Šok pre NATO - Rusko zničilo poľskú armádu s americkou výzbrojou za 5 dní

17.03.2021

Portál venujúci sa vojenským otázkam "Interia" ako prvý napísal o zlyhaní poľskej armády na cvičení Zima-20. Podľa portálu sa piaty deň simulovanej vojny nepriateľ z východu - Ruská armáda - dostal do línie Visly.

"Letectvo a námorníctvo zanikli a prápory prvej línie stratili 60 až 80 percent", uvádza aj "Super Express", ktorý poskytol podobné správy.

Výsledok hypotetického stretu nezvrátilo ani zbrojné vybavenie zahrnuté už do cvičenia, aj keď sa do Poľska reálne dostane až o niekoľko rokov: špičkové americké protilietadlové systémy Patriot, raketové delostrelectvo HIMARS a viacúčelové lietadlá F-35.

Nie je žiadnym tajomstvom, že poľská armáda považuje za najpravdepodobnejšieho protivníka v hypotetickom konflikte ruskú 1. gardovú tankovú armádu. Tá vznikla v roku 2016 a bola nazvaná po legendárnej sovietskej 1. gardovej tankovej armáde, ktorá bojovala pri Kursku, v Poľsku aj v bitke o Berlín. V roku 1968 sa jej jednotky podieľali na obsadení Československa, no po konci studenej vojny bola rozpustená. Obnovená gardová armáda je považovaná za najsilnejšie jednotky ruskej armády a disponuje približne 600 tankmi. V súčasnosti sa nachádza v okolí Moskvy, no v prípade konfliktu s NATO by bola nasadená v Poľsku a Pobaltí.

Aké sú dôvody prehry Poľska? Hovorí sa o dvoch.

Poprvé portál Interia píše o dôsledkoch v cvičení uplatnené vojenskej doktríny vynútenej si politikmi, teda o obrane celej hranice v štýle obrannej vojny z roku 1939. Za týmto účelom sa formujú alebo presúvajú jednotky na východ krajiny. Najdôležitejším príkladom je 11. obrnená jazdecká divízia Lubuška vybavená tankmi Leopard. V roku 2017 boli ich dva prápory presunuté zo Żagany do Wesoly pri Varšave.

Manévre odsúdené na neúspech

Cvičenie Winter-20 sa konalo v Centre vojnových hier a počítačovej simulácie Akadémie vojnového umenia. Na jeho uskutočnenie bol použitý americký simulačný systém Joint Theater Level Simulation - Global Operations (JTLS-GO).

Portál Interia ako prvý oznámil šokujúcu správu, že piaty deň konfliktu napriek "použitiu" zakúpeného, ​​ale zatiaľ ešte nedodaného vybavenia - americkych protilietadlových systémov Patriot, raketového delostrelectva HIMARS a viacúčelových lietadiel F-35 - sa nepriateľ ocitol blízko Varšava.

Letectvo a námorníctvo prestali existovať a poľské jednotky východne od Visly mali utrpieť ničivú porážku. Po piatich dňoch bola teda vojna kompletne stratená.

Druhý dôvod neúspechu v cvičení vyšiel "najavo" o pár dní neskôr, kedy zverejnil "Super Ekspres" článok obviňujúci náčelníka Generálneho štábu poľských ozbrojených síl generála Rajmunda Andrzejczaka.

"Išlo o politické cvičenie", zhŕňa v článku generál Mieczysław Gocuł, bývalý náčelník Generálneho štábu poľských ozbrojených síl.

"Cvičenia pripravuje generál moskovskej univerzity a šéf politického kabinetu šéfa ministerstva národnej obrany," prezradil ohromujúci dôvod prehry v cvičení.

Podľa našich informácií scenár cvičenia Winter-20 pripravil generál Bogusław Samol na žiadosť šéfa ministerstva obrany Mariusza Blasczaka. Samol bol tiež vedúcim autorského tímu pre vývoj manévrov a zástupcom vedúceho cvičenia.