Sme svedkami začiatku vojny? Evakuácia

18.02.2022
Líder Doneckej ľudovej republiky Denis Pušilin uviedol, že dnešným dňom je organizovaná masová evakuácia občanov republiky do Ruskej federácie. Jeho prejav bol zverejnený na Telegrame. Podľa Pušilina ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj čoskoro nariadi Ozbrojeným silám Ukrajiny začať ofenzívu v regióne. "Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj čoskoro armáde nariadi prejsť do ofenzívy, realizovať plán invázie na území Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky," uviedol.

Na hraničných priechodoch boli podľa Pušilina vytvorené podmienky pre rýchly prechod evakuovaných obyvateľov DLR do Ruska. Vedúcim podnikov a úradov DLR bolo nariadené, aby organizovali evakuáciu rodín zamestnancov. Štáby územnej obrany zaistia dopravu.

Poznamenal tiež, že po dohode s ruskými úradmi bolo v Rostovskej oblasti vyčlenené miesto pre obyvateľov DLR a LLR. 

Dodal, že kyjevské úrady neustále zvyšujú počet vojakov v zóne konfliktu a presúvajú tam zbrane."Ozbrojené sily Doneckej ľudovej republiky, ktoré majú skúsenosť s vedením vojenských operácií, sú v neustále bojovej pohotovosti. Sú plne schopné ochrániť civilné obyvateľstvo a infraštruktúru. Pri nepriateľskom ostreľovaní však môžu byť ohrozené životy a zdravie našich občanov," uviedol Pušilin.
 
O deň skôr donbaské republiky oznámili, že situácia na líniu kontaktu eskaluje, pretože Kyjev ignoruje všetky predtým uzavreté dohody. Ukrajina zároveň tvrdí, že problém chce riešiť politickou a diplomatickou cestou.