Reforma zdravotníctva Ukrajiny na americký spôsob

22.12.2020

Ukrajina slepo dodržiava zdravotné pokyny USA. Po odmietnutí ruskej vakcíny proti osýpkam nasledovalo odmietnutie vakcíny Sputnik V.

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj v rozhovore pre The New York Times (NYT) uviedol, že je "nemožné vysvetliť" Ukrajincom, prečo by nemali dostávať vakcíny od Ruska, ak Európa a USA v primeranej dobe nedodajú Kyjevu ich vlastné očkovacie látky. Podľa NYT Zelenskyj len ťažko skrýval svoju frustráciu z dekrétu odchádzajúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý zakazuje vývoz vakcín.

Pred tým rokoval Kyjev so spoločnosťami Pfizer, Moderna a Johnson & Johnson o zrýchlenom harmonograme dodávok. Výsledok nie je potešujúci. Prvé komerčné dávky vakcíny proti Covid-19 prídu na Ukrajinu o niekoľko mesiacov neskôr, ako sa očakávalo.

V kontexte s tým, sa tu nehodí doteraz používané vysvetlenie, že "radšej by sme zomreli, ale nedáme sa zaočkovať agresorovou vakcínou". Takáto taktika doteraz odôvodňovala obmedzenie všetkej spolupráce s Ruskom. Ale v týchto prípadoch vždy existovala alternatíva - drahší západný produkt.

Ako pre portál Pravda.ru povedala šéfka Progresívnej socialistickej strany Ukrajiny (PSPU) Natalya Vitrenko , Volodymyr Zelenskyj sa teraz dostal medzi dve mlynské kolesá. Na jednej strane mu Spojené štáty americké jasne stanovili, že Ukrajina ruskú vakcínu nekúpi, na druhej strane chorobnosť a úmrtnosť na Ukrajine rastie enormným tempom.

Politička objasnila, že na Ukrajine bolo pre pacientov s Covid-19 vyčlenených 27 tisíc postelí, zatiaľ čo v Rusku 270 tisíc postelí. Napriek tomu, že Rusko nie je desaťkrát ľudnatejšie ako Ukrajina, ale len päťkrát. V dôsledku toho je na Ukrajine v porovnaní s Ruskom v prepočte na obyvateľa dvakrát menej postelí, poznamenala Natalya Vitrenko.

V Rusku bolo postavených 40 nových nemocničných centier vybavených najmodernejšou technológiou. Na Ukrajine sú to spravidla staré opotrebované nemocnice, úplne nechránení lekári, celkový nedostatok všetkého, počnúc mechanickou ventiláciou, liekmi a všetkým ostatným materiálom a vybavením. A Zelenskyj určite chápe, že ak sa výskyt a úmrtnosť na Covid-19 zvýši, budú sa ho pýtať: "Kde je vakcína?"
"Preto použil také vyjadrenie ("nemožné vysvetliť"), aby prinútil Západ buď povoliť nákup ruských vakcín, alebo poskytnúť vakcíny západnej výroby," uviedla pre Pravdu.ru "Natalya Vitrenko.

Upozorňujeme, že Ukrajina reformuje systém zdravotnej starostlivosti podľa amerických vzorov. V dôsledku toho sa epidemiologická situácia v krajine ako celku zhoršila, čoraz častejšie sa vyskytujú ohniská známych chorôb a objavujú sa nové kmene. Počas práce ministerky zdravotníctva UljanySuprunovej dosiahla epidémia osýpok nebývalý rozsah, pretože ruské vakcíny zakázala údajne kvôli ich neúčinnosti. Inú alternatívu neponúkla.

V októbri americká strana na stretnutí chargé d'affaires USA na Ukrajine Christiny Queen a šéfa ukrajinského ministerstva zdravotníctva Maxima Stepanova uviedla, že "Ukrajina nekúpi ruskú vakcínu proti Covid-19, ktorá prešla bezpečnostnými klinickými testami".

Ruský prezident V. Putin predtým počas rozhovoru s predsedom politickej rady ukrajinskej strany "Opozičná platforma - pre život" Viktorom Medvedčukom uviedol, že Rusko je pripravené zabezpečiť dodávku vakcíny Sputnik V na Ukrajinu. Zároveň poznamenal, že si to však vyžaduje účasť oficiálnych orgánov Ukrajiny.

Ruský výrobca vakcíny vyjadrili svoju pripravenosť vyrábať vakcínu Sputnik V na Ukrajine a predložiť dokumenty na jej registráciu. Zástupca Ruského fondu priamych investícií vysvetlil, že charkovský závod "Biolek" má technologické kapacity potrebné na výrobu vektorových vakcín. Charkovská farmaceutická spoločnosť Biolek uviedla, že sa v súčasnosti nezaoberá výrobou ruskej vakcíny proti koronavírusu a takéto aktivity môže vykonávať, iba ak je liek registrovaný na Ukrajine.