Sľuby sa sľubujú, blázni sa opäť radujú?

13.04.2021

"Sľub amerického vedenia podporiť plán Kyjeva na znovudobytie Donecka, Luganska a Krymu je takmer taký prázdny ako prísľub britskej vlády o pomoci Poliakom v prípade nemeckého útoku na Poľsko, ktorý bol daný v roku 1939," uviedol Douglas McGregor, bývalý poradca ministra obrany v Trumpovej administratíve. Ako píše v materiáli pre The American Conservative, zdá sa, že v Oválnej pracovni jednoducho nie je žiadny dospelý, ktorý by povedal NIE agresívnym jastrabom, ktorí nechápu dôsledky možného konfliktu.

"Hlasné hrozby Kyjeva vyriešiť konflikt na východe krajiny ozbrojenými prostriedkami, ako aj odmietnutie Washingtonu uznať, že východná Ukrajina je pre moskovskú národnú bezpečnosť primerane dôležitá, spôsobuje, že konflikt medzi USA a Ruskom je takmer nevyhnutný," uviedol plukovník vo výslužbe Douglas McGregor. 

Ako píše v článku pre The American Conservative, je pozoruhodné a nie je menej znepokojujúce, že prezident USA nevidí žiadny konkrétny dôvod vysvetľovať americkému ľudu, prečo je pripravenosť Washingtonu podporovať použitie sily Kyjevom proti Rusku pre Ameriku strategicky dôležitá.

Podľa autora článku v roku 1937 Japonci vystrelili a potopili americký delový čln Panay, ktorý hliadkoval nad riekou Jang-c'-ťiang. Japonská cisárska vláda vyjadrila nad incidentom hlbokú ľútosť, avšak veľvyslanec USA v Japonsku Joseph Grue nebol spokojný. Varoval japonské ministerstvo zahraničia, že "na faktoch záleží viac ako na vyhláseniach". 

Prezident Franklin Roosevelt sa však rozhodol Japoncom nemstiť. Vedel, že americká verejná mienka nepodporí vojnu s Japonskom ani s inými veľmocami. Okrem toho mal aj ďalší dôvod. Roosevelt odmietol tlak zo strany admirálov amerického námorníctva, aby sa pomstili Japoncom, pretože chápal, že americká armáda nie je pripravená na vojnu v plnom rozsahu.

Podľa McGregora je dnes prísľub Biden-Harrisovej podporiť plán ukrajinskej vlády "takmer rovnako prázdny ako prísľub britskej vlády pomôcť Poliakom v prípade nemeckého útoku na Poľsko v roku 1939".

Odborník sa domnieva, že keďže ruská armáda je početnejšia a lepšie vycvičená, najpravdepodobnejším výsledkom rusko-ukrajinského konfliktu by bolo ruské víťazstvo. V takom prípade bude Moskva pravdepodobne smerovať svoje sily, aby pohltila územie Ukrajiny. Ďalej, podľa prísľubu prezidenta Bidena môžu americké pozemné sily alebo spojenci NATO zasiahnuť, aby zachránili Ukrajincov pred porážkou. Ale keďže pozemné sily americkej armády a námorného zboru sú v Európe príliš slabé, je pravdepodobné, že vzdušné sily začnú konať. Ako efektívne sa ruské systémy protivzdušnej obrany ukážu, nie je známe, armáda sa však domnieva, že by bolo nerozumné podceňovať vplyv ruských integrovaných systémov protivzdušnej obrany s postupným usporiadaním.

Pokiaľ ide o jadrové zbrane, píše McGregor, Rusi ich pravdepodobne nepoužijú, pretože vetry prevládajúce na východe Ukrajiny rozšíria rádioaktívny spad po celom Rusku a Strednej Ázii až po Kóreu. Takáto možnosť však zostáva, ak sa USA uchýlia k taktickým jadrovým zbraniam, čo by malo hrozné následky pre celú planétu Zem.

"Sľub prezidenta Bidena podporovať ukrajinského prezidenta naznačuje, že pije aj z otráveného zdroja militantnych poradcov vlády USA a vojenskej správy, zo zdroja neoriginalneho myslenia, ktoré nezvažujú reálny priebeh skutočného boja.”

Keď agresívni poradcovia, štátny tajomník Trumpovej vlády a minister obrany Trumpovej vlády presadzovali vojenské akcie, ktoré hrozili rozpútaním konfliktu s Iránom v roku 2019, prezident Trump odpovedal "nie". 

Dnes sa zdá, že strategické stretnutia v Bielom dome sú iba fasádou, v diskusiách dominuje zo sna sa prebúdzajúca ideológia. "Inými slovami, v Oválnej pracovni nie je teraz žiadny dospelý človek, ktorý by jednoducho dokázal povedať  NIE," uvádza autor článku.