaj chcelo, aj teplomery sa zabezpečia. Každá druhá domácnosť má doma digitálny teplomer, ktorým by sa teplota dala merať. Možno sa stačí niekedy opýtať zamestnancov, či nie sú ochotní doniesť ich z domu," uviedol Matovič.

Ako to myslel nevedno - ale koľko ľudí má doma infračervený teplomer merajúci bezdotykovo teplotu? Ruku na srdce, máte ho Vy? Ľudia sa nás pýtajú: "Majú obchodníci doniesť z domu normálny teplomer a dávať ho zákazníkom pod pazuchu?"

Navyše pán premiér podotkol, že v čase, keď ani snaha súkromníkov, ani snaha štátu, často nevedie k zaobstaraniu takýchto pomôcok, je jasné, že keď obchody nezabezpečia dostatok teplomerov, tak nebudú môcť zákazníkom teplotu merať.

Tak ale potom, pán premiér, načo také nariadenie, ktoré sa nedá splniť a keď sa nebude plniť,  tak aj tak dobre? Netreba šiť tie opatrenia horúcou ihlou. A použime pri ich príprave staré príslovie "Dvakrát merať - raz rezať!"