Steinmeier: Naša pamäť nechce uchovávať naše zločiny

18.11.2021

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier pri príležitosti Dňa spomienok, kedy sa uctievajú obete vojen a štátneho násilia, počas svojho prejavu v Bundestagu pripomenul útok nemeckého wehrmachtu na ZSSR v roku 1941 a vyzval Nemcov, aby sa "nehanbili" za svoje spomienky.

"Tento deň je deň smútku. Smútime nad obeťami násilia a vojny po celom svete, smútime nad ženami, mužmi a deťmi, ktorí obetovali svoje životy alebo ktorých životy pokazila vojna... Keď sme si tento rok pripomenuli 80. výročie útoku nemeckého wehrmachtu na Sovietsky zväz, mnohí z nás si museli uvedomiť, že miesta postupu nemeckého wehrmachtu cez Poľsko, pobaltské krajiny a Bielorusko, cez Ukrajinu a Rusko a v hĺbke Kaukazu pre nás nič neznamenajú. To isté platí pre mnoho miest nemeckých zločinov v bývalej Juhoslávii a Grécku, ktoré boli tiež pred 80 rokmi napadnuté. Väčšina z nás tie miesta tiež nepozná. Nespájame s nimi žiadne udalosti, a samozrejme nespájame ich s našou vlastnou, nemeckou históriou...

Naše spomienky sa hanbia za informácie o vojne a našich zločinoch vo východnej a juhovýchodnej Európe. Naša pamäť nechce uchovávať naše zločiny spáchané proti civilistom, násilne vysídleným osobám a sovietskym vojnovým zajatcom, ktorých státisíce zomreli v prvých mesiacoch po útoku. Zomreli od hladu, zabití, zastrelení," vyhlásila hlava štátu.

Podľa Steinmeiera Nemci "zabudli nespočetné množstvo ďalších miest nemeckých zločinov, ako je bieloruská dedina Chatýň, ktorú zrovnali so zemou na jar 1943, alebo malé mestečko Mizoč na západe Ukrajiny, pri ktorého bráne bolo celé židovské obyvateľstvo zastrelené za jediný deň v októbri 1942."

Nemecký prezident ale poznamenáva, že spomienka na tieto zločiny, na tieto geografické body, "má význam pre našu predstavu o sebe ako národe, a tiež pre všeobecné chápanie nás ako Európanov na tomto kontinente".

"Ak si ale chceme pamätať, musíme tiež vedieť, čo tieto miesta spája so súčasnosťou. Pretože som presvedčený, že ak pochopíme, ako minulosť formuje našu súčasnosť, budú nás tiež viac zaujímať potlačené (v pamäti) kapitoly dejín," vyhlásila hlava štátu a dodala, že "skúsenosti z dvoch svetových vojen, vina a stud stále utvárajú vzťahy medzi nemeckou spoločností a nemeckou armádou", mnohí Nemci sú "znepokojení vojenskými rituálmi", avšak "náš bundeswehr je parlamentná armáda, ktorá pevne stojí na základe demokratickej ústavy".

"Prijatie zodpovednosti za našu históriu by však nemalo znamenať vyhýbanie sa konfrontácii s konfliktami súčasnosti a s tými, ktorí tu nesú svoju ťažkú ​​zodpovednosť. To je ďalší dôvod, prečo tento deň, Národný deň smútku, je dôležitým dňom. Musíme prekonať mlčanlivosť, vrátane mlčania mnohých vrstiev spoločnosti vo vzťahu k našej armáde. To je dnešná misia," zdôraznil Steinmeier.