Prečo útočí Izrael na média?

20.05.2021

​Aj napriek pomerne silnému tlaku OSN, rôznych medzinárodných inštitúcií a svetových politikov konflikt na Strednom východe sa stále stupňuje, mŕtvych pribúda a riešenie je v nedohľadne. Izrael vedie sériu vzdušných útokov na ciele v Pásme Gazy a Palestínci odpovedajú odpaľovaním rakiet nasmerovaných na územie Izraela. Dá sa povedať, že už druhý týždeň je tu otvorená vojna medzi Židmi a Palestínčanmi. Izraelské útoky zničili stovky budov vrátane takých, ako je Vzdelávacie centrum Islamskej univerzity. Na mieste, kde toto centrum stálo bolo možné po útoku v troskách vidieť rozhádzané knihy, zničené počítače, školské tabule a nábytok. Ťažké boje majú obete na oboch stranách. Horšie sú na tom Palestínci, ktorých padlo 212, vrátane 61 detí a 30 žien. Zranených Palestíncov je okolo 1400. Na strane Izraela je obetí podstatne menej. Oficiálne je potvrdených 10 mŕtvych. Tento nepomer je ovplyvnený hlavne kvalitnou protivzdušnou obranou (Železná kopula), ktorá zachytí až 90 % striel.

Okrem vyše spomínanej univerzity zasiahol Izrael aj hlavnú banku Hamasu, kancelárie kontrarozviedky a výškovú budovu, v ktorej sídlili medzinárodné mediálne organizácie. Útok na trinásť poschodovú budovu Jala Tower je mnohými chápaný ako útok na média a útok na pravdu. Izrael asi hodinu pred útokom upozornil majiteľa budovy Jawada Mehdiho na pripravované bombardovanie. Mehdi ešte "vyžobral" ďalších 10 minút aby mohol budovu evakuovať a tak zabrániť stratám na životoch.

​Izraelský premiér Netanjahu to vyzdvihol ako "láskavosť", ktorú urobil novinárom z celého sveta, aby mohli budovu opustiť. V budove sídlila americká AP (Associated Press) a Al Džazíra. Obe mediálne spoločnosti prinášali aktuálne spravodajstvo z oblasti konfliktu. "Tento kanál nebude ticho. Al Džazíra nebude ticho", oznámil jeho zástupca.

​Ako dôvod zničenia budovy uviedol Izrael existenciu kancelárií Hamasu. "Je jasné, že tí, ktorí rozpútali túto vojnu nechcú v Gaze len deštrukciu a smrť, ale chcú umlčať média, ktoré sú svedkami a dokumentujú a informujú o pravde", povedal Valid Al-Omari, šéf kancelárie Al Džazíra v Jeruzaléme. Prezident a výkonný riaditeľ AP Gary Pruitt povedal, že bol "šokovaný a zdesený týmto útokom". No súčasne poukázal na to, že desiatky žurnalistov a nezávislých dopisovateľov, ktorí boli v kanceláriách mali možnosť ujsť. Pruitt zopakoval výzvu na nezávislé vyšetrenie útoku a potvrdil, že neexistuje žiadny dôkaz o existencii kancelárií Hamasu v tejto budove. Ďalej uviedol, že si túto skutočnosť pred útokom overil. Mostefa Soung, výkonný riaditeľ Al Džazíry tento útok taktiež odsúdil a volá po medzinárodnom odsúdení.

​Izraelské odstrelovanie má za následok obrovské škody na majetku Palestínčanov. V Pásme Gazy žije okolo 2 miliónov Palestínčanov, ktorí sú od roku 2007 pod izraelsko-egyptskou blokádou. Útoky už zničili 18 nemocníc, boli zničené hlavné cesty vrátane hlavnej cesty do nemocnice Shifa. Gaza má nedostatok elektrickej energie, vody a pohonných hmôt.

​Premiér Netanjahu prehlásil: "V týchto akciách budeme pokračovať tak dlho, ako bude potrebné, aby sa vrátili kľud a bezpečnosť všetkým izraelským občanom."

​V USA sa pomaly spúšťa proti izraelská kampaň. "Vlažná" podpora Izraela americkou administratívou ochladila aj doteraz kladný vzťah amerických médií k židovskému štátu a naopak "dáva krídla" militantnému Hamasu. Prezident Biden vyjadril znepokojenie nad bezpečnosťou novinárov a poznamenal, že je potrebné ich chrániť. Americké médiá ako napr. CNN začínajú vykresľovať Izrael v negatívnom svetle. Útok na Jala Tower berú novinári osobne ako útok na slobodu slova a nezávislosť médií. Keď vie niečo zjednotiť "siedmu veľmoc" - noviny, tak je to jej ohrozenie. Predstaviteľ americkej verejnej organizácie Výbor na ochranu novinárov požaduje, aby izraelské úrady poskytli zdôvodnenie útoku na Jala Tower. "Najhorší útok na budovu, ktorú Izrael už dlho pozná ako sídlo medzinárodných médií vyvoláva množstvo otázok o tom, že izraelské ozbrojené sily sa zámerne zameriavajú na mediálne ciele s cieľom narušiť skutočný obraz ľudského utrpenia v Pásme Gazy. Žiadame izraelskú vládu, aby poskytla podrobné a zdokumentované odôvodnenie tohto vojenského útoku na civilné miesto", uviedol vo vyhlásení riaditeľ CPJ Joel Simon.

​Palestínci rozpútali vlnu protestov po celej Európe a získavajú stále viac prívržencov. Migranti vo veľkých európskych mestách ukazujú svoju pravú tvár a súčasní politici nevedia, ako na to reagovať.

Premiér Netanjahu má svojich problémov "nad hlavu". Nepodarilo sa mu získať väčšinu v parlamente a zostaviť vládu, čelí viacerým obvineniam a tak niektorí hovoria, že tento konflikt mu prišiel vhod. Razantne sa postavil do boja proti militantným Palestíncom a bojuje za židovský štát. Malá krajina je v zovretí 1,5 miliardy moslimov, kde o priateľských susedských vzťahoch sa dá len ťažko hovoriť. V pohotovosti je Hizballáh a iránske gardy, ktoré "milujú" Izrael. Malá vojna môže rýchlo prerásť do vojny veľkej.