“Sleepy Joe” vodu káže a víno pije?

27.01.2022

Kým celá EÚ zozelenela a vypína klasické a jadrové elektrárne, u najväčších hriešnikov v Číne a USA je to naopak. Dôsledkom je, že tu v EÚ nastali energetické suchoty a keď prestane fúkať a je noc, "ekologicky nenávidené" elektrárne zachraňujú Európu pred prípadným blackoutom. Dokonca sa rozhádali štáty EU, a to Česko a Poľsko ohľadom ťažby hnedého uhlia pre elektrárne v bani Turów, časť štátov EÚ je za jadro, časť proti. Stará dobrá Európa. Pápežskejšia ako pápež. Kým si nenabije ústa.

Ale bude lepšie. Na čelo zodpovednosti voči životnému prostrediu sa postavil najmocnejší muž planéty, prezident Spojených štátov Joseph Biden. Je milovníkom ekologických samitov, kde si občas príde schrupnúť a uistiť svet, že USA to s tým znižovaním uhlíkovej stopy myslia vážne. Potom nastúpi do Air Force One, na schodíkoch zamáva, zasalutuje(niekedy aj zakopne)... a život ide ďalej. Ako hovorili už starí Slovania: "Reči sa hovoria a chlieb sa je!" Pozrime sa teda, ako to u našich priateľov "za veľkou mlákou" v skutočnosti je. Informácie zverejnil portál oEnergetice.cz.

Z prvých odhadov výskumnej skupiny RhodiumGroup vyplýva, že emisie skleníkových plynov USA v minulom roku vzrástli o 6,2 %. K medziročnému nárastu emisií došlo predovšetkým z dôvodu vyšších emisií zo sektorov dopravy a elektroenergetiky (o 10 % a 6,6 %). Vo výrobe elektriny došlo k nárastu výroby elektriny v uhoľných elektrárňach o 17 %.

Výskumná skupina Rhodium Group vydala správu s prvými odhadmi emisií skleníkových plynov v USA za uplynulý rok 2021. Podľa tejto správy vzrástli emisie skleníkových plynov USA v porovnaní s rokom 2020 o 6,2 %. Bidenova administratíva si dala za cieľ znížiť emisie skleníkových plynov o 50 - 52 % do roku 2030 v porovnaní s rokom 2005. V roku 2021 boli podľa prvých odhadov emisie o 17,4 % nižšie ako v roku 2005. V roku 2020 boli v porovnaní s rovnakým rokom nižšie o 22,2 % .

Výška emisií v rokoch 2020 a 2021 bola však ovplyvnená prebiehajúcou pandémiou COVID-19 a s ňou spojeným ekonomickým útlmom. Emisie teda ani po tomto odhadovanom náraste v roku 2021 nedosiahli úroveň z roku 2019 a boli o 4 % nižšie. Napriek tomu k medziročnému nárastu emisií došlo a USA sa v súčasnosti od trajektórie vedúcej k dosiahnutiu stanoveného cieľa do 2030 vzďaľuje.

Elektroenergetický sektor sa na čistých emisiách USA podieľa zhruba 28 %. V roku 2021 došlo v tomto sektore k nárastu výroby elektriny v uhoľných elektrárňach o 17 %. Podľa vládnej agentúry US Energy Information Administration(EIA) ide o prvý medziročný nárast vo výrobe elektriny z uhlia od roku 2014. Práve táto vyššia výroba elektriny z uhlia, spôsobená predovšetkým vysokými cenami zemného plynu, je podľa Rhodium Group jedným z hlavných dôvodov celkového medziročného zvýšenie emisií.