Rúško nosiť treba - aj keď nás to môže aj znervózňovať!

03.09.2020

Prvý, kto použil rúško boli veľmi, veľmi dávno čínski chirurgovia. Zlé jazyky tvrdia, aby v roztržitosti neolizovali skalpel. Momentálne rúško sa stalo neodmysliteľnou súčasťou nášho života, dokonca módnym doplnkom. Náš čitateľ nás v tejto súvislosti upozornil, že "pokiaľ chceme ísť koňmo do Poľska, aj kôň musí mať rúško". Vyslali sme redaktora do Zakopaného a ten zistil, že sa jedná o hoax. Kôň nemal na hube rúško, ale pripevnené vrecko s ovsom. Ale teraz vážne...

Slováci majú jednu vlastnosť, že ak majú niečo vykonať, ta tak po slovensky na 80 %. Veď aj v prostonárodných rozprávkach väčšinou najlenivejší a najdebilnejší sa stane kráľom. Navyše sa naučili ako vybabrať so systémom. Je pravdou, že na bratov Čechov v tomto ohľade nestačíme. Ale ak sa inšpirujeme rozprávkou, ako niečo urobiť a zároveň neurobiť, tak to robíme ako tá krásna rybárska dievčina, ktorá mala prísť na hrad za princom aj nahá, aj oblečená. Prišla odetá do rybárskej siete.

V poslednej dobe médiá, a hlavne televízia, zanedbávajú pri nástupe 2. etapy koronakrízy osvetovú činnosť, tak ako to robili v etape prvej. Akoby ich to prestalo baviť. Na druhej strane aj ľudí prestalo baviť dodržiavať proti epidemické opatrenia a v globále to dodržiavajú pod obligátnych 80 %. Zamerať by sa mali na tieto výchovné aspekty:

  • nosením rúška, pokiaľ nie som sebec, chránim svoje okolie v prípade, že som pozitívny,
  • mal by som apelovať na svoje okolie, aby tam, kde je to povinné, chránilo aj mňa nosením rúška,
  • výtery sa robia z nosa, pretože tam je cesta, ktorou sa vírus dostáva von a kontaminuje okolie,
  • rúško sa používa z preventívnych dôvodov a nie preto, aby som nedostal pokutu.

Vynaliezavosť aj tu našla živnú pôdu. Ľudia nosia rúško - nerúško. Aj keď v konečnom dôsledku pri fyzickom pohľade rúško majú, z pohľadu účelu rúško nemajú. Frajeri nosia rúško na pol žrdi, nemajú zakrytý nos. A práve tadiaľ sa šíri nákaza. Je to bezohľadnosť:

  • voči tým poctivým, ktorí majú rúško cez celú tvár a vlastne chránia frajerov pri stretnutí.

V prípade blížiaceho sa orgánu:

  • rýchlo rúško vytiahnu na celú žrď - v tomto prípade sa jedná o prevenciu pred pokutou.

Frajerom s rúškom na pol žrde treba aj osvetovou činnosťou vysvetľovať, že ak nemá rúško aj cez nos, ako by rúško nemal. Rúško - nerúško. Nech si nevytvára alibi, že svoje okolie chráni pred prípadnou nákazou. Nechráni! Len tí poctiví chránia jeho.

Situácia sa dá otočiť. Ak by vláda prispela na respirátory a aby bol každý občan povinný prostredníctvom respirátora chrániť seba (asi by ho frajeri nenosili na pol žrde). Hovorí sa, že respirátory FFP2, resp. FFP3 chránia skoro na 100 %. Teoreticky a možno zjednodušene, ak by všetci občania nosili respirátory jeden mesiac, koronavírus by išiel tam, kam naše ideály (do postavenia mimo hry) a koronakríza by sa skončila.

Zlé jazyky, hlavne z ekonomického prostredia, však tvrdia, že ak by neprišla druhá etapa pandémie, politici by si ju museli vymyslieť. Paradoxne ten malý neviditeľný vírus im umožňuje obhajobu, prečo prišla finančná kríza, ktorá by prišla, aj keby vírusu nebolo. Vinník (politik) kričí: "To nie ja, to ten korona vírus!"

Na záver apel: "Noste rúška tam, kde je to potrebné, nasadené aj na nos. Chránite svojich blížnych!"