Steak vytlačený z 3D tlačiarne

22.11.2021

Potešilo nás, že britská sieť reštaurácií pod vedením renomovaného šéfkuchára Marca Pierra Whitea čoskoro zaradí do jedálneho lístka "vegánske steaky" a nahradí skutočné mäso 3D vytlačeným rezňom vyrobeným z rastlinných surovín. Ako sám White povedal, bol šokovaný vynikajúcou kvalitou produktu, keď prvýkrát ochutnal alternatívny vegánsky steak vyrobený izraelskou technológiou. Čoskoro ich bude môcť každý ochutnať v jeho reštauráciách za cenu bežného mäsa, uvádza The Independent.


Čoskoro budú môcť hostia reštaurácií White's po celom Spojenom kráľovstve ochutnať "vegan steaky" z 3D tlačiarne. Nový alternatívny produkt sa má predávať za približne rovnaké ceny ako bežné mäsové výrobky v steakhousoch Marco Pierre White a iných kulinárskych zariadeniach, teda medzi 20 a 30 £, uvádza príspevok.


Ak chcete " vytlačiť" takúto alternatívu k mäsu, izraelská spoločnosť Redefine Meat používa prísady ako sójový a hrachový proteín, cvikla, cícer a kokosový tuk. Pomocou technológie 3D tlače a programov umelej inteligencie vytvára táto technológia analóg svalových vlákien zo zvieracieho mäsa, z ktorého potom môžete pripraviť "šťavnaté, ale pevné steaky" s chuťou "pravého hovädzieho alebo jahňacieho," uvádza The Independent.


Podľa samotného Whitea, keď prvýkrát vyskúšal tieto produkty, bol "šokovaný" ich chuťou a vynikajúcou kvalitou. Až do tohto momentu boli všetky rastlinné náhrady svojimi vlastnosťami výrazne horšie, avšak produkty využívajúce 3D technológiu Redefine Meat majú potrebnú kvalitu a univerzálne vlastnosti, vďaka ktorým je možné ich zaradiť do jedálnička, vysvetlil známy šéfkuchár.


Izraelská spoločnosť Redefine Meat 3D vytlačila svoje prvé "vegan steaky" v júni 2020 a očakáva, že tento rok uvedie svoje produkty do reštaurácií v Európe a budúci rok do európskych supermarketov, uvádza článok. Okrem slávneho reťazca Marco Pierre White, aj alternatívne "vegan burgery", klobásy, jahňací šašlik a mleté ​​hovädzie mäso najvyššej kvality vyrobené zo zeleninových náhrad, sa budú dodávať tiež do reštaurácií v Spojenom kráľovstve, Nemecku a Holandsku.


Podľa Eshara Ben-Shitrit, zakladateľa a generálneho riaditeľa spoločnosti Redefine Meat, niektoré recenzie, ktoré jeho spoločnosť dostala od vegánov, dokonca tvrdili, že ich alternatívny steak vytlačený na 3D tlači je "príliš podobný mäsu".


Steakové reštaurácie britského reťazca Marco Pierre White sú známe svojím kvalitným mäsom vrátane filé, ribeye a chateaubriand. V roku 1994 sa White stal vo veku 32 rokov najmladším šéfkuchárom, ktorému boli udelené tri hviezdy Michelin za jeho reštauráciu v Londýne. O päť rokov neskôr sa ich však rozhodol vrátiť a od systému hodnotenia upustiť, pripomína The Independent.

V ére začiatku kozmických letov sme sa zaujímali o to, čo jedia kozmonauti vo vesmíre. Dostali sme informáciu, že výživné bielkoviny v tube (údajne z myší). Deťom sa to páčilo, lebo to riešilo deficit voľného času. Snom bolo mať takú tubu doma, vytlačiť ju rýchlo do seba a ísť hrať vonku futbal alebo stvárať nejaké zbojstvá. Horšie je to vo veku obžerstva, kedy sa z človeka stáva pôžitkár. Pomyslenie na tubu plnú bielkovín takéhoto človeka len strasie.

A zrazu je to tu. Máme Európskou komisiou schválené vo výžive múčne červy či kobylky. Samozrejme, že to nie je pre vegánov. A tak prichádza 3D vegánska náhrada mäsa. Asi je táto strava vzhľadom k zvýšenému počtu obezňákov zdravá, ale podľa fajnšmekrov tomu chýbajú esenciálne aminokyseliny. Predsa len 400 gramový kus mäsa sa nedá nahradiť "umelinou". Aj keď tie hoviadka nám zvyšujú uhlíkovú stopu.