Schizofrénia blízkovýchodnej politiky Donalda Trumpa
O vyjadrenie ku situácii na blízkom východe po vyhroteni vzťahov medzi USA a Íránom sme požiadali generála Andora Šandora, bezpečnostného analytika z Českej republiky. Položili sme mu 5 otázok:
Je zásah Američanov v Iraku - zavraždenie veliteľa špeciálnych síl Iránu Solejmániho - ospravedlniteľný z hľadiska národno-bezpečnostných záujmov USA?
"Je nepochybné, že generál Solejmání byl výraznou postavou při prosazování zájmů Teheránu v regionu. Je potřeba zdůraznit, že dnešní blízky Východ je z velké míry o tom, kdo povede islámský a arabský svět. Bude to šíitský Írán nebo sunnitská Saudská Arábie. V poslední době nelze nevidět ambice Turecka, které chce být více než jen regionální mocnosti. USA mají mimo jiné svůj zájem v Saudké Arábii, ale také především v ochraně Izraele, který je již dlouhodobě cílem nepřátelských aktivit Teheránu. Americká vojenská přítomnost v Bahrajnu, Kataru a v dalších zemí podtrhuje jejich zájem na regionu. Na druhou stranu lze pozorovat jistou schizofrenii politiky Trumpa. Chce splnit svoje předvolební sliby a přestat se vojensky angažovat v Sýrii a Iráku a zároveň utahovat tlak na Írán. Íránská teokracie je hlavní americký nepřítel více jak 40 let. Jako hlavní ohrožení ho vnímají i Izraelci. Zdá se, že Trump v mnohém hraje kartami Netanjahua, na rozdíl od Obamy, se kterým měl izraelský premiér špatné vztahy. Obávám se, že od roku 2003, kdy Bush mladší zlikvidoval sunnitskou orientaci Iráku a jistou rovnováhu v regionu, čím katapultoval význam a sílu Teheránu, politika Washingtonu vůči tomuto regionu není příliš jasná a konzistentní."
Je podľa Vás takýto zásah ospravedlniteľný z hľadiska medzinárodno - právneho?
"Nejsem odborník na mezinárodní právo, ale zabití Solejmáního v Iráku minimálně nerespektuje svrchovanost země. Solejmání byl jistě člověk, který způsobil řadu potíží USA a měl odpovědnost za smrt jejich vojáků v regionu. Byl ale jen vykonavatelem vůle ajatolláha Chamenejího. Jak řekl kdysi ministr vnitra za Napoleona Fouché, když císař nechal za zradu popravit vévodu d´Enghiena: " Bylo to více než zločin, byla to chyba."
Aký postoj by k tomuto činu mali zaujať EU a NATO?
"EU by neměla ve všem následovat americkou zahraniční politiku. Neudělá příliš více, než že bude vyzývat ke klidu. Od NATO, které je na 75% s.r.o. USA nelze čekat nic."
Aká bude podľa vás reakcia Íranu?
" Írán nemůže nereagovat. Nemusí tak učinit hned. Hrozba odvety plyne jak od oficiálních míst, tak od velké řady stoupenců Hizballáh, Hamás apod., v zemích jako Irák, Sýrie, Libanon, Palestina apod."
Nie je táto dramatická eskalácia situácie na blízkom východe pokusom prezidenta Trumpa odvrátiť pozornosť od procesu impeachmentu?
"Nemyslím si to. Senát Trumpa podrží. Republikáni mají zájem proces impeachmentu mít co nejdříve za sebou, a nechtějí, aby kulminoval v době hlavní volební kampaně. Analogii s Clintonem z roku 1998 nevidím."