Sú spisy ku kauze Judáš a Očistec už úplné?

18.02.2021

Len nedávno zarezonoval vo verejnosti prípad obvinenia dvoch vysokých úradníkov Národnej banky Slovenska (NBS). Obaja boli dňa 21.2.2019 obvinení z trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa pri konaní voči poisťovni R.L.Ž.P. Hrozil im trest až 20 rokov. No nie na dlho.

Hneď po zverejnení tohto obvinenia, a to širokým mediálnym prezentovanim kauzy zo strany Policajného prezídia dňa 25.2.2019, sa začali odohrávať čudné hry - pred verejnosťou však skryté. Podľa dobre informovaného zdroja z prostredia Polície SR vyšetrovateľ, ktorý si dovolil takým spôsobom prekročiť donedávna neprekročiteľný Rubicon - a obviniť vysokého štátneho úradníka - sa stal doslova fackovacím panákom.

Mal síce podporu od dozorujúceho prokurátora, ktorý vznesené obvinenie obdržal v zákonnej lehote 48 hodín a nezrušil ho, no to bolo - tak všetko. 

Hromy - blesky sa na vyšetrovateľa zniesli z najvyššej budovy na Slovensku, kde dnes už bývalý hlavný právnik NBS najprv oznámil verejnosti, že na vyšetrovateľa podá NBS trestné oznámenie, no nakoniec miesto toho na neho napísal obsiahle pojednanie kritizujúce uznesenie o obvinení a to aj bez toho, žeby bol na to z hľadiska trestného poriadku oprávnený. A podal to ako sťažnosť na Inšpekciu ministra vnútra. 

Rovnako si počínala aj istá podarená košická advokátka, spolupracujúca s NBS práve v dobe, kedy obaja obvinení podľa skutkov v uznesení o obvinení najviac vyčíňali voči poškodenej dohliadanej spoločnosti, a asi sa tam v tom popise skutkov nejako našla. Ako by aj tu platilo - trafená hus zagága...

Za normálnych okolností by také veci po preverení obsahu skončili u dozorujúceho prokurátora. 

No tentoraz sa stalo čosi nezvyčajné. Napriek tomu, že inšpekcia MV SR nemôže údajne preverovať konanie policajta v konkrétnom trestnom stíhaní, čo redakcii písomne potvrdili - ako jeden "muž" - Adrián Szabó riaditeľ Inšpekcie a rovnako bývalá ministerka vnútra Saková, "lebo to môže robiť iba príslušný dozorujúci prokurátor" - tu to zrazu neplatilo. 

Milý policajt bol inšpekciou vyslúchaný a boli vyslúchané aj osoby, ktoré podľa uznesenia o obvinení boli poškodenými! Inšpekcia však napriek úsiliu, po 7 mesiacoch samozrejme nezistila nič protizákonné, čo by opodstatňovalo tvrdenia sťažovateľov - z NBS a z Košíc - a jednoducho ich odmietla.

No ako sa následne pochválila v decembri 2019 podarená advokátka, ona osobne "vybavila", aby sa vec znovu otvorila a to vraj cez svojho dobrého známeho vysoko postaveného prokurátora na GP SR - Mgr. Petra Š. O tom si povieme o chvíľu viac.

No toto bola len jedna vetva šikany odvážneho vyšetrovateľa. Hneď, keď sa vec zverejnila, začal sa o vec zaujímať aj dnes už trestne stíhaný za iné veci, plukovník Bernard Slobodník, vtedajší obávaný a mocný šéf Finančnej jednotky NAKA. 

Oznámil pred vyšším úradníkom expozitúry NAKA Bratislava, že "to teda nebol dobrý ťah a najmä, že čert ber toho IB" (iniciály prvého z dvoch obvinených úradníkov NBS) - ale "nemalo sa to vzniesť IM" - druhej obvinenej osobe, blízkej vtedajšiemu prezidentovi finančnej správy Františkovi Imrecze. "Že to teda bude prúser", "a čo na to prokurátor". Keď sa dozvedel, že ten bol práve informovaný a nevidí v tom problém- iba hmkol a povedal "To sa vyrieši na kraji...". 

Zároveň naliehavo vyzval trúfalého vyšetrovateľa, "aby išiel hneď za Mgr. Petrom Š." údajne "vo vlastnom záujme". No vyšetrovateľ to nejako nepochopil, veď prečo by to aj mal keď na základe trestného poriadku na to ani nevidel žiaden dôvod... a tu asi spravil chybu - v tej zlatej dobe "štátostrany" sa to nenosilo.

