Skončia Škóti opäť v EÚ?

06.01.2021

Napriek tomu, že uzavretie dohody s EÚ bolo pre Borisa Johnsona veľkým politickým úspechom, Veľká Británia bude v novom roku čeliť ťažkostiam a neistote spojenej s dôsledkami brexitu, píše Le Figaro. Okrem turbulencií v hospodárskej sfére môže krajina čeliť hrozbe odchodu Škótska, ktorého obyvatelia boli proti vystúpeniu z Európskej únie, predpovedajú noviny.

Prechod z roka na nový rok je pre európsku krajinu zriedka takým "skokom do tmy", ako bude rok 2021 pre Veľkú Britániu, píše Le Figaro. Zatiaľ čo dohoda o voľnom obchode s Európskou úniou bola pre Borisa Johnsona nepopierateľným politickým úspechom, pre premiéra "to zďaleka nekončí". Ako poznamenal The Times: "Teraz, keď splnil svoj prísľub implementácie brexitu, je výzvou dosiahnuť jeho úspešnosť." Pre Európanov bude implementácia tejto 1 246 stranovej zmluvy skúškou dôvery, ktorú podkopávajú mesiace náročných a napätých rokovaní.


Podľa prognóz z ekonomického hľadiska Spojené kráľovstvo očakáva turbulencie, ku ktorým sa pridá "obrovská dieravytvorená pandémiou koronavírusu Covid-19". Zatiaľ čo sa Londýn vyhýbal zavedeniu vysokých obchodných bariér a zachoval si prístup na európsky trh bez daní a kvót, vygeneroval späť spektrum chaosu a rastúcich cien komodít aobchod stále čelí problémom. Dohoda s EÚ nebráni zavedeniu časovo náročných a nákladných colných kontrol a administratívnych postupov pre podniky. Nad sektorom finančných služieb sa navyše vznáša obrovská neznáma. Podľa vlastných prognóz britskej vlády dohoda s EÚ zníži dlhodobý dopad brexitu na HDP krajiny iba o 2 % - zo 6 % na 4 %.


Výzvou pre Londýn bude teraz rýchly pokrok v rôznych obchodných dohodách, ktoré sľúbil Boris Johnson, akonáhle bude krajina bez okov EÚ. Minister zahraničných vecí Dominic Raab nedávno potvrdil, že to bude najvyššia priorita vlády. Podľa denníka je však v súčasnosti, okrem dohôd s Japonskom a Singapurom, ťažké takéto dohody uzatvoriť.

Hlavnou výzvou pre B. Johnsona je uzavretie dohody o voľnom obchode Veľkej Británie a USA. Donald Trump už Britom prisľúbil "úžasnú dohodu", rokovania sa však dostali do slepej uličky. Joe Biden, ktorého možno len ťažko označiť za podporovateľa brexitu, pradepodobne sa nebude ponáhľať s takýmto "darom" pre Borisa Johnsona, predpovedajú noviny. Aj keď šéf britskej vlády nepochybne podpísal dohodu s EÚ, pričom sa postará o svoj imidž v očiach nového šéfa Bieleho domu, povestný "zvláštny vzťah" medzi oboma krajinami, ktorý je už v posledných rokoch opotrebovaný, pravdepodobne nezíska späť svoju pôvodnú podobu.


Navyše Britské kráľovstvo bude doma čeliť výzve Škótska, uviedli noviny Le Figaro. Škótska premiérka NicolaSturgeonová okamžite po oznámení obchodnej dohody s EÚ uviedla, že je čas, aby sa britská provincia stala "nezávislým európskym národom". "Brexit prichádza proti vôli obyvateľov Škótska," 62% z nich hlasovalo proti vystúpeniu z EÚ", pripomenula šéfka Škótskej národnej strany s tým, že "žiadna dohoda nemôže nikdy kompenzovať to, čo nám brexitvezme".

Podľa prieskumov bude teraz väčšina Škótov za nezávislosť. Pripomeňme, že Škótska národná strana vyhrala miestne voľby s veľkým náskokom a naďalej trvá na novom referende o sebaurčení. Londýn naďalej takéto hlasovanie kategoricky odmieta. Tlak však bude časom ďalej rásť.