Poslanec parlamentu za vzdal mandátu, a to len preto, že je podozrivý z korupcie!

10.03.2021

Podľa agentúry DW sa poslanec Bundestagu Nikolas Löbel podlomil tlaku po odhaleniach, ktoré preukázali, že jeho spoločnosť zarobila státisíce eur na obchodoch s obstaraním ochranných masiek - rúšok - na boj proti pandémii koronavírusov.

Zákonodarca Kresťanskodemokratickej únie (CDU) nemeckej kancelárky Angely Merkelovej v pondelok odstúpil po vládnej dohode o obstaraní ochranných rúšok.

Nikolas Löbel oznámil, že s okamžitou platnosťou rezignuje na svoj poslanecký mandát a už ani nebude kandidovať do Spolkového snemu.

Oznámil tiež okamžité ukončenie svojho členstva v poslaneckom klube stredopravej strany a ospravedlnil sa.

Löbel totiž v piatok potvrdil, že bol zapojený do obchodov, ktoré sa zaoberali tvárovými rúškami.

Nebol jediný zo stredopravého politického zoskupenia CDU/CSU, ktorý musel vyvodiť svoju politickú zodpovednosť. Po tomto oznámení Löbla aj druhý vyšší konzervatívny zákonodarca oznámil, že opustí parlamentný klub konzervatívcov.

Ide o Georga Nüssleina, ktorý čelí vyšetrovaniu obdobného škandálu. Tento uviedol, že hoci zo skupiny odchádza, plánuje sa však udržať na svojom mieste.

Profit z obstarania rúšok

Spoločnosť Nikolasa Löbla - získala provízie vo výške približne 250 000 EUR (300 000 USD) za sprostredkovanie predajných zmlúv na rúška - masky - medzi štátnym dodávateľom v spolkovej krajine Bádensko-Württembersko a dvoma súkromnými spoločnosťami v mestách Mannheim a Heidelberg.

Löbelovo ospravedlnenie však nestačilo niektorým kritikom, vrátane Susanne Eisenmann, kandidátky na post guvernéra CDU v jeho domovskom štáte.

Pre spravodajský časopis Der Spiegel povedala: "Je neprijateľné, aby sa poslanci obohacovali v tejto vážnej kríze."

Löbelov prípad, ako sme povedali, nie je vôbec prvý, ktorý otriasol so stredopravým blokom.

Georg Nüsslein, významný zákonodarca Kresťanskosociálnej únie, sesterskej strany CDU iba v Bavorsku, čelí v súvislosti s dohodami o obstarávaní masiek protikorupčnej kontrole. Popiera však zatiaľ protiprávne konanie.

Rok 2021 je pre CDU kritickým rokom, pretože voľby, ktoré sa majú konať 26. septembra, majú zvoliť nový národný parlament a určiť, kto bude nasledovať po Merkelovej.