Svet bez scenára - aký bude Deň po tom?

17.04.2020

Krajiny si po desiatky rokov pripravovali rôzne scenáre, ako sa zachovať v krízových situáciách. Jednalo sa hlavne o možné vojny, zemetrasenia, tsunami, či výbuchy sopiek. Dnes je vidieť, že nikto na celom svete nepredpokladal niečo také, ako je napadnutie celej populácie vírusom. Pandémia, ktorá dnes ochromila celý svet zapríčinila aj kolaps svetovej ekonomiky.

Aj taký štát ako sú USA, nie sú schopné pre svojich občanov zabezpečiť elementárne potreby, ako sú ochranné pomôcky, dezinfekčné prostriedky a iné dnes pre život tak dôležité veci. Vedia vyrobiť jadrovú bombu, lietadlové lode, rakety a majú problém vyrobiť obyčajnú rúšku či respirátor.

Nie sú však výnimkou. Obdobne je na tom aj celá Európa. Naopak - Čína a Rusko majú podniky, ktoré okamžite zareagovali na túto spoločenskú potrebu a dnes vyrábajú ochranné pomôcky pre celý svet. Paradoxom je, že ruská firma vyrábajúca prístroje na pľúcnu ventiláciu je už niekoľko rokov pod sankciami USA. Rusku sankcie uvalené USA a Európou v súvislosti s obsadením Krymu pomohli, USA zasa pri honbe za ziskom väčšinu svojich výrobných kapacít vyviezli do Ázie, kde využívajú lacnú pracovnú silu. Čína dnes pokrýva skoro celé portfólio možnej výroby.

Globalizácia a deľba práce mala tieto otázky riešiť, ale dnes sa ukazuje, že asi nevyriešili. Niekedy sa za peniaze nedá kúpiť všetko.

Čo sa stane po víťazstve sveta na koronavírusom?

Dá sa predpokladať, že každá krajina bude zo svojho uhlu pohľadu analyzovať dopady pandémie a hľadať riešenia do budúcnosti.

Svetový systém rozdelenia práce tak ako fungoval doteraz bude iste podrobený, ako kritike, tak aj vyvarovaniu sa týchto negatív do budúcnosti. Ako sa bude svet vyvíjať? Už dnes niektorí politológovia predpovedajú viacero scenárov. Medzi nimi sa ukazujú ako dva najpravdepodobnejšie, a to viac totalitárny, alebo viac socialisticky. Bude to závisieť aj od toho, čo všetko vo svete táto pandémia spôsobí, koľko bude mať obetí, ako bude postihnutá ekonomika v jednotlivých krajinách, aká bude nezamestnanosť a všetky ďalšie negatívne dopady. Tie hodnoty, na ktorých sme si doteraz tak zakladali - liberalizmus, globalizácia, demokracia, osobné slobody - až tak nefungujú.

Pamätáme si január tohto roku a začiatok epidémie v Číne. Svetové médiá unisono vyjadrovali obavu o schopnosť komunistickej Číny postaviť sa tejto výzve a predpokladali neschopnosť tohto "sociálno-politického systému" nad krízou v dohľadnej dobe zvíťaziť. Hlavne v USA, ale aj európskych médiách boli headliny, že koronavírus "zvalí" čínsky politický systém. Niektorí už videli v Číne revolúciu a pád komunistickej strany. Predpokladalo sa, že čínska ekonomika utrpí obrovské straty, nastane nezamestnanosť a krajina padne do celkovej recesie.

Dnes majú USA problém, prečo naopak u nich umiera toľko občanov, vládne chaos, prečo Američania nemajú základné prostriedky na ochranu a musia prijímať humanitárnu pomoc od svojich nepriateľov. Mnohými kritizovaný čínsky komunistický model s trhovou ekonomikou sa ukazuje ako efektívnejší. Vírus v ľudskom organizme napadá slabé bunky a vyvoláva negatívne reakcie. Tento istý vírus obnažuje v dnešnom svete celú škálu spoločenských a ekonomických problémov. Od bezbrehého "tlačenia peňazí" do ekonomiky za účelom vytvárania dopytu, až po generovanie obrovských dlhov. Klasický model neohraničeného rastu výroby sa pomaly vyčerpal. Na Zemi sú ohraničené objemy zdrojov.

Je všeobecne známe, že dlh USA je dnes na úrovni cca 23 biliónov USD a na ceste sú ďalšie 2 - 4 bilióny, ktoré chce prezident Trump naliať do ekonomiky. Ani ECB (Európska centrálna banka) nezostáva pozadu a v spolupráci s členskými krajinami EU pripravuje ďalšie miliardy, možno tiež bilióny na podporu ekonomiky. Ako tieto peniaze ovplyvnia svetovú ekonomiku sa môžeme len domnievať. Západná ekonomika dostala veľmi silnú ranu, ale hlavne bola otrasená morálka obyvateľov týchto krajín. Roky presviedčania o výnimočnosti Západu, o jeho technickej vyspelosti, o jeho vynikajúcej medicíne a zdravotnom systéme sa dnes ukazujú v plnej nahote.

Koronavírus a jeho následky je možné porovnať so svetovou vojnou. Po každej takejto vojne sa však svet "pretransformoval" a je možné, že niečo obdobné nás čaká aj v krátkej budúcnosti. Môže to mať ozdravný proces na celú spoločnosť, a dá sa predpokladať vyriešenie mnohých neriešených problémov.