Pred 80 rokmi začala vojna v Pacifiku

12.12.2021

Pearl Harbor je americká námorná základňa neďaleko Honolulu na Havaji, ktorá bola 7. decembra 1941 dejiskom zničujúceho prekvapivého útoku japonských síl. V nedeľu ráno tesne pred 8. hodinou zostúpili stovky japonských bojových lietadiel nad základňu, kde sa im podarilo zničiť alebo takmer poškodiť 20 amerických námorných plavidiel vrátane ôsmich bojových lietadiel a viac ako 300 lietadiel. Pri útoku zahynulo viac ako 2 400 Američanov vrátane civilistov a ďalších 1 000 ľudí utrpelo zranenie. Deň po útoku požiadal prezident Franklin D. Roosevelt Kongres o schválenie vyhlásenia vojny Japonsku. Začala vojna v Pacifiku. 

Útok na Pearl Harbor bol prekvapivý, ale Japonsko a Spojené štáty smerovali k vojne po celé desaťročia.

Spojené štáty boli mimoriadne nespokojné s čoraz agresívnejším Japonskom voči Číne. Japonská vládapresadzovala jediný spôsob k naplneniu ambícií pre svoje ekonomické a demografické problémy, a to expandovať na územie suseda a prevziať jeho vnútorný trh.

Za týmto účelom Japonsko v roku 1937 vyhlásilo vojnu v Číne, čo viedlo k masakru v Nankingu a ďalším zverstvám.Americkí predstavitelia reagovali na túto agresiu sériou ekonomických sankcií a obchodných embárg. Usúdili, že bez prístupu k peniazom a tovaru, a najmä k nevyhnutným zásobám, ako je ropa, by Japonsko bude prinútené obmedziť svoju expanziu.

Namiesto toho sankcie spôsobili, že Japonci boli odhodlaní stáť za svojím. Počas mesiacov rokovaní medzi Tokiom a Washingtonom, ani jedna strana neustúpila. Zdalo sa, že vojna je takmer nevyhnutná.

Pearl Harbor na Havaji sa nachádza v blízkosti centra Tichého oceánu, približne 2 000 míľ od pevniny USA a asi 4 000 míľ od Japonska. Nikto neveril, že Japonci by zobrali útokom vzdialené ostrovy na Havaji. Pretože americkí vojenskí vodcovia neočakávali útok tak blízko domova, námorné zariadenia v Pearl Harbor boli relatívne nechránené. Takmer celá tichomorská flotila kotvila okolo Fordu v prístave a stovky lietadiel boli natlačené na priľahlom ostrove. Pre Japoncov bol Pearl Harbor neodolateľne ľahkým cieľom.

Japonský plán bol jednoduchý - zničiť tichomorskú flotilu. Takto by sa Američania nemohli brániť, keď budújaponské ozbrojené sily operovať v južnom Pacifiku. 7. decembra, po mesiacoch plánovania a cvičenia, Japonci spustili útok.

Okolo 8.00 japonské lietadlá zaplnili oblohu nad Pearl Harborom. Bomby a guľky pršali na plavidlá kotviace pod nimi. O desať minút nato 1 800-librová bomba prerazila palubu bojovej lode USS Arizona a pristála v jej prednom zásobníku munície. Loď explodovala a potopila sa s viac ako 1 000 mužmi uväznenými vo vnútri. Potom torpéda preraziliplášť bojovej lode USS Oklahoma. Takže loď sa so 400 námorníkmi na palube prevrátila na bok a skĺzla pod vodu.

O menej ako dve hodiny sa prekvapivý útok skončil a každá bojová loď v Pearl Harbor - USS Arizona, USS Oklahoma, USS California, USS Západná Virgínia, USS Utah, USS Maryland, USS Pennsylvania, USS Tennessee a USS Nevada - utrpela závažné poškodenie. Všetky okrem USS Arizona a USS Utah boli nakoniec zachránené a opravené.

Celkovo japonský útok na Pearl Harbor ochromil alebo zničil takmer 20 amerických lodí a viac ako 300 lietadiel. Suché doky boli zničené tiež. Najtragickejšie je, že zahynulo 2 403 námorníkov, vojakov a civilistov a približne 1 000 ľudí bolo zranených.

Ale Japoncom sa nepodarilo ochromiť tichomorskú flotilu. V 40. rokoch 20. storočia už bojové lode neboli najdôležitejšou námornou loďou, boli nimi lietadlové lode. Zhodou okolnostivšetky tieto lode tichomorskej flotily boli 7. decembra preč zo základne. Niektoré sa vrátili na pevninu a iné dodávali lietadlá vojakom na ostrovoch Midway a Wake.

Navyše, útok na Pearl Harbor zanechal najdôležitejšie pobrežné zariadenia základne - sklady ropy, opravovne, lodenice a podmorské doky - nedotknuté. Vďaka tomu sa americké námorníctvo podarilo pomerne rýchlo pozviechať.

Prezident Franklin D. Roosevelt vystúpil na spoločnomzasadnutí Kongresu USA 8. decembra, deň po zdrvujúcom útoku na Pearl Harbor. "Včera, 7. decembra 1941 - dátum, ktorý bude navždy hanebný - boli Spojené štáty americké náhle a úmyselne napadnuté námornými a vzdušnými silami Japonského impéria. Pokračoval: "Bez ohľadu na to, ako dlho nám bude trvať prekonať túto vopred premyslenú inváziu, americký ľud vo svojej spravodlivej sile pôjde až do absolútneho víťazstva. Verím, že tlmočím vôľu Kongresu a ľudu, keď tvrdím, že sa nielenže budeme do najvyššej možnej miery brániť, ale zvlášť uisťujeme, že táto forma zrady nás už nikdy neohrozí.

Po útoku na Pearl Harbor sa prvýkrát počas rokov diskusií a debát americký ľud zjednotil vo svojom odhodlaní ísť do vojny. Japonci chceli podnietiť Spojené štáty k dohode o zrušení ekonomických sankcií voči nim; namiesto toho dotlačili svojho protivníka do globálneho konfliktu, ktorý nakoniec vyústil do prvej japonskej okupácie cudzou mocnosťou.

8. decembra Kongres schválil Rooseveltovo vyhlásenie vojny Japonsku. O tri dni neskôr vyhlásili spojenci Japonska Nemecko a Taliansko vojnu Spojeným štátom. Kongres následne vyhlásil vojnu týmto európskym mocnostiam. Viac ako dva roky po začiatku druhej svetovej vojny vstúpili do tohto konfliktu oficiálne aj Spojené štáty americké.