Republikánsky slon ešte aj na konci dupe po moste k Číne

10.01.2021

Čínska ľudová republika vo štvrtok 7. januára vydala vyhlásenie, v ktorom pohrozila USA, že zaplatia "vysokú cenu", ak ich veľvyslankyňa pri OSN Kelly Craftová uskutoční plánovanú návštevu na Taiwan, informuje portál LeFigaro.

"USA zaplatia za svoj zlý čin vysokú cenu a Čína nalieha na USA, aby zastavili svoju šialenú provokáciu a prestali vytvárať nové ťažkosti pre čínsko-americké vzťahy aspoluprácu týchto dvoch krajín v rámci OSN," uvádza sa vo vyhlásení čínskej misie pri OSN. 

"Čína je rozhodne proti tejto návšteve a žiada USA, aby prestali kráčať ďalej nesprávnou cestou", dodáva čínske vyhlásenie, ktoré pripomína, že existuje iba jedna Čína a že Taiwan je iba jeho provinciou.

Vo vyhlásení vo štvrtok večer americká misia pri OSN uviedla, že cesta Kelly Craftovej do Tchaj-peju sa uskutoční od 13. do 15. januára. Počas stretnutia bude veľvyslankyňa USA rokovať s taiwanskými úradníkmi a členmi diplomatickej komunity. Bude sa zasadzovať za prítomnosť Taiwanu v medzinárodnom priestore a 14. januára prednesie prejav na Ústave diplomacie a medzinárodných záležitostí v Tchaj-Pej s názvom: "O (taiwanských) pôsobivých príspevkoch do globálneho spoločenstva a význam zmysluplnej a širokej účasti Taiwanu v medzinárodných organizáciách".

Čínska národná agentúra Sinchua vo vyhlásení začiatkom štvrtka kritizovala plán veľvyslankyne USA navštíviť Taiwan a uviedla, že tým by došlo k porušeniu čínskej suverenity. Minulý rok, napriek pekinskej nevôli, odchádzajúca administratíva Donalda Trumpa už vyslala úradníkov na Taiwan ako reakciu na veľké rozpory medzi USA a Čínou v obchodných, bezpečnostných vzťahoch a v oblasti ľudských práv.

Taiwan, oficiálne Čínska republika, je štát vo východnej Ázii. Čínske nároky na Taiwan sú historické. Keď po občianskej vojne Mao Ce-tung vyhlásil v Pekingu komunistickú Čínu, nacionalista Čankajšek ušiel so svojimi ľuďmi na ostrovTaiwan a začal budovať vlastný štát. Politický stav Taiwanu zostáva neistý a tento štát už nie je členom OSN. V roku 1971 ho nahradila Čínska ľudová republika (ČĽR). O Taiwan sa hlási ČĽR, ktorá odmieta diplomatické styky s krajinami, ktorého ho uznávajú. Taiwan udržiava oficiálne diplomatické styky so 14 zo 193 členských štátov OSN a Svätou stolicou. Medzinárodné organizácie, ktorých sa ČĽR zúčastňuje, buď odmietajú udeliť členstvo Taiwanu, alebo mu umožňujú účasť iba na neštátnom základe. Z týchto dôvodov je ČĽR veľmi citlivá na oficiálne zahraničné návštevy Taiwanu.

Aj keď väčšina štátov sveta rešpektuje "status quo" voči Taiwanu, pripomeňme, že búrku nevôle zožala návšteva bývalého stredoškolského učiteľa matematiky a fyziky, dnes predsedu Senátu Českej republiky Miloša Vystrčila v septembri 2020. Čína takúto návštevu na najvyššej úrovni ostro odsúdila a relatívne dobré vzťahy Česka s Čínou,budované hlavne prezidentom Milošom Zemanom, sa výrazne zhoršili. Zároveň poukázali na disharmóniu českej zahraničnej politiky na úrovni prezident, vláda a parlament.

Pri pokuse porovnať konanie ČR a USA sa vám chtiac ci nechtiac pripomenie starý vtip: po moste idú blcha so slonom. Po chvíľke sa blcha sebavedomo pozrie na slona a povie mu - "kamarát, ale dupeme, čo?".