Tak a je to tu - Košice majú prvú obeť - zobudí sa prokuratúra zo zimného spánku?

15.01.2020

Už 25.11. 2019 sme upozorňovali na nezodpovedný prístup Magistrátu mesta Košice ku zimnej údržbe. Pýtali sme sa priamo aj magistrátu na to, či si mesto uvedomuje, kto bude zodpovedný za škody na majetku a zdraví, ak sa niekto zraní na úmyselne mestom nečistených chodníkoch osadených už dnes "slávnymi modrými tabuľkami". Mesto miesto údržby zabezpečilo pre Košičanov Ruské kolo. Zrejme v zmysle starej rímskej zásady zásady, že voličom stačí dať Chlieb a hry...

Mesto nám odpovedalo lakonicky slovami svojho hovorcu Mgr. Vladimíra Fabiana, PhD: "Mesto Košice sa riadi ustanoveniami zákona o pozemných komunikáciach, v ktorom je uvedené aj to, kto zodpovedá za prípadné škody." A ešte nás poučil, že viac toho nájdeme v materiáli Plán zimnej údržby na www stránke mesta. Tento materiál schválil sám primátor. Čítajte viac TU

Kým v piatok 10.1. sme počas poľadovice upozorňovali poobede už na 280 zranených na mestom neošetrených a neupravených zľadovatených chodníkoch v meste a následne ošetrených na úrazovke v nemocnici L.Pasteura, tak dnes máme pre vás už tú najsmutnejšiu správu. Zvestoval nám ju priamo už v piatok priateľ obete v komentári ku nášmu článku. Čítajte viac TU

Čo sa vlastne stalo? V piatok 10.1.2020 napoludnie si to 59 ročný Košičan Jozef L. zamieril do budovy magistrátu mesta Košice, kam však už nedošiel. Spadol na zľadovatenom chodníku tesne pred budovou magistrátu a to tak nešťastne, že upadol ihneď do kómy. Výsledkom pádu na ľade bola rozbitá hlava, 5 stehov, otras mozgu a bezvedomie, podľa zistenia lekárov.

Okoloidúci mužovi okamžite privolali pomoc. Záchranná služba ho previezla už v kritickom stave - kóme - na umelej pľúcnej ventilácii do Univerzitnej nemocnice L. Pasteura na Triede SNP v Košiciach. Tam ho ihneď operovali a uložili na oddelení ARO. No v pondelok 13.1. predpoludním napriek obrovskej snahe lekárov, tento muž zomrel.

Rodina, priatelia a známi sa s jeho náhlou smrťou nevedia zmieriť. "V stredu 8.1. malo mesto za prítomnosti primátora Polačeka pred budovou magistrátu oceňovanie mestských policajtov. Na slávnosť bola prizvaná aj Hasičská dychová hudba Košice. Jozef L. bol jej aktívnym členom a zároveň manažérom. Potom práve preto v ten piatok niesol na magistrát faktúru," uviedol pre Spravodaj spolupracovník nebohého muža.

"Som zvedavý kto preberie zodpovednosť za toto nešťastie....," napísal pán Štefan J. nahnevane v komentári pod naše upozornenie, že mesto sa svojim lajdáckym prístupom ku zimnej údržbe dopúšťa prečinu všeobecného ohrozenia. Opätovne sme v tomto článku vyzvali ku aktivite aj prokuratúru v Košiciach... no bez akejkoľvek reakcie. Podľa našich informácií blízky príbuzný zosnulého podal už v sobotu na polícii trestné oznámenie. 

Môj kamarát Jozef Lipták spadol pred magistrátom na schodach a je v kome....dufam že primátor bude trpieť......,” napísal roztrpčene doslova Štefan J. 

Mesto sa však doposiaľ zmohlo iba na vyjadrenie úprimnej sústrasti - bez akehokoľvek vyjadrenia ako odškodní pozostalú rodinu.

Dúfame, že sa teda aspoň teraz konečne zobudí zo svojho zimného spánku aj košická prokuratúra ...