Slovenský mainstream sa síce vytešuje ale projekt Nord Stream 2 neskrachoval

16.11.2021

Mainstream sa ako vždy vytešuje, že pri spustení plynovodu Nord Stream 2 sa vyskytla komplikácia. Ihneď sa objavili "zasvätené" analýzy o krachu projektu...

No pravda ako vždy, je úplne iná. Je pravda, že nemecký regulátor pozastavil konanie o certifikácii ale všetko ostatné je veľmi prozaické a rieši sa. Nejde o žiaden "krach" projektu. Rieši sa už len administratívny problém.

Nemecký regulačný úrad totiž pozastavil certifikáciu Nord Streamu 2 AG ako nezávislého operátora plynovodu Nord Stream 2. Upresnilo sa, že operátor Nord Streamu 2 môže byť certifikovaný len ako nemecká právna osoba a Nord Stream 2 AG je totiž švajčiarska spoločnosť.

"Spolková sieťová agentúra (BnetzA) dospela k záveru, že certifikácia operátora Nord Stream 2 je možná len v prípade, keď uvedie svoju organizačnú a právnu formu do súladu s nemeckým zákonodarstvom.

Spoločnosť Nord Stream 2 AG so sídlom vo švajčiarskom Zugu sa rozhodla, že nebude meniť existujúcu spoločnosť, ale založí dcérsku spoločnosť v súlade so zákonodarstvom SRN len pre nemecký úsek plynovodu. Táto dcérska spoločnosť sa stane majiteľom a operátorom nemeckého úseku plynovodu.

Proces certifikácie bol pozastavený, pokiaľ nebude odovzdanie hlavných aktív dcérskej spoločnosti ukončené, a BNetzA nebude môcť overiť dokumenty predložené dcérskou spoločnosťou," uvádza sa v správe nemeckého regulačného úradu.

Plynovod Nord Stream 2 vedie od pobrežia Ruska cez Baltské more do Nemecka a skladá sa z dvoch nitiek s celkovou kapacitou 55 miliárd kubíkov plynu ročne. Jeho výstavba bola ukončená začiatkom septembra.