Praha - po bielogvardejcoch sídlo bieloruskej opozície

20.11.2021

Na začiatku novembra denník Sputnik.cz informoval o tom, že bieloruská opozičná politička a Európskou úniou za prezidentku Bieloruska pasovaná Svetlana Tichanovská po rokovaní s predsedom Senátu SR Milošom Vystrčilom v litovskom hlavnom meste Vilniuse vyslovila nádej, že sa bieloruská otázka stane prioritou českého predsedníctva EÚ v druhej polovici roku 2022, t. j. keby Česko viac presadzovalo sankcie voči režimu súčasného bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Zmienila sa tiež o možnosti zriadenia domu pre bieloruskú opozíciu v Prahe. "Dúfam, že čoskoro vznikne," povedala. Vystrčil jej vysvetlil, že by o tom mohla rokovať vláda. "Napríklad Bieloruský dom alebo možnosť úradovania Svetlany Tichanovskej z Českej republiky je otázkou ministerstva zahraničných vecí," uviedol.

Tichanovská ho údajne informovala, že súčasný minister zahraničných vecí Jakub Kulhánek jej takúto možnosť sľúbil. "Ak ja mám informácie, tak sa tak ale nestalo a bude potrebné to znova prerokovať s prípadným novým ministrom," povedal Vystrčil. Podľa jeho slov k tomu môže dať Senát akési odporúčajúce stanovisko, ale nebude (pozn. skôr nemôže) o tom rozhodovať.

Ako sa tejto, pre život Českej republiky, chopí nová vláda? Je treba poznamenať, že česká diplomacia je troška domotaná. Zahraničnú politiku by mala navonok koordinovať vláda, ale tej sa vlčiakov v košiari českej politiky nedarí držať v rozumnej medzi. A tak odlišnú politiku presadzuje Hrad, pro tajvanský a proti ruský predseda Senátu M. Vystrčil, zahraničnú politiku robia aj komunálni politici, ako primátor Prahy Hříb za Pirátov alebo starosta Prahy 6 Kolář, ktorý dal zbúrať sochu osloboditeľa maršala Koneva. Nie čudo, že vzťahy Prahy s Moskvou a Pekingom sú na bode mrazu.

Nová vláda v Česku sa formuje z 5 strán, čo môže po víťaznej anibabišovskej eufórii viesť k podobným problémom, aké predvádza tiež rôznorodá koalícia na Slovensku. Prezident Miloš Zeman chce novú vládu vymenovať čo najskôr. Má však problém s jedným menom - Janom Lipavským z Pirátov.Prezident má 5 výhrad k tomuto kandidátovi:

1) Postoj Pirátov voči Izraelu je opačný a nový minister by sotva presadzoval presťahovanie českej ambasády z Tel Avivu do Jeruzalema.2) Lipavský podporuje riaditeľa BIS v jeho varovaniach voči Rusku a Číne, čo je proti názorom Hradu.
3) Lipavský sa aktívne podieľal na tvorbe zákona lex Dukovany, ktorý vyradil zo súťaže o dostavbu jadrovej elektrárne Dukovany spoločnosti z Ruska a Číny. Experti vypočítali, že to môže ČR stáť okolo 200 mld. korún.
4) Lipavský sa pred pár rokmi zasadzoval o organizovanie Sudetonemeckých dní v Českej republike.
5) Lipavský kritizoval reakciu Ruska na odstránenie sochy maršala Ivana Koneva v Prahe 6. "Jedná sa o výzdobu námestia na Prahe 6 a tento druh výzdoby námestia nepodlieha žiadnej medzinárodnoprávnej ochrane," uviedol.


Pokiaľ sa novému premiérovi P. Fialovi podarí Lipavského presadiť do funkcie ministra zahraničných vecí, smerovanie zahraničnej politiky ČR bude jasné ako facka a mohli by výrazne stúpnuť aj šance Tichanovskej na presťahovanie jej majestátu z nudného Vilniusu do zlatej Prahy.

Čo takáto úradovňa v Česku pre S. Tichanovskú môže českých daňových poplatníkov stáť? Zabehnime do Vilniusu, kde teraz tieňová prezidentka úraduje a kde sa aj stretla s predsedom českého Senátu.

Poslanec a líder opozičnej litovskej strany Sloboda a Spravodlivosť R. Žemaitaitis podrobil ráznej kritike bývalú opozičnú kandidátku v bieloruských prezidentských voľbách Svetlanu Tichanovskú , ktorá sa v súčasnosti nachádza v Litve. Urobila tak potom, čo v minulom roku utiekla z Bieloruska. Litovskému politikovi ale neprišlo vhodné, že Tichanovská žije na účet občanov Litvy.

"Ja som nikdy nevidel takú hanbu, aby Litva bola takto ponižovaná. Celý rok žije v Litve, živí sa za naše peniaze, my za všetko platíme, a táto pani ani nie je schopná povedať "Dobrý večer, Litva!!! Ja som vďačná za to, čo ste urobili pre mňa a môj národ. Keď ľudia chcú získať trvalý pobyt v Litve, tak musia dokázať, že vedia litovčinu, ale ona nič! Hanba pre moju krajinu. A ešte ju dávajú vo verejnej televízii. Čo ďalej? Zmeníme Ústavu Litovskej republiky a navrhneme jej stať sa prezidentkou Litvy?" zúri litovský politik.

Podľa Žemaitaitisa celkové výdavky litovskej strany spojené so zabezpečením Tichanovskej sú vyššie ako ročný oficiálny príjem najlepšie plateného úradníka na Slovensku - guvernéra NBS P. Kažimíra a dosahujú viac ako 400 tisíc eur ročne.

Na druhej strane sa daňoví poplatníci Litvy môžu nádejať, že nádejná prezidentka sa presťahuje do nádejného Bieloruského domu v Prahe a štafetu výdavkov prevezmú českí daňoví poplatníci. "Vždyť v Praze je žít blaze! Ať to stojí, co to stojí"