Rusko-Ukrajina Kde sa dvaja bijú, tretí zvíťazí?

09.04.2021

Slovensko má priamu hranicu s Ukrajinou. To, že napätie u nášho suseda sa každou chvíľou zvyšuje nie je žiadnym tajomstvom. Ukrajina sa začala pripravovať na vojnu. Otázkou je - s kým chce bojovať? Tvrdí, že od r. 2014 (po Majdane) je vo vojne s Ruskou federáciou. K dnešnému dňu však vojnu Rusku nevyhlásila, naopak - od svojho najväčšieho nepriateľa kupuje všetky dôležité suroviny a výrobky potrebné pre riadny chod krajiny. Bez ruskej nafty, benzínu, jadrového paliva, potravín a ďalších výrobkov by Ukrajina mala existenčné problémy na prežitie.

​Na Ukrajine je už sedem rokov občianska vojna, kde Kyjev bojuje s tzv. samozvanými republikami na Donbase. Každý deň sa strieľa na oboch stranách a konflikt už má za následok 14 000 obetí. Problém týchto republík je riešený tzv. Minskými dohodami, na základe ktorých mala byť mimo iné Doneckej a Luhanskej republike daná určitá forma autonómie. Garantom týchto dohôd je Francúzsko a Nemecko, Rusko sa v týchto dohodách priamo nespomína. Aj keď Moskva nie je priamym účastníkom týchto dohôd, ukrajinská strana neustále obviňuje Rusov z ich nedodržiavania.

​Hovorca Kremľa Peskov hovorí: "Rusko nie je priamo aktívnou stranou konfliktu. Faktom je, že Rusko nemôže zabezpečiť komplexné prímerie. Rusko môže pracovať na tom, aby zabezpečilo vykonávanie dohôd, ktoré sa dostihli skôr. Rusko môže využiť svoj vplyv. Toto prímerie sa týka tých strán, ktoré sú na línii konfliktu: ukrajinské ozbrojené sily a ozbrojené sily samozvaných republík, ktoré Ukrajina neuznáva". 

V skutočnosti osud Minských dohôd je v rukách Nemecka a Francúzska. Zatiaľ ich ukrajinská strana nevypovedala, naopak prezident Zelenskij ich v Paríži koncom roku 2019 ratifikoval. To však nie je tak úplne pravda, pretože tento týždeň vicepremiér Ukrajiny Reznikov prehlásil, že Ukrajina sa už nebude zúčastňovať stretnutí súvisiacich s Minskými dohodami. Možno to hodnotiť ako neprávoplatné odstúpenie z tohto právneho aktu, oficiálne odstúpenie musí byť vykonané na pôde OSN, kde tieto dohody boli prijaté rezolúciou.

​Situácia na Ukrajine sa vyostrila po telefonickom rozhovore amerického prezidenta Bidena s jeho ukrajinským náprotivkom. Prezident Biden vyjadril Ukrajincom plnú podporu a uviedol, že "v prípade eskalácie USA nenechá Ukrajinu proti nepriateľom samotnú a nedovolí realizáciu agresívnych aktivít Ruska".

Ukrajina začala intenzívne presúvať vojenskú techniku do inkriminovanej oblasti. USA a Kanada vysiela do Kyjeva vojenské nákladné lietadlá s bojovou technikou. Už sedem rokov zahraniční inštruktori školia ukrajinských vojakov. Ukrajina začala mobilizovať civilné rezervy. Aj na našom území sme mohli registrovať presun vojenskej techniky NATO. Podporu Ukrajincom vyjadril generálny tajomník NATO Stoltenberg a taktiež čelní predstavitelia Európskej únie vrátane slovenského ministra zahraničných vecí Korčoka.

Bulharské noviny "Fakty" kritizovali slová predstaviteľa Ukrajiny A. Arestoviča v trojstrannej skupine, ktorá rieši otázky Donbasu. Arestovič nazval cvičenia NATO "Defender Európa 21" vojnou s Ruskom. "Ukrajina by nemala očakávať, že jednotky európskych krajín pristanú na Ukrajine". 

Niekoľko desaťročí sa "Natovci" snažia o získanie prírodného bohatstva Ruska ako sa už v istom čase o to pokúsil jeden známy Francúz (Napoleon)a potom ešte jeden slávny Nemec (Hitler). "Aj teraz sa dá v prípade vojny očakávať rovnaký výsledok - budú bojovať s Ruskom až do posledného Ukrajinca" - hovorí jeden z čitateľov bulharských novín. Rusi uviedli, že Ukrajina sa stáva "bezplatným polygónom" pre NATO a dôsledky agresie namierenej proti Moskve sa stanú poľutovania hodnými.

Šéf samozvanej Doneckej národnej republiky (DNR) D. Pushilin je ale presvedčený, že vojne sa republika nevyhne. Aj podľa A. Rudenka, ruského novinára pôsobiaceho na Donbase je vojna na spadnutie, situácia je veľmi zložitá a Donbasania sa nechystajú vzdať. Ukrajinského prezidenta nazval "vojnovým klaunom". V súčasnosti Ruská armáda nie je na ukrajinskom území. Rusi však začali svoju vojenskú techniku presúvať do blízkosti východnej ukrajinskej hranice. Na území Donbasu žije asi 7 miliónov obyvateľov, z čoho prevažne väčšina sú etnickí Rusi. Ruský pas vlastní okolo 600 000 občanov daného územia.

Vojenský expert analytického klubu "Valdai" A. Kureev si je istý, že: "prezident Ukrajiny Zelenskij nie je schopný robiť nezávislé rozhodnutia a tancuje výlučne podľa predstáv USA". Ukrajinci predpokladajú veľmi rýchle víťazstvo a spoliehajú sa na pomoc ako USA, tak aj Európy.

Prezident Biden má problémy doma a tak aby odvrátil pozornosť od domácej scény vojenský konflikt ďaleko v Európe by sa mu hodil. Ak Zelenskij dostane pokyn zaútočiť na Donbas, bezhlavo ho vykoná a nebude hľadieť na dôsledky. Pre USA vojna na Ukrajine má význam aj z dôvodu oslabenia Ruska a rozptýlenia jeho aktivity na čo možno najviac konfliktov (Sýria, Kaukaz, Abcházsko...).

Čo by mohlo získať Rusko atakovaním Ukrajiny? V prípade výhry obrovský problém. Ukrajina je rozvrátenou krajinou, kde vládne banderovský nacionalizmus, obrovská korupcia, dlhy a nefunkčná ekonomika. Rusko môže mať záujem o Donbas, pretože tam žije väčšina etnických Rusov. Donbas je ťažobným a priemyselným regiónom a jeho základ bol vybudovaný ešte počas Sovietskeho zväzu.

Dôvod na rozpútanie vojny sa vždy nájde. Príklady poznáme z oboch svetových vojen. Moskva bola obvinená z eskalácie napätia a snahe rozpútania vojny. 

Pravda je však taká, že záujem na vojne majú hlavne USA. Pre USA by bolo víťazstvom zastavenie výstavby plynovodu Nord stream 2 a možnosť zásobovať Európu svojím bridlicovým plynom. 

Pre Európu a Slovensko však potencionálna vojna na Ukrajine by mohla znamenať zastavenie dodávok plynu cez ukrajinský plynovod, čo by z dlhodobého hľadiska malo za následok závislosť na americkom plyne za podstatne vyšších cien. 

Pre Slovensko je situácia veľmi zložitá, pretože tento raz je potencionálny vojenský konflikt pred našimi dverami a zrážka s "ruským medveďom" môže mať fatálne následky. 

Samotný ukrajinský konflikt môže vyústiť do úplne iného záveru, lebo je otázne, či budú západní Ukrajinci strieľať do svojich východných bratov. Ako sa zachovajú ostatní Slovania vrátane Slovákov? Dúfajme, že zdravý rozum zvíťazí.