Išlo mimochodom o toho istého Bernarda Slobodníka, ktorý už jednu ošklivú kauzu verchušky v NBS z júna 2017 "úspešne" vyriešil - zabezpečil totiž zastavenie trestného stíhania pokusu "subvenčného podvodu", kde medzi podozrivými bol aj ex-guvernér Makúch. 

Je určite len náhoda, že tento prípad rovnako, ako v inom známejšom prípade "Váhostav - Široký" vyšetroval jeho synovec z Levíc pracujúci v NAKA západ - Mjr.Stahl... Ten síce neprozreteľne zahájil trestné stíhanie vo veci 9.6.2017, no vzápätí v septembri po "dohovore" od strýka vec zastavil.

Pomohol tomu aj dnešný guvernér Peter Kažimir - vtedajší minister financií. Musel. Veď sa písal ešte len rok 2017 a on mal dohodu spred dvoch rokov s Jozefom Makúchom, že ho pretlačí aj do druhého päťročného mandátu, ale keby to "štátostrane" priháralo, tak Makúch uvoľní "na vyžiadanie" stoličku Petrovi. Veď imunita, akú má vďaka zmluve o ECB guvernér NBS, nie je naozaj na zahodenie. A ak by teraz kauza "subvenčný podvod" nebodaj zosadila zo stoličky Jozefa Makúcha - bolo by po dohode. Tak Peter Kažimír prehlásil, že týmto pokusom ku žiadnej škode vo verejných rozpočtoch nedošlo... A ani nemusel klamať - obvykle, ak polícia zachytí trestný čin v štádiu pokusu, ku škode často ani nedôjde...

No vráťme sa ku obvineniu dvoch vysokých zamestnancov NBS. Ani po podaní sťažnosti zo strany obvinených zrejme nevidel vyšetrovateľ žiaden dôvod na revíziu svojho rozhodnutia, a tak to aj postúpil dozorujúcemu prokurátorovi na Okresnú prokuratúru. 

No ten už nemohol vo veci rozhodnúť, pretože dnes už trestne stíhaná vtedajšia krajská prokurátorka v Bratislave mu vec dňa 3.6.2019 nečakane odňala a dala mladému stážistovi na krajskej prokuratúre (KP). A to len tri týždne pred výberovým konaním na pevne miesto prokurátora KP. A ešte mu aj podľa dobre informovaného zdroja iná dobrá duša (ďalšia dnes už tiež trestne stíhaná bývalá námestníčka KP), poradila, aby "dobre zvážil, ako rozhodne", keď tam chce ďalej pracovať. 

No a 25.6. výberové konanie nový dozorujúci prokurátor naozaj aj vyhral. Veď prečo nie, keď už 18.6. - po pár dňovom "preštudovaní" viac ako 1600 stranového spisu rozhodol - zrušil obvinenie - pričom sa "prekvapivo" skoro do posledného riadku, stotožnil aj s často absurdnými tvrdeniami uvedenými v sťažnostiach obvinených. 

Redakcia predložila oba dokumenty - uznesenie o obvinení a uznesenie o zrušení obvinenia - spolupracujúcim trestným právnikom. Ani sa neodvažujeme publikovať ich komentáre na adresu uznesenia krajskej prokuratúry. "Svinstvo", bol ten ešte najjemnejší z nich.

No ale evidentne dôležitejšie ako obsah týchto sťažností podaných za obvinených bolo to, že ich nedal len tak niekto. Za obvinenú - MI spríbuznenú s prezidentom finančnej správy, o ktorú sa hlavne zaujímal pán Bernard Slobodník, vystupoval nikto iný ako pán Zoltán Perhács, nesmierne blízky spolupracovník pána Ľudovíta Makóa - riaditeľa Kriminálneho úradu finančnej správy - ktorého do tej funkcie osobne dosadil zase nikto iný ako pán Imrecze. Áno ide o tých dvoch pánov, čo sú dnes podozriví z obzvlášť závažných zločinov korupcie. A pán Perhács je dnes dokonca v tejto veci advokátom pána Makóa. Žeby cap záhradníkom? Je verejným tajomstvom, že pán Perhács je asi bielym koňom vo firmách, ktoré v skutočnosti vlastni pán Makó.

To, či je to tak, zisťuje aj Okresný súd v Žiline, ktorý neuveril, že pán Perhács je naozaj vlastník bohatých firiem z Jelenca - LAMA a Guarding. Súd zisťuje skutočného vlastníka, pričom ako sme už povedali - horúci tip znie - Ľudovít Makó. Perhács totiž na papieri vlastní firmu Guarding, ktorej kamióny parkujú v areáli patriacom Ľudovítovi Makóovi. V roku 2019 si Guarding pripísal tržby vo výške 6,2 milióna eur ako partner verejného sektora. Práve početné prepojenia firmy Guarding na exšéfa daňových kriminalistov sú dôvodom prečo preveruje firmu Okresný súd v Žiline. Má rozhodnúť o tom, či firmu skutočne vlastní Zoltán Perhács alebo jej zápis v protischránkovom registri nie je úplný a firmu môžu v skutočnosti vlastniť iné osoby.

V tejto súvislosti je zaujímavé, že existuje aj možné, no na slovenské pomery donedávna celkom jasné vysvetlenie úpornosti konania inšpekcie ministra vnútra voči vyšetrovateľovi, ktorý si dovolil vzniesť obvinenie proti "našim ľuďom". Veď riaditeľkou útvaru kontroly inšpekčnej služby nie je nik iný - ako Andrea Perhácsová - manželka pána Zoltána Perhácsa. A potom prečo sa vraj prípad inšpekciou raz uzatvorený - na popud košickej advokátky zase otvoril...

Hoci Perhács nedávno v telefonáte ochotne odpovedal niekoľko minút redakcii aktuality.sk, na otázky týkajúce sa obvinenia Makóa, k firme Guarding a ani k tomu, akým spôsobom v nej podniká a kde získal zdroje na veľké investície firmy, sa už vyjadriť nechcel. Bývalý šéf policajnej inšpekcie Zoltán Perhács nekomentuje ani vzťah s Ľudovítom Makóom a neodpovedal ani na otázku, ako často sa stretávajú.

Takže si to zrekapitulujme - pán Slobodník sa obával o príbuznú pána Imreczeho, a vyzýval vyšetrovateľa, aby okamžite vo vlastnom záujme navštívil vtedy ešte naoko ctihodného pána Mgr Petra Š., ešte chvíľu prvého námestníka generálneho prokurátora, známeho najmä zo živej komunikácie s Mariánom Kočnerom. 

No a o pánovi Slobodníkovi je dnes zase známe, že ako kajúcnik rozpovedal už veľa aj o tom ako fungovala zločinecká skupina Bodor - Gašpar, v ktorej nezastupiteľné miesto malo aj movité krídlo z finančnej správy zastúpené práve Ľudovítom Makóom. Možno, že to o čom píšeme, je len malá epizóda a dosť malý obchod pre zúčastnených, popri všetkom tom svinstve čo páchali podľa doterajších vznesených obvinení, no asi by stalo za to, aby sa predsa len aj k tomu pred prokurátormi vyjadrili títo páni kajúcnici a ďalšie zúčastnené osoby.

K uvedenému navyše existuje celkom dosť listinnej dokumentácie. A že je to naliehavé preskúmať - Nota bene - veď oni vlastne nikdy v tomto manipulovaní s trestnými stihaniami neskončili. 

Pani MI z NBS, ktorá podľa dobre informovaného zdroja, hneď po obvinení šírila medzi blízkymi osobami v NBS optimizmus, so slovami "že tamto ? to je vybavené", spríbuznená s pánom Františkom Imreczem, si dokonca s pánom Zoltánom Perhácsom za chrbtom, nárokuje od Polície SR celých 150 tisíc EUR - vraj ako nemajetkovú ujmu za údajne nezákonne vznesené obvinenie!

Vyšetrovateľa vraj už páni zo skupiny Bodor - Gašpar nakoniec vyštvali z Bratislavy až do Nitry. Už mu urobili zo života zdá sa dosť pekla. No vraj ho nezlomili a uvidíme, či noví ľudia na prokuratúre a policii sa ho v jeho doterjšom boji za spravodlivosť zastanú. Keď navyše na Národnej banke Slovenska dnes tróni práve pán Peter Kažimír - muž ktorý bol bezprostredný nadriadený Františka Imreczeho a nepochybne ani Ľudo Makó by funkciu nedostal bez jeho odobrenia.

Podľa informácii redakcie sú príslušné doklady a iná dokumentácia k vyššie uvedenému už vraj v rukách špeciálnej prokuratúry z akcie Očistec a Judáš. Prípad budeme ďalej sledovať.