Po BREXITE zažijeme aj FREXIT?

14.03.2021

Novinár Laurent Erble varoval vo svojom článku vo francúzskom denníku Le Figaro pred možným vystúpením Francúzska z Európskej únie . Autor sa domnieva, že pandémia koronavírusu odhalila, skutočný pokles európskeho priemyslu a ekonomiky. Odborník za túto skutočnosť viní vedenie Európskej únie. Podľa jeho názoru bráni poskytovaniu preferencií európskemu obchodu a neposkytuje potrebnú podporu členským štátom únie.

Erble pripomenul, že USA vyčlenili na pomoc národnému hospodárstvu takmer päť biliónov dolárov, zatiaľ čo v Európskej únii dosiahli vyčlenené finančné prostriedky lenasi 300 miliárd eur.

Zároveň zdôraznil, že za súčasných podmienok vedenie EÚ vyzýva členské štáty, aby znížili výdavky na lieky a znížili platy v zdravotníctve s cieľom zvýšiť svoju konkurencieschopnosť. "EÚ rokuje tak pomaly, že väčšina európskych krajín začína nakupovať ruské a čínske vakcíny," uviedol autor.

Špecialista sa domnieva, že brexit vytvoril precedens a ukázal, že môže byť výnosnejší ako členstvo v únii. Predovšetkým poznamenal, že britská stratégia boja proti koronavírusu sa ukázala byť oveľa efektívnejšou ako stratégia EÚ. Len pripomeňme, že Veľká Británia bude mať zaočkovanú celú populáciu do polovičky júna - dnes je to už 20 milionov občanov VB.

Erble prichádza k záveru, že podporovatelia myšlienky vystúpenia Francúzska z Európskej únie dostali nové argumenty na podporu svojej pozície, poukazujúc na to, že únii sa nepodarilo ochrániť piatu republiku (Francúzsko) pred vznikom jedinej krízy.

"EÚ je iba ďalšou byrokratickou štruktúrou, ktorá paralyzuje a nikdy neslúži našim záujmom," uzavrel.

Autor teda naznačil skutočnú príležitosť na začatie procesu vystúpenia Francúzska z únie - FREXIT.

Predtým už denník Le Figaro uviedol úvahy o potrebe väčšej preferencie francúzskeho jazyka v rámci Európskej únie, keďže po brexite sa stala angličtina menšinovým jazykom a je úradným jazykom len v Írsku a na Malte.