“Prínos je vraj väčší ako riziká...”

13.03.2021

Slovenskom otriasol prípad publikovaný včera 12.3. agenturou RTVS pod názvom "Prípad úmrtia krátko po podaní vakcíny od AstraZenecy je už aj na Slovensku". Išlo údajne o šaržu ABV 2856.

Ako je to vlastne v Európe s touto vakcínou AstraZeneca?

Nemecko odmieta riziko vzniku krvných zrazenín

Minister zdravotníctva krajiny nesúhlasí s tým, že by niekoľko európskych krajín pozastavilo zavedenie vakcíny AstraZeneca, pričom uviedol, že "prínos je oveľa väčší ako riziko".

Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn v piatok uviedol, že v súvislosti s vakcínou AstraZeneca COVID neexistujú dôkazy o zvýšení krvných zrazenín.

Spahnove komentáre prichádzajú po tom, čo Dánsko a niekoľko ďalších európskych krajín pozastavilo zavádzanie vakcíny AstraZeneca pre správy o ľuďoch, u ktorých sa po podaní dávky vyvinula závažná trombóza.

Čo povedal Jens Spahn a ďalší o spoločnosti AstraZeneca

Minister zdravotníctva vystúpil po konzultácii s odborníkmi z Európskej agentúry pre lieky (EMA), ktorá schválila injekciu na použitie v EÚ.

"Je mi ľúto, že ... niektoré krajiny Európskej únie pozastavili očkovanie vakcínou AstraZeneca," uviedol Spahn s tým, že Nemecko berie možné vedľajšie účinky "veľmi vážne. Z toho, čo zatiaľ vieme, je prínos ... oveľa väčší ako riziko," dodal.

Agentúra EMA vo štvrtok uviedla, že zatiaľ dostupné informácie naznačujú, že počet závažných udalostí zrážania krvi u očkovaných ľudí "nie je vyšší ako počet zaznamenaný u bežnej populácie".

"V súčasnosti nič nenasvedčuje tomu, že by očkovanie spôsobilo tieto stavy," uvádza sa vo vyhlásení.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v piatok uviedla, že vakcína je bezpečná a že nie je dôvod prestať s očkovaním. AstraZeneca má "vynikajúcu vakcínu, rovnako ako ďalšie vakcíny, ktoré sa používajú", povedala novinárom hovorkyňa WHO Margaret Harris na brífingu v Ženeve.

"Skontrolovali sme údaje o úmrtiach. Doposiaľ nedošlo k žiadnej smrti, o ktorej by sa dokázalo, že je spôsobená očkovaním," uviedla.

Regulačné orgány EÚ rozširujú varovanie o vedľajších účinkoch

Avšak v priamo nesúvisiacom vyhlásení EMA uviedla, že v obmedzenom počte prípadov sa uvádzajú závažné alergické reakcie ako možný vedľajší účinok vakcíny AstraZeneca. Uviedla, že k zisteniam došlo po 41 správach o možnej anafylaxii z približne 5 miliónov očkovaní vo Veľkej Británii.

Tento pozmeňujúci a doplňujúci nález nasledoval po 41 správach o možnej anafylaxii pozorovaných medzi približne 5 miliónmi očkovaní vo Veľkej Británii, uviedla EMA. Výbor pre hodnotenie farmakovigilančných rizík uviedol, že súvislosť s vakcínou je pravdepodobná minimálne v niektorých z týchto prípadov.

Prečo európske krajiny pozastavili používanie?

Dánsko vo štvrtok zastavilo používanie vakcíny ako zásadu "predbežnej opatrnosti" po tom, ako sa u jednej osoby, ktorá dostala dávku vakcíny, vyvinula krvná zrazenina a zomrela. Krátko nato ich nasledovalo niekoľko ďalších krajín vrátane Nórska a Talianska.

Rakúsko pozastavilo používanie dávky vakcíny AstraZeneca po tom, čo osoba po očkovaní zomrela na "závažné problémy so zrážaním krvi".

V piatok Bulharsko zastavilo používanie vakcíny kvôli obavám o bezpečnosť, hoci ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že v krajine doteraz neboli hlásené žiadne závažné vedľajšie účinky. Bulharsko má najnižšiu zaočkovanosť v EÚ a spolieha sa predovšetkým na vakcínu AstraZeneca.


EÚ doteraz bojovala s pomalosťou zavedenia očkovania COVID, pričom trpela oneskorením dodávok od dodávateľov vakcín a byrokratickými prekážkami.

EÚ zatiaľ schválila vakcíny od spoločností BioNTech-Pfizer, Moderna a AstraZeneca, pričom v piatok bola na zoznam pridaná vakcína spoločnosti Johnson & Johnson pre jednu dávku.