Skončí Igor Matovič ako Giovanni Falcone alebo Ján Langoš?
Sicílska mafia a Giovanni Falcone (* 18. máj 1939, Palermo, Taliansko - † 23. máj 1992, Capaci) bol taliansky prokurátor, ktorý sa špecializoval na vyšetrovanie a odhaľovanie zločinov talianskej Cosa Nostry. Bol jednou z vedúcich postáv boja proti organizovanému zločinu v Taliansku. Ako vyšší súdny úradník sa čoskoro zameral na odhaľovanie a usvedčovanie páchateľov organizovaného zločinu, konkrétne členov talianskej Cosa Nostry. Spolu s kolegom Paolom Borsellinom sa stali symbolmi boja proti mafii. V priebehu rozsiahlych súdnych procesov usvedčili desiatky mafiánov.
Falcone často cestoval, najmä medzi Rímom a Palermom. Pretože sa obával o svoj život, dbal dôsledne na bezpečnostné opatrenia, ktoré mu pomáhali udržovať jeho pobyt a cesty v tajnosti. Nikto z jeho okolia nemal dopredu vedieť, aké sú jeho najbližšie plány, menil ich na poslednú chvíľu. Ak niekam letel lietadlom, vždy to bolo lietadlo tajných služieb. O jeho cestovnom programe vedel dopredu len úzky počet ľudí z Ministerstva spravodlivosti.
V sobotu 23. mája 1992 o 17:48 pristalo na palermskom letisku (Punta Raisi) lietadlo tajných služieb, letiace z Ríma (Ciampino). Na jeho palube bol prokurátor Falcone, jeho žena a ozbrojená služba, ktorá ich mala chrániť. Na mieste už boli pripravené tri obrnené vozy. Šéfom eskorty bol policajt Arnaldo La Barbera.
Prvý automobil, Fiat Croma hnedej farby, šoféroval policajt Vito Schifani, vedľa neho sedel Antonio Montinaro a za nimi Rocco De Cillo. Druhý automobil, Fiat Croma bielej farby, šoféroval samotný Falcone. Na mieste spolujazdca sedela jeho žena a za nimi telesný strážca Giuseppe Costanza (pracoval pre Falconeho od roku 1984). Konvoj uzatváral Fiat Croma modrej farby, v ktorom boli policajti Paolo Capuzzo, Gaspare Cervello a Angelo Corbo. Automobily šli z palermského letiska bez pustených sirén po diaľnici rýchlosťou 160 km/h.
V mieste 38°10′58″N, 13°14′41″E (Capaci), bola pod vozovkou, bližšie ku kraju, umiestnená v kanalizačnej rúre výbušnina (tolit), zhruba 300 - 400 kg. O 17:59 hod, v čase, keď tadiaľ prechádzal konvoj, bola nálož odpálená na diaľku. (Neskôr sa zistilo, že ju tam umiestnili ľudia prezlečení za pracovníkov diaľničnej služby. Nepodarilo sa však vypátrať, odkiaľ mali informáciu o trase cesty a typoch áut, v ktorých konvoj šiel.)
Po odpálení trhaviny nasledovala obrovská explózia, ktorá poškodila diaľnicu o dĺžke zhruba 100 metrov a vytvorila v nej osemmetrový kráter. Všetci traja policajti z prvého automobilu boli na mieste mŕtvi. Giovanni Falcone, ktorý šiel za nimi, ešte po výbuchu žil, bol však v kritickom stave a zomrel o dve hodiny, pri prevoze do nemocnice. Jeho žena Francesca (36 rokov) zomrela okamžite. Telesný strážca Giuseppe Costanza, rovnako ako policajti z posledného automobilu, boli vážne zranení, ale atentát prežili. Výbuch zranil asi 20 ľudí, ktorí v čase atentátu prechádzali okolo.
Zomrel vo veku 53 rokov potom, ako bol na neho spáchaný atentát.
ŠTB mafia a Ing. Ján Langoš (* 2. august 1946, Banská Bystrica - † 15. jún 2006) bol slovenský fyzik, politik, bývalý federálny minister vnútra ČSFR a zakladateľ Ústavu pamäti národa.
V máji 2003 sa stal zakladateľom Ústavu pamäti národa a do svojej smrti pôsobil ako predseda jeho Správnej rady. Bol predkladateľom a spoluatorom zákonov a právnych noriem, "Zákona o slobodnom prístupe k informáciám" a "Zákona pamäti národa".
15. júna 2006 tragicky zahynul pri autonehode medzi obcami Turňa nad Bodvou a Drienovec, keď vo vysokej rýchlosti narazil do vozidla Multicar plne naloženého štrkom. K tragickej nehode došlo pri kolízii s multikárou plne naloženou štrkom, ktorej vodič nedal prednosť prichádzajúcemu vozidlu šéfa Ústavu pamäti národa. Langoš bol na mieste mŕtvy. Vodiča, ktorý nehodu spôsobil, previezli so zraneniami do nemocnice. Ako dodala Demjanovičová,príčinu nehody a jej okolnosti vyšetrujú košickí policajti. Multikára, do ktorej narazil Langoš, mohla mať podľa miestnych zdrojov s nákladom najmenej tri tony a na komunikáciu prišla z miestneho kameňolomu. Ložný priestor vozidla pri náraze odtrhlo a kamene sa zosypali na vozidlo. Multikára skončila v priekope, škodovka ostala zdemolovaná na vozovke. Lángošov automobil šiel v momente zrážky rýchlosťou 160 km/hod.
Zomrel vo veku 61 rokov po nikdy jasne nevysvetlenej autonehode na mieste s neobyčajne jasným výhľadom na všetky strany...
A teraz fikcia...
Justičná mafia, "kočnerovia" a Mgr. Igor Matovič (* 11. máj 1973, Trnava - † ?) bol slovenský politik a bývalý podnikateľ. Od roku 2010 bol poslanec NR SR najskôr na kandidačnej listine SaS a neskôr ako predseda hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti. V roku 2020 bol poverený zostavením vlády SR, pričom vyhlásil nekompromisný boj korupcii na všetkých úrovniach justície - na súdoch, prokuratúre a polícii. Bol známy aj tým, že sústavne odmietal vládnu ochranku...
O všetkých troch sa vedelo, že hlavným bojovníkom proti mafii je on sám. Ak ho odkrágľujú, ďaľší už tak rýchlo nepovstane...