Poliaci zdesení - ruské jablká v EÚ

08.11.2021

Mnohí si pamätajú na začiatok sankcií voči Ruskej federácii v roku 2014. Začali ako odpoveď EÚ po odporučení Spojených štátov na pripojenie Krymu k Rusku na základe všeľudového plebiscitu. Poslušní poslanci a úradníci Európskej únie uvalili sankcie aj na vývoz ovocia a zeleniny do Ruska. Rusko kontrovalo zákazom dovozu týchto komodít z EÚ.

I zaplakali poľskí pestovatelia, lebo zrazu hnili tisícky ton poľských jabĺk na hraniciach s Ruskom. Následne sa našlo riešenie. Jednak sa stal populárnym cíder a ešte nikdy sa v Poľsku nevyrobilo toľko jablkového muštu a džúsu. Keby EÚ dovolila, možno by sa jablkový koncentrát pridával aj do nafty. Ďalším riešením bolo, že sa jablká vyviezli do Bieloruska, zadeklarovali ako bieloruské a vyviezli sa do Ruska. Sankcie na to nemysleli a jablko ťažko prezradí či je pôvodom z EÚ, alebo Bieloruska. Lenže časom sa zhoršili aj vzťahy Varšavy s Baťkom Lukašenkom a buď Baťka nechce poľské jablká, alebo poľskí politici zakázali vývoz komodít aj do Bieloruska.

Medzitým sankcie paradoxne posilnili Rusko. Vrazilo investície do poľnohospodárstva a postupne sa v týchto komoditách stalo (na rozdiel napr. od Slovenska) sebestačné. Pri vzrastajúcich cenách energií, dokáže ruské poľnohospodárstvo produkovať lacnejšie ako jej náprotivok v EÚ. Keďže Európska únia nenariadila voči Rusku sankcie na tento export do EÚ, začalo sa napr. lacnejšie ruské ovocie ponúkať v EÚ. A obchodníci reagovali pragmatickejšie ako oveľa lepšie zarábajúci úradníci v Bruseli.

Ako informoval portál Sad24, Rusko úspešne dodáva svoje poľnohospodárske produkty do Európy. Poľskí farmári už bijú na poplach, pretože Varšava im nie je schopná poskytnúť rovnaké obchodné podmienky ako Moskva.

Portál Sad24 dopĺňa, že Moskva uvalila na Európsku úniu odvetné sankcie, ktoré odzrkadľovali podobné kroky Bruselu v roku 2014. Odvtedy Poľsko nemôže predávať svoju zeleninu a ovocie do Ruskej federácie. Európske sankcie zároveň nezakazujú Rusku dodávať svoje výrobky na trhy Starého sveta. Ruské jablká sú tak prezentované na európskych pultoch.

Tento stav Poľsku nevyhovuje, pretože v skutočnosti sa strany ocitli v nerovnakých podmienkach - Moskva voľne obchoduje s Európou a Varšava je nútená prísť, po trhu v Rusku, o svoj obvyklý a výnosný odbytový trh v Európe.

Poľskí farmári sa cítia ohrození, pretože Varšava už ukázala svoju bezmocnosť - neschopnosť ovplyvniť "neférovú" situáciu na trhu so zeleninou. Okrem toho sa v dôsledku energetickej krízy zvýšia náklady na európsku zeleninu a ovocie po zvýšení taríf za elektrinu. V tomto prípade miestni farmári jednoducho nebudú môcť konkurovať lacnému tovaru z Ruska.

Keby hlúposť nadnášala, bolo by nebo nad Bruselom posiate húfom lietajúcich úradníkov. Prvá hlúposť bola, že bez rozmyslu počúvli priateľov spoza Veľkej mláky, druhou, že vo svojom omyle naďalej zotrvávajú systémom "viderži pioner". Veď načo by riešili bežné problémy daňových poplatníkov EÚ, keď musia vyriešiť životne dôležité otázky typu intenzity slnečného svitu v 22. storočí alebo vplyvu mandelínkyzemiakovej na uhlíkovú stopu.