Ruslany AN-124 pomáhajú zachraňovať Česko

30.03.2020

Minule sme napísali ako Česká republika neváha a vytvorila letecký most s Čínou. Využili na to bez ideologického zaváhania aj sovietsky Ruslan AN-124 dnes v službách Ukrajiny. Čítajte TU!

Slovensko ho využilo voľky-nevoľky až keď sa predstavilo v službách akejsi tajomnej nájomnej služby NATO... Potom sa dokonca pred ním nafotil aj známy rusofób Sulík. Ale ani tu sa neudržal a na fotku napísal na svojom poste že ide o "slovenské lietadlo"...no budiž! Stihol tiež naklamať, že tovar vraj priniesol z Turecka - no pravda bola, že v Turecku bolo len medzipristátie a tovar prišiel samozrejme z čínskeho Šen-čenu. Nuž ale Rišo je už raz taký...

Podľa najnovšej správy od českého ministra vnútra Hamáčka, by dve nákladné lietadlá Antonov AN-124 naplnené zdravotníckym materálom mali zajtra behom dňa pristáť v Pardubiciach. Ministerstvo vnútra ČR po prvýkrát využije na prepravu z Číny aj ruského nákladného dopravcu Volga Dnepr Airlines.

Ruslan naposledy priletel do Pardubíc minulý týždeň, medzitým letel aj včera nad slovenskom do Číny pre nemeckú vládu z Lipska. Od tej doby sa preváža zdravotnícky materiál do Česka inými strojmi, najčastejšie na palube lietadiel China Eastern, ale tieto majú podstatne nižšiu kapacitu - púhych 32 ton miesto 106 ton, ktoré naraz prepraví Ruslan.

"Posilňujeme letecký most. Aby sme čo najrýchlejšie dostali do ČR všetok materiál zo Šen-čenu, pripojí sa ku ukrajinskému AN-124 i jeho ruský kolega, zatiaľ na jeden let. Zajtra budú teda v Pardubiciach dva Ruslany," uviedol Hamáček na svojom poste.

Ruská spoločnosť Volga Dnepr Airlines má vo flotile celkom dvanásť Ruslanov. Podľa Flightradar24.com už dnes do Šen-čenu priletelo lietadlo s registráciou RA-82078. Aké lietadlo nasadia ukrajinské Antonov Airlines zatiaľ nie je jasné, ale bude to pravdepodobne UR-82072, ktoré včera priletel do kazašskej Almaty.