Prečo nám Erdogan poslal do Európy zatiaľ len 36 tisíc migrantov

14.03.2020

V médiách sa dozvedáme iba fascinujuce informacie o nových každodenných bitkách medzi policajtmi a migrantami v Grécku či Bulharsku. Dozvedáme sa aj to, že sa tam dokonca pravidelne miestni bijú už aj s zástupcami neziskových organizácii, ktorí tam chodia migrantov tradične vítať "chlebom a soľou"...

Dozvedáme sa sporadicky aj to, že nám ich poslal ten zlý Erdogan...

Len to sa akosi nedozvedáme, že prečo tak urobil a kto za to, podľa neho zodpovedá.

Takže poďme pekne po poriadku. Keď Angela Merkelova pozvala migrantov do Nemecka, tešila sa totiž naivne spolu s vtedajším ministrom financií Schäublom, že budú starým Nemcom robiť na dôchodky, tak neziskovky vyrazili do práce - vítali úbohých migrantov obnosenými šatami a jedlom, pričom títo statní trénovane vyzerajúci mladíci - dokonca všetci pod 18 rokov podľa ich tvrdení imigračným úradom - so supermodernými mobilmi a predplatenými drahými roamingami však išli ďalej, toto oni nechceli - chceli sociálne dávky v Nemecku, Švédsku či Dánsku. Až neskôr za nimi prichádzajú často údajne aj ich štyri ženy s deťmi.

Dnes poslankyňa Bundestagu dokonca skonštatovala že v školách SRN je údajne 57% deti do 8 rokov s imigrantským pôvodom. O 10 rokov budú teda noví voliči v Nemecku tvorení z 57% imigrantmi, to len aby sme si to uvedomili.

Potichu sme si to uvedomili a napriek legendárnym úsmevom na selfies imigrantov s Angelou sme to začali konečne chápať. Angela tiež - začala nám migrantov ponúkať a neskôr aj hroziť, ak si jej hosťov nezoberieme k sebe... Ale ako povedal prezident ČR Zeman - "ak si niekto v baraku pozve hostí, nesmie ich na obed poslať ku susedom!"

EU teda rozhodla, že podpíše s tureckým prezidentom Erdoganom zmluvu, že Turecko zadrží na svojom území všetkých migrantov a nepustí ich od seba do grécka a Bulharska. A zapýtal si za to 3 miliardy EUR ročne.

Hrdinský Ján Luxemburský (Jean Claude Juncker - aby nedošlo ku omylu - nie legendárny Česky kráľ), zmluvu podpísal a ako mal vždy vo zvyku tak aj na ňu zabudol...

Erdogan medzi tým vycítil problém na východe svojej krajiny. Tam žije 10 milónov Kurdov okolo jazera Van. A ti odjakživa chceli vlastný štát. 


Pritom ďalších 5 miliónov Kurdov žije v Iraku a 2 milióny ďalších v Sýrii, 4 v Iráne. A tu vznikla reálna hrozba. V Iraku Kurdi získali dokonca autonómiu a pritom na ich území je ešte aj obrovská zásoba ropy... V Sýrii tamojší Kurdi po dohode s USA začali likvidovať islamský štát. Pre Američanov to bolo veľmi výhodné, lebo nemuseli nasadiť do konfliktu vlastnú pechotu a teda Kurdov vyzbrojili a podporili aj letecky. 


Kurdi si naivne mysleli, že priateľstvo s USA je na večné časy a teda že môžu konečne počítať s tým, že ich 20 miliónový národ bude môcť konečne počítať s vlastným štátom...

A toto Erdogan určite nechcel. Pritlačil na svojho spojenca v NATO - USA - a to sa vzdalo akejkoľvek ochrany Kurdov. Erdogan následne povedal, že s nimi zúčtuje a aj zaútočil a obsadil pásmo 30 km dovnútra Sýrie. Až hrozba, že sa Kurdi voľky - nevoľky spoja s Asadovou armádou podporovanou letectvom Ruskej federácie, ho načas v expanzii zastavilo. Na Rusov si proste sám netrúfa. Zmenil taktiku a začal infiltrovať do zvyškov rôznych bojových nekurdských skupín v Sýrii (ktoré inak Asad a Rusi nazývajú teroristami) tureckých vojakov ako inštruktorov a cvičiteľov. A to preto, aby mohli bojovať proti Kurdom.

S Rusmi má však Erdogan podpísanú vojenskú dohodu, že sa budú vzájomne informovať o presnom umiestnení svojich vojakov v citlivej zóne, aby si ich letecky vzájomne nezničili. Lenže Erdogan ľstivo Rusom polohu týchto cvičiteľov neoznámil. A pri leteckom útoku dňa 27.2.2020 zahynulo údajne až 36 vojakov tureckej armády a zahynuli tam - kde podľa údajov odovzdaných Rusom - nijaký Turek nemal byť...

"Ani jeden turecký vojak na týchto stanovištiach nebol v ohrození. K tragickým úmrtiam tureckých vojakov došlo na miestach, kde útočili teroristické formácie, medzi ktorými, mimochodom, je mnoho zahraničných žoldnierov vrátane občanov bývalého Sovietskeho zväzu," citoval z vyhlásenia RB RF hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Podľa agentúry TASS Peskov dodal, že turecká strana napriek žiadostiam Ruska neinformovala o prítomnosti tureckých síl v oblasti.

Erdogan sa preto rozhodol obrátiť na spojencov v NATO, aby si dodal váhu v jednaní s Rusmi. No ale Stoltenberg a jeho súputníci Erdogana veľmi sklamali ... vyzvali síce Rusko, aby rešpektovalo prímerie v Idlibe a viac nič.

A tak sa Recep Erdogan rozhodol - keď vy tak, tak ja pustím na vaše územie všetkých utečencov z územia Turecka a tých je cez 4 milióny! A pritvrdil - veď aj tak neplatíte! A čo povedal sa i stalo. Na hranici Grécka s Tureckom rastie napätie. V uplynulých dňoch tam prišli tisíce migrantov, ktorí uverili informáciám o tom, že cesta do Európy je otvorená. Čo sa stalo: Správy o príležitosti dostať sa cez hranicu sa objavili po tom, čo Turecko cez víkend oznámilo, že už na svojom území nebude zadržiavať migrantov. Nepravdivé informácie o otvorenej náruči Grékov, a teda aj Európy, utečencom podsúva dokonca aj turecká polícia a médiá.

Migranti plní nádeje sa síce dostali cez tureckých pohraničníkov, no grécka polícia ich zastavila (od predminulej soboty 37-tisíc). Grécko dokonca pozastavilo udeľovanie azylov.

A k tomu údajnému neplateniu zo strany EÚ. Zdá sa že je to pravda. V roku 2020 EÚ zruší Turecku 75 percent pôvodne plánovanej predvstupovej pomoci EÚ. Podľa správy z médií Európska únia drasticky znížila pomoc prisľúbenú Turecku na tento rok. Vyplýva to z listu ministra zahraničných vecí EÚ Josepa Borrella adresovaného Európskemu parlamentu. Ako dôvod uviedol Borrell spor o plyn v Stredomorí a vojenskú ofenzívu Ankary v Sýrii. Platby, ktoré EÚ vyplatí Turecku na základe dohody o utečencoch, vraj zostávajú nedotknuté.

Vďaka predvstupovej pomoci EÚ podporuje reformný proces kandidátskych krajín ako aj zlepšenie ich konkurencieschopnosti. Prístupové rokovania s Tureckom sú už roky pozastavené, lebo EÚ obviňuje Ankaru z obmedzenia právneho štátu.Platby, ktoré mali pôvodne dosiahnuť 3,5 miliardy EUR v období rokov 2014 až 2020, sú označované často za kontroverzné. Podľa denníka Funke minister Borrell uviedol, že EÚ už od roku 2017 znížila pomoc o celkom 1,2 miliardy EUR.Teraz sa EÚ rozhodla znížiť pomoc ďalej, takže do roku 2020 bude zrušených 75 percent pôvodne plánovaných prostriedkov.

Takže vychytralý Ján z Luxemburgu podpísal s Turkami dohodu o platení za to, že Turecko bude živiť a zadržiavať 4 miliony utečencov, no zároveň znížil skoro o tú istú čiastku Turecku predvstupovú pomoc... A preto teraz Macron a Merkelová štapú 17.3.2020 do Ankary ku Erdoganovi. Bude im ešte veriť?

Takže tak je to, milí čitatelia. Ba dokonca podľa posledných správ tureckí vojaci údajne strieľajú do utečencov ktorí sa z gréckych a bulharských hraníc chcú vrátiť do táborov v Turecku...