Sputnik opäť lieta aj nad EÚ

12.01.2021

Európa vstúpila razantne do očkovania proti koronavírusu. Marketingovo to bolo zvládnuté na slušnej úrovni, na počiatku bol najpomalším článkom procesu nedostatok očkovacích kapacít, v súčasnosti kapacity sú pripravené, ale chýba to podstatné - vakcína, aj keď priatelia spoza rieky Moravy dokázali z dávky 5 vakcín "vycucať" ešte jednu. Zatiaľ boli podľa vakcinačného plánu zaočkovaná časť zdravotníkov z prvej línie a vysokí štátmi úradníci, mimo tohto plánu Domča Cibulková s manželom. Po vakcíne Pfizer/BioNTech prichádza na Slovensko vakcína Moderna, ktorá je taktiež schválená Európskou liekovou agentúrou. Zatiaľ je toho aj tak málo. Nielen v Maďarsku, ale v posledných dňoch aj v Česku a iných krajinách EÚ sa začína uvažovať o využití aj ruskej vakcíny Sputnik V.

V západných médiách sa objavili v posledných dňoch publikácie, ktoré popisujú výhody ruskej vakcíny Sputnik V určenej na boj proti šíreniu koronavírusu. V článku, ktorý uverejnil portál BLOOMBERG, novinár Sam Fasely upozornil na dopyt po ruskej vakcíne v zahraničí. Novinár TheNew York Times Andrew Kramer, ktorý sa dal zaočkovať vakcínou Sputnik V, poznamenal, že politizácia problému očkovania odvrátila pozornosť od vývoja ruských vedcov, ktorých výsledky možno označiť za významný úspech.

Ako vo svojom stĺpci uviedol hlavný farmaceutický analytik agentúry Bloomberg Sam Fasely, Rusko je na piatom mieste v rebríčku výrobcov vakcín s najvyšším počtom predbežných objednávok vakcíny proti koronavírusu. Fasely pripomenul postup a výsledky testovania Sputnik V, počas ktorého bolo zaočkovaných takmer 23 tisíc ľudí, z toho následne ochorelo necelých 80 účastníkov testu. Spolu s tým autor uvádza, že u osôb očkovaných ruskou vakcínou nedošlo k závažnému priebehu choroby, samotná definícia závažnosti však nebola vysvetlená, zdôraznil novinár.

Fasely okrem toho upozornil na spoluprácu vývojárov SputnikV s anglicko-švédskym výrobcom vakcín AstraZeneca na vytvorení kombinovanej vakcíny. Dnes je táto spolupráca potvrdená aj uzatvorením zmluvy medzi ruskou stranou a konzorciom AstraZeneca.

"Na základe týchto skutočností, a to aj bez výsledkov tretej fázy štúdie, je dôvod sa domnievať, že vakcína Sputnik V by mohla byť rovnako silným kandidátom na použitie, ako vakcíny vytvorené v západných laboratóriách, čo sa o čínskej vakcíne CoronaVac povedať nedá," napísal Fasely. Novinár uviedol údaje, podľa ktorých sa účinnosť lieku CoronaVac od spoločnosti Sinovac podľa rôznych zdrojov pohybuje v rozmedzí od 50 do 90%. Pripomíname, že ruská vakcína preukázala účinnosť viac ako 90%.

Novinár The New York Times Andrew Kramer predtým hovoril o výhodách vakcíny Sputnik V. Povedal, že bol očkovaný v moskovskej poliklinike č. 5. Ako píše Kramer, v Rusku už bolo zaočkovaných asi 1 milión ľudí a vakcína bola dodaná aj do Bieloruska, Argentíny a mnohých ďalších krajín. To podľa novinára naznačuje, že "akékoľvek škodlivé vedľajšie účinky, ktoré sa neodhalili v priebehu výskumu, by už boli známe."

Kramer tiež poznamenal, že západná kritika Sputniku V sa zameriava na "sporné včasné schválenie vakcíny", ale nie na vývoj vakcíny, ktorý bol podobný vývoju na Oxfordskej univerzite a AstraZeneca. Dodal, že "politizácia problému vývoja vakcín" zatienila skutočne dobré výsledky testov, ktoré, ako píše Kramer, možno označiť za "skutočný úspech ruských vedcov".

Pripomeňme, že skôr, v rôznych štádiách vývoja ruskej vakcíny proti koronavírusu, západné médiá publikovali materiály, v ktorých bola spochybnená účinnosť a spoľahlivosť vakcíny. Najmä publikácie v The New York Times, Science Magazine, Nature a CNN priniesli koncomleta 2020 negatívne informácie.

V októbri 2020 reagoval výkonný riaditeľ RDIF Kirill Dmitriev na obvinenia voči ruskému Sputniku V. Poznamenal, že Západ "namiesto boja proti COVID-19 bojuje v skutočnosti proti ruskej vakcíne".

Pripomeňme, že rozsiahle očkovanie proti COVID-19, ktoré sa začalo v decembri 2020, v Rusku pokračuje. Ministerstvo zdravotníctva Ruskej federácie do dnešného dňa zaregistrovalo dve očkovacie látky proti SARS-CoV-2:

• "Sputnik V" vyvinutá špecialistami z Ústavu epidemiologického a mikrobiologického výskumu Nikolaja Gamaleju v Moskve bola zaregistrovaná ako prvá na svete 11.8.2020; obsahuje adenovírus (ktorý sa nedokáže rozmnožovať) s fragmentom koronavírusu;

• vakcína "EpiVacCorona" vyvinutá v Štátnom výskumnom centre pre virológiu a biotechnológiu Vector v Novosibirsku bola registrovaná 13.10.2020; obsahuje syntetizované fragmenty koronavíru.
 

Koncom januára - začiatkom februára 2021 sa očakáva registrácia tretej vakcíny vytvorenej vo Federálnom vedeckom centre pre výskum a vývoj imunobiologických prípravkov v Moskve; obsahuje celý mŕtvy vírus. Výhodou ruských vakcín je, že nepotrebujú prepravu v mraziacich boxoch.

Najviac známa vakcína Sputnik V sa používa na očkovanie v Rusku, Bielorusku, Brazílii, Argentíne, Spojených arabských emirátoch a jej registrácia prebieha alebo prebehla v ďalších štátoch ako napríklad Maďarsko, Alžírsko. Záujem o túto vakcínu je veľký a ruská strana ponúka spoluprácu na jej výrobe. Zatiaľ sa, okrem Ruska, Sputnik V vyrába v Kazachstane a Brazílii. Ukrajina, ktorá má veľké kapacity v zariadení Biolek Charkov, priamu ponuku odmietla.

Väčšina českých odborníkov sa zhoduje na tom, že iba pokrytie očkovaním obyvateľstva proti koronavírusu môže vrátiť život do normálu. Vakcinácia v Európe však prebieha pomaly. Zatiaľ sú v EÚ schválené iba dve vakcíny. Ako ale poznamenali českí odborníci, medzi perspektívne vakcíny patrí aj ruský Sputnik V.

V rozhovore pre TV Nova exminister zdravotníctva, epidemiológ Roman Prymula vyhlásil , že ruská vakcína Sputnik V je veľmi perspektívna. "Tá vakcína je veľmi kvalitná z hľadiska skladby a mechanizmu pôsobenia. Je sofistikovanejšie než AstraZeneca, pretože používa dva rôzne vektory. Ak sme sa stretli s adenovírusom v rámci bežnej respiračnej sezóny, tak tá účinnosť vakcíny je nižšia. To sa zrejme prejavilo v tom, že prvé štúdie vakcíny AstraZeneca ukázali iba 70 %. Účinnosť Sputnika je okolo 91,4 %, pretože ďalšia posilňujúca dávka je založená na inom type adenovírusu. To je možno dôvod, prečo spolu firmy chcú spolupracovať a túto vakcínu použiť," povedal Prymula.

Teda Európa sa začína obzerať po nových zdrojoch vakcíny proti koronavírusu, aby urýchlila očkovanie. Maďarsko zatiaľ na základe nátlaku EÚ a obmedzených kapacít Moskvy vakcínu Sputnik V nevyužije. Za nedostatok vakcíny viní EÚ jednotlivé členské štáty, jednotlivé štáty zase EÚ.

"Existuje iba jeden formát vyjednávanie, ktorý je spoločný pre 27 členských štátov EÚ, a žiadny štát by sa od toho nemal odchyľovať a vykonávať paralelné konzultácie. Vzhľadom k existujúcemu portfóliu objednávok, čo je 2,3 miliardy dávok vakcíny, je to k očkovanie celej populácie EÚ viac než dosť,"odpovedala Ursula von der Leyenová, šéfka EÚ, na otázku o možnom nákupe vakcíny Sputnik V. 

Situácia v nerýchlosti očkovania v EÚ však tomu nenasvedčuje. Zdravý sedliacky rozum vraví čihi, ale sankčná politika proti Rusku a potlačenie konkurencie farmaceutických firiem velí hota. Hoci aj na úkor ľudí. Navyše vývozné kapacity Ruska boli týmto postojom preorientované inam, najmä na Južnú Ameriku a Afriku.

V poslednej dobe viedli telefonické rozhovory Angela Merkelová a Vladimír Putin. S veľkou pravdepodobnosťou aj o očkovaní. A keď sa kancelárka rozhodne, možno aj postoj EÚ sa zmení o 180 stupňov. Ďalšia možnosť obrátiť sa na Čínu, kde s kapacitou výroby ich vakcíny nebude problém. Len kvalita je zatiaľ veľká neznáma.