Rusko stráca trpezlivosť

26.01.2022
"Nedovolíme, aby sa naše projekty zamotali do nekonečných diskusií, a taká línia je jasne viditeľná, najmä v snahách túto tému odovzdať OBSE (Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe) alebo cez vytrvalé výzvy Európskej únie, aby sa pre ňu v debatách našlo miesto ," povedal ruský minister zahraničia Lavrov. Vyhlásil, že ak Rusko nedostane od Západu konštruktívnu odpoveď, prijme odvetné opatrenia.
 
Moskva v decembri zverejnila návrhy dokumentov s bezpečnostnými garanciami, ktoré požaduje od USA a NATO. Zahŕňajú okrem iného záväzok aliancie, že sa nerozšíri o Ukrajinu a že upustia od vojenských aktivít na Ukrajine, vo východnej Európe, na Kaukaze av Strednej Ázii. Washington aj NATO ruské požiadavky odmietajú. 

Podľa stanice CNN chce americká administratíva zaslať Moskve svoje odpovede ešte dnes. Podľa ukrajinského ministra zahraničných vecí Dmytra Kuleby voči nim Kyjev nemá námietky, pretože zohľadňujú jeho postoje.

Americká vláda sa domnieva, že Rusko by mohlo "použiť vojenskú silu" proti Ukrajine počas nasledujúcich troch týždňov. Námestkyňa šéfa americkej diplomacie Wendy Shermanová uviedla, že bližšie nešpecifikovaný ruský útok očakáva asi do polovice februára. Dodala však, že nevie, či Moskva v tomto smere urobila "definitívne rozhodnutie". Jej slová nadväzujú na vyhlásenie amerického prezidenta Joea Bidena, ktorý minulý týždeň uviedol, že očakáva nejaké kroky Ruska proti Ukrajine.
Agentúra Bloomberg po 17:00 hodine informovala, že Spojené štáty odovzdali Rusku odpoveď na jeho bezpečnostné návrhy. 

Medzitým americký veľvyslanec v Moskve John Sullivan opustil budovu ruského ministerstva zahraničných vecí. Keď opúšťal budovu, na otázky novinárov nereagoval.

Ruské ministerstvo zahraničia následne potvrdilo, že Sullivan postúpil písomnú odpoveď Washingtonu na ruský návrh bezpečnostných garancií do rúk námestníka ruského ministra zahraničných vecí Aleksandra Gruška."Gruško prijal veľvyslanca USA v Moskve Johna Sullivana na jeho žiadosť. Počas stretnutia šéf americkej diplomatickej misie postúpil písomnú odpoveď americkej administratívy na ruský návrh dvojstrannej zmluvy o bezpečnostných zárukách," stojí vo vyhlásení ruského MZV.

Odovzdanie odpovede na ruský návrh potvrdil aj americký minister zahraničia Antony Blinken. Šéf americkej diplomacie dodal, že v najbližšom čase chce telefonicky rokovať so svojím ruským náprotivkom Sergejom Lavrovom.