Prečo zostalo Česko samo - “ako kôl v plote”

25.04.2021

Najprv šéf diplomacie EÚ Joseph Borell len slovne odsúdil udalosti v českých Vrběticiach ale odmietol sa vyjadriť o nejakej solidárnej akcie krajín EÚ s Českou republikou.

To rozčúlilo českého vicepremiéra Hamáčka, ktorý dokonca obvinil Borella s klamstvá. Borell totiž tvrdil, že Česko ani žiadnu takú aktivitu od EU nepožadovali.

Angela Merkelová na Európskej rade miesto odsúdenia Ruska vehementne obhajovala dostavbu Rusko - nemeckého plynovodu Nordstream-2.

USA len vlažne vyjadrili solidaritu s ČR, Veľká Británia sa obmedzila len na pochvalné vyjadrenie na stranu Česká od Mi-5...

Stanovisko Emanuella Macrona prakticky nikde nezaznelo.

Uvedené si všimol aj bývalý český veľvyslanec v Rusku a na Ukrajine Jaroslav Bašta. Na margo prakticky nulovej atlantickej podpory ako odozvy bombastického zverejnenia informácií tajnej služby ČR - BIS - Bezpečnostnej informačnej služby, ktorej bol 2 roky predsedom výboru na jej kontrolu, o účasti ruských výzvedných služieb pri výbuchu v muničnom sklade vo Vrběticiach pred siedmimi rokmi vyslovil svoj názor, ktorý mainstream naozaj nepotešil.

Okrem pochybnosti o hodnovernosti týchto informácií posunutých zo strany BIS zjavne účelovo mainstreamovým médiám na vytvorenie tlaku na vládne štruktúry okolo Andreja Babiša, zhodnotil aj dôvody apatičnosti podpory Čechom zo strany atlantickych štruktúr.

"Najprv spoločne vystúpili na klimatickom summite v panelovej diskusii Joe Biden a Vladimír Putin. Potom minister obrany RF Sergej Šojgu vyhlásil, že previerka bojové pripravenosti Južného a Západného vojenského okruhu skončila, a ruská armáda sa stiahne od západnej hranice (teda od Ukrajiny). Po tretie, ruský prezident konečne odpovedal na žiadosť prezidenta Ukrajiny Vladimíra Želenského a pozval ho na rokovania do Moskvy, " pripomína autor postrehu.

Preto česká vláda pre svoje protiruské ťaženie získala podľa hodnotenia Jaroslava Baštu len vlažnú podporu našich spojencov z NATO a EÚ.

"Solidárne sa zachovali len Slováci. Takže, ako už po niekoľkýkrát v našich dejinách, vo vojne sme zostali sami ako ten kôl v plote, " konštatoval diplomat.

Darmo sa teda naši euroatlantickí jastrabi ako Ivan Korčok usilovali zviditelniť protiruskými sankciami. Dosiahli iba to, že nás Rusko prednostne zaradilo do zoznamu tzv. nepriateľských krajín.

A to všetko pritom tento čudný pán obhajoval vraj “vnímaním obáv Slovákov z Ruska...